passo
Basın Odası’nda gündem elektrik kesintisi

Basın Odası’nda gündem elektrik kesintisi

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında geçtiğimiz hafta ülke gündeminde meydana gelen elektrik kesintisi konusu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Kesintinin nedeni resmi makamlarca açıklanmadı” 31 Mart Salı günü tüm yurtta elektrik kesintisi yaşandığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Ertesi […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında geçtiğimiz hafta ülke gündeminde meydana gelen elektrik kesintisi konusu işlendi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa her hafta olduğu gibi Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Kesintinin nedeni resmi makamlarca açıklanmadı”

31 Mart Salı günü tüm yurtta elektrik kesintisi yaşandığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Ertesi gün bilindiği gibi 1 Nisan’dı. Yaşanan bir gün sonra olsa 1 Nisan şakası denilebilirdi. Van hariç tüm yurtta yaklaşık 10 saat elektrik kesintisi yaşandı. Bu kesintinin nedeni resmi makamlarca açıklanmadı. Çok sayıda iddialar dillendirildi. Ancak gerçek nedenin ne olduğu bilinmiyor. Kesintinin yaşandığı gün başka bir elim olay daha yaşandı. İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nde görev yapan Savcı Mehmet Selim Kiraz 2 terörist tarafından şehit edildi. Savcı’nın eşi Hâkim Yasemin Kiraz Şuhutlu idi. Bu elim olay dolayısıyla Savcı Kiraz’a Allah’tan rahmet, eşine, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Ayrıca hayatını kaybeden değerli sanatçı Kayahan’a da rahmet diliyorum. Bir döneme damgasını vurmuş usta bir sanatçıydı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Bir siber saldırı olabileceği konuşuldu”

Elektrik kesintisinin sabah saat 10.30 gibi başladığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Aniden elektrikler gitti. Sonra İstanbul’da da elektriklerin kesik olduğunu söylediler. Ben önce bir tesadüf olduğunu sandım. Ardından tüm Türkiye’de elektrikler gitmiş diye söylentiler duyunca inanmadım. Tüm ülkede elektrik aynı anda gider mi? Ben bunu daha önce hiç görmedim. Daha sonra tüm ülkede elektriklerin kesildiğini gördük. GSM operatörleri iflas etti, internete erişim olmadı. Üstelik ay sonuydu, pek çok ödeme yapılacaktı. O gün hiçbir iş yapamadık. Teknolojiye ne kadar bağımlı olduğumuzu ve ne kadar aciz olduğumuzu o gün görmüş olduk. Bütün ticari hayat bir anda durdu. Akşam saatlerinde elektrikler geldi. Kesinti ile ilgili çeşitli söylentiler çıktı. Bir siber saldırı olabileceği konuşuldu. Yani elektrik üretimi var ama bunun yönetimiyle ilgili sistemin çökertilmiş olabileceği söylendi. Akşam ise Savcımızın şehit edildiğini öğrendik. Türkiye’de çok kirli oyunlar oynanıyor. Bunların hepsi 7 Haziran seçimleri öncesi yeni bir sanal düşman yaratma girişimidir” diye konuştu.

“Ülkemizde yeterli teknik personel yoktur”

Ülkemizde e-devlet sistemine girerek nüfus kaydı, adli sicil kaydı gibi belgelerin alınabildiğini söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Mesela Almanya’da böyle belgeleri bir sisteme girerek alamazsınız. Almanya’da bilgiler entegre sisteme dahil değildir, bireyseldir. Türkiye’de altyapısı olmayan bir şekilde bütün elektriği bir yere toplar ve bilgisayara bağlı yönetmeye kalkarsan olmaz. Teknik olarak güçlü olursan bunu yaparsın. Teknik personelleri yeterli olmayan bir ülkede böyle yapılmaz. Ülkemizde yeterli teknik personel yoktur. Eldeki imkânlarla bir şeyler yapılmış. Ama sistem çökünce nasıl müdahale edileceği bilinemiyor. Benim şahsi görüşüm siber saldırı olduğu yönündedir. Bunu ispat edebilir miyim, hayır. Teknik eleman yeterli olmadığı için elektrik kesintisinin nedeni bulunamamıştır” şeklinde görüşlerini açıkladı.

“Yetkililerin çıkıp özür dilemeleri lazım”

Elektrik kesintisinin sadece oturduğu bölgede olduğunu sandığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Önce yerel bir kesinti zannettim. Sonra Afyon’un hiçbir bölgesinde elektrik olmadığını öğrendim. Ardından çevre illerde de elektrik olmadığı bilgisi geldi. Sonra Van hariç tüm ülke genelinde elektrik kesintisi olduğunu duydum. Bu kesinti ülkemizin ne kadar hazırlıksız olduğunun en bariz göstergesidir. Vatandaşlarımız bu tür kesintilerle sık karşılaştığı için çok fazla tepki göstermiyor. Ama göstermesi lazım. Yetkililerin çıkıp özür dilemeleri lazım. Çünkü o gün Türkiye 10 saat üretim yapamadı, haberleşemedi. Bunlar çağdışı şeylerdir. Bu olay bize teknik konularda yetersizliğimizi göstermiş oldu. Hala niye kesildiğini bilmiyoruz. Yetkililer nedenini millete anlatmalıdır” diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır