• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
Basın Odası’nda ekonomi masaya yatırıldı
Basın Odası’nda ekonomi masaya yatırıldı
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ekonomi konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Ülkemizde büyümenin düşmesi ve enflasyonun yükselmesi...
3 Kasım 2018 16:26
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında ekonomi konuşuldu.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Ülkemizde büyümenin düşmesi ve enflasyonun yükselmesi neticesinde işsizliğin arttığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Enflasyonla mücadele edilirken büyümenin düşmesi çok doğaldır. Hatta büyümenin eksiye inmesi bile beklenebilir. Ama büyümeyi kollayıp artmasını sağlayınca da enflasyon canavarı karşınıza çıkıyor. Enflasyonun yükselmesi de işsizliği getiriyor. Hakikaten bir açmazın içerisindeyiz. Ekonomi yöneticileri de bazen büyüme, bazen de enflasyon için çeşitli tedbirler alıyorlar. Bu tedbirlerden biri de geçtiğimi hafta alındı. Beyaz eşyada ÖTV sıfıra çekildi. Mobilyada KDV yüzde 8’e indirildi. Ticari arata KDV yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Konutta KDV indirimi devam ediyor. Enflasyonla topyekun mücadele kararı da sürüyor. Birçok firma yüzde 10 indirime gitti. Kriz devam ediyor ki bu önlem paketleri açıklanıyor” diye konuştu.
“Özellikle dar gelirli kesim büyük sıkıntı içinde”
Son aylarda ülkemizin büyük bir ekonomik kriz yaşadığını söyleyen Gazeteci Ahmet Tunca, “Yöneticiler buna kriz demeseler de adını koymak lazım. İnsanlar cebinden çıkan parayı bilirler. Geçen yıl 2 Liraya aldığınız bir malzemenin bu yıl 2 katına çıktığını görüyoruz. Doların yükselişi ülkemizde büyük bir şok etkisi yarattı. Bu şok hala sürüyor. Bunun sonucu olarak da üreticiler maliyetlerinin artması nedeniyle ürünlerine ciddi bir miktarda zam koydular. Doların ilk anki duruma göre kısmen düşmesine rağmen kimse indirime de gitmedi. Yapılan yüzde 10’luk indirim insanlara pek inandırıcı olmadı. Özellikle dar gelirli kesim büyük sıkıntı içinde. Bunlar sosyal patlamalara neden olabilir. Bu nedenle bir an önce çareler aranmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Gelecek aylarda da paketler açıklanabilir”
Hükümetin iç piyasayı canlandırmak için ekonomik paketleri açıklamaya devam edeceğini kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Gelecek aylarda belki daha farklı sektörlerde de bazı indirimler açıklanacaktır. Görülüyor ki 1990’dan itibaren ABD’nin küreselleşme adı altında kendinin merkezinde olduğu bir dünya tarsımı büyük oranda başarıya ulaşmış. ABD, Türkiye’deki ekonomiye Rahip Brunson’u bahane ederek ciddi tazyikler yaptı. Bunu başardı da diyebiliriz. Dolar ve faizler yükseldi. Bence Türkiye ekonomik paketler açıklarken ABD’nin ulaşamayacağı yeni partnerler bulmalı. ABD ile tekrar bozuşmayacağımızın garantisi yok. Türkiye böyle bir durumda daha güvenli bir liman diyebileceğimiz başka ülkelerle buluşmalı” diye görüşlerini açıkladı.
“Türkiye şu an iyi bir kur modeline geçti”
Ülkemizde net olarak bir ekonomik sıkıntı olduğunu söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Burada en büyük mağdur sabit gelirlilerdir. Bu kesimin gelirleri düştü. Geliriyle 100 dolar alıyorsa, 70 dolar almaya başladı. Bazı gıda ürünlerinde ciddi yükselişler oldu. Enerji fiyatları zaten yükseldi. Olan vatandaşa oldu. Vatandaşın geliri net olarak düştü. Birçok işletme şu anda sıkıntı içinde. Ama uzun vadede düzelecek. Düşük kurda bu ülke batardı. Şu anki itibariyle kur normal dengesine geldi. Ülkemizin ihracatı arttı, ithalatı düştü. Ocak ayında da memur ve işçilerin maaşları zamlanacak. Türkiye şu an iyi bir kur modeline geçti. Artık dolar ve euroyu elimiz titreyerek kullanmamız lazım. Şu an Türkiye doğru bir ekonomik modele doğru gidiyor” şeklinde konuştu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa