passo
Basın Odası’nda Ali Çetinkaya anıldı

Basın Odası’nda Ali Çetinkaya anıldı

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Basın Odası programında bu hafta Afyonlu asker ve devlet adamı Ali Çetinkaya’nın vefat yıldönümü dolayısıyla Çetinkaya anıldı ve yerel seçimlere yaklaşırken son durum değerlendirildi. Vefat yıldönümünde Afyonlu asker ve devlet adamı Ali […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası dinleyicileriyle buluştu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Basın Odası programında bu hafta Afyonlu asker ve devlet adamı Ali Çetinkaya’nın vefat yıldönümü dolayısıyla Çetinkaya anıldı ve yerel seçimlere yaklaşırken son durum değerlendirildi.

Vefat yıldönümünde Afyonlu asker ve devlet adamı Ali Çetinkaya’yı rahmet ve saygıyla andıklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Çetinkaya, başta Trablusgarp ve Kafkasya olmak üzere birçok cephede savaşmış ve Ayvalık’ta düşmana ilk kurşunu sıkmış korkusuz, iyi bir askerdir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde 1200 kilometre demiryolu yaparak, ülkemizi demir ağlarla örmüş büyük bir devlet adamıdır. Ulu Önder Atatürk’ün her zaman yakınında bulunmuş ve hem ilimize, hem de ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuştur. Ruhu şad olsun” diye konuştu.

“İlimizde yaptığı eserler saymakla bitmez”

Ali Çetinkaya’yı rahmetle andığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca “Büyük insanları anlatmak zordur. Çetinkaya ilimizin yetiştirdiği en değerli insanlardan biridir. Cumhuriyetin temellerine Atatürk ve şehitlerimizle birlikte harç koyanlardan biridir. Ali Çetinkaya Afyonludur, Afyon’un içinden çıkmış bir insandır. Babası demirci ustasıdır. Çocukluk yıllarında otoriter kimliğinden dolayı arkadaşları ‘Vezir Ali’ derlermiş. Bursa Askeri Lisesi ve İstanbul’da Harp Okulu’nu bitirdikten sonra ömrü Balkanlarda isyanları bastırmakla geçmiştir. Çetinkaya, Bakanlık döneminde demiryollarını devletleştirmiş ve bu konuda büyük yol kat edilmesini sağlamıştır. Yoksul çocuklarının okutulması için uğraş vermiştir. İlimizde yaptığı eserler saymakla bitmez” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“İGM Başkanlığı önemli bir görev”

Yerel seçimlere yaklaşırken bu konuda değerlendirmede bulunan Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ülkemizin en büyük İl Genel Meclisi Afyon’da. Çünkü Afyon büyükşehir olamayan illerin en başında yer alıyor. Büyükşehir olunca İGM, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne dönüşüyor. İlimiz İGM’nin bütçesi de oldukça yüksek. Afyon bir ucundan bir ucuna 220 km uzaklıkta. Kimi Avrupa ülkelerinden daha fazla nüfusa sahibiz. Şu an Ak Parti’de İGM’de ilk sırada mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ilk sıradan aday. Bana göre İGM Başkanlığı önemli bir görev. Çünkü yerel meclisin başındaki isim. İGM’de 5 oturuma katıldığınızda 1300 TL para alıyorsunuz. Komisyonlarda da görev alırsanız ek ücret alıyorsunuz” diye görüşlerini açıkladı.

Gazeteci Polat Yılmaz il dışında bulunduğu için bu hafta Basın Odası programına katılamadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır