passo
Basın Odası’nda gündem işsizlik

Basın Odası’nda gündem işsizlik

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında işsizlik konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Ülkemizdeki işsizlik oranının 2016 Kasım itibariyle yüzde 12.1 olarak açıklandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu oran beklenenin üzerinde bir rakam. 2015 Kasım’a göre 700 bin kişilik bir artış olmuş. Genç işsizlik […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında işsizlik konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Ülkemizdeki işsizlik oranının 2016 Kasım itibariyle yüzde 12.1 olarak açıklandığını kaydeden Gazeteci İsmail Akar, “Bu oran beklenenin üzerinde bir rakam. 2015 Kasım’a göre 700 bin kişilik bir artış olmuş. Genç işsizlik oranı ise yüzde 25’e yükseldi. Yani her 4 gençten biri işsiz. 1980 yılında işsizlik oranı yüzde 7, 1996 yılında yüzde 6, 2002 yılında yüzde 10, 2009 yılında yüzde 14, 2011 yılında yüzde 11.3, 2015 yılında ise işsizlik oranı yüzde 11.7. 2016 yılında ise 12.1 olarak açıklandı. İşsizlik ülkemizin en önemli sorunlarından birisi. İktidar işsizliği azaltmak için birçok teşvikler yaptı ama yine de işsizliğin önüne geçilemiyor” diye değerlendirmede bulundu.
“Ara elamanların çalışacağı doğru, düzgün işyerleri yok”
İşsizliğin sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok ülkesinde önemli bir sorun olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Eğitim almış olanlar ve mesleksizler içerisinde işsiz olan kişi sayısı daha yüksek. Türkiye’de birçok ara elaman yetiştiren Teknik Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okulları var. Ancak bu ara elamanların çalışacağı doğru, düzgün işyerleri yok. Üretim yapan fabrikalar, imalathaneler ve atölyeler yok. Hal böyle olunca Türkiye gibi ülkelerde işsizliği önlemenin ve belli bir oranın altında tutmanın imkanı yok. Ayrıca ülkemizde bir kriz görüldüğünde işletmelerde ilk gözden çıkarılacak olan işçi oluyor. Devletin ciddi manada işsizliğin önüne geçmek ve istihdamı sağlamak için birçok çözüm yolları sunduğunu görmek lazım. Afyon gibi gelişmekte olan illerde işçi çalıştıranlara teşvik veriliyor. Ama işsizlik bir türlü önlenemiyor. Bunun başlıca sebeplerinden bir tanesi sosyal yardımların çalışmamayı teşvik edecek yönde olmasıdır” şeklinde konuştu.
“Kayıt dışı istihdamı azaltmak belki işsizliğin önüne geçmede fayda sağlayacaktır”
İşsizliğin tüm dünyada arttığını ve dünya ekonomisini ciddi manada etkilediğini belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “İşsizliğin yüksek olması dünyadaki büyük devletlerin yönetimlerini ciddi manada sıkıntıya sokuyor. ABD’de son seçimlerde Trump ve Clinton arasında geçen seçimi işsizlere daha fazla öneriler sunan Trump kazandı. Vaatlerinin birçoğu işsizlere iş bulmakla ilgiliydi. Türkiye Avrupa’yı da sarsan bir işsizlik dalgasının içinde diyebiliriz. Ülkemiz 2016 yılında en fazla işsizliğin olduğu ülkeler listesinde dokuzuncu sırada bulunuyor. Bu listede İspanya, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler bulunuyor. Bunun sebebi Çin’in önderlik ettiği üretim ekonomisinden vazgeçip daha ucuza ürün üretme politikasıdır. Birçok ülke üretimden vazgeçerek fabrikalarını Çin’e taşıdı. Bu yöntemle dünyada yeni bir ekonomik modele geçildi. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülke mutlaka Çin’den bir şeyler alıyor. Mesela meşhur bir ABD cep telefonu markası telefonun birçok malzemesini Çin’den alıyor. Türkiye’de kayıt dışı istihdamı azaltmak belki işsizliğin önüne geçmede fayda sağlayacaktır” diye konuştu.
Programın ikinci bölümünde yorumcular tarafından referandumla ilgili ülkemizde meydana gelen kamplaşmanın ve gerginliğin önüne geçilmesi gerektiği kaydedilerek bu konuda siyasilere büyük görevler düştüğü belirtildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır