passo
Basın Odası’nın gündemi ekonomi

Basın Odası’nın gündemi ekonomi

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA) firmasının anketi eşliğinde gündem değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA) firmasının Türkiye gündem araştırması adı verilen anketinin 19-30 Ağustos tarihleri arasında ülkemizin 26 ilinde 18 yaş üzeri 1721 […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA) firmasının anketi eşliğinde gündem değerlendirildi.
Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Araştırma Değerlendirme Analiz (ADA) firmasının Türkiye gündem araştırması adı verilen anketinin 19-30 Ağustos tarihleri arasında ülkemizin 26 ilinde 18 yaş üzeri 1721 kişi ile görüşülerek bir anket yaptığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Ankette katılımcılara Türkiye’nin en önemli sorunu ne sorusu soruldu. Yüzde 44.9’u ekonomi, yüzde 17’si işsizlik, yüzde 6’sı Suriyeliler, yüzde 5.2’si terör, yüzde 2.9’u da demokrasi, hak, hukuk ve adalet yanıtını verdi. Ayrıca katılımcılara Türkiye’nin yeni bir partiye ihtiyacı var mı diye de soruldu. Bu soruya katılımcıların yüzde 56.4’ü hayır, yüzde 32.2’si evet, yüzde 11.1’i de fikrim yok yanıtını verdi” şeklinde konuştu.
“Bu yaşananların mutlaka bir faturası olur”
Ülkemizin en tecrübeli siyasetçisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Dolayısıyla toplumdaki ekonomik sıkıntıların partisine nasıl yansıyacağını en iyi Erdoğan bilir. Geçmişte de örnekleri var. Ak Parti uzun sürenin sonrasında ilk kez ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. İşsizlik oranları artmış durumda, emeklilikte yaşa takılanlar var. Yeni emekli olanlara bağlanan düşük maaş var. Sonuç olarak Türkiye’de ciddi bir ekonomik kriz var. Bu yaşananların mutlaka bir faturası olur. Az veya çok bu yansıyacaktır. Ankete göre ekonominin önde olması başta iktidar olmak üzere tüm siyasilerin önünde durmaktadır. Başkanlık sistemi gelirse ekonomi düzelecek denilmişti. Peki ne değişti? İnşallah bu sorun çözülür” diye değerlendirmede bulundu.
“Adeta bir sosyal patlama yaşanacak duruma geldik”
Ülkemizde ekonomide büyük bir sıkıntı yaşandığını belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Maalesef gelir dağılımdaki adaletsizlik sürüyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışanların durumu ortada. Emekliler yine sıkıntı içinde. Örneğin bir emekli evi de kiraysa fitre, zekat alacak duruma düşmüştür. Asgari ücretlinin durumu da aynı. İşsizlik oranı yine oldukça yüksek. Bu duruma çok üzülüyoruz. Adeta bir sosyal patlama yaşanacak duruma geldik. Ankete göre alt sırada yer alan hak, hukuk ve adaletin sorun olarak daha üst sıralarda yer alması lazımken ekonomi her şeyin önüne geçmiştir. İnsanlar ekonomik sıkıntılarla boğuşmaktan diğer sorunları göremiyor” diye konuştu.
“Ülkemizde büyük bir ekonomik kriz olduğunu düşünmüyorum”
“Anketler yapılırken insanlar kendi sorununu ülkenin sorunu olarak düşünüp cevap veriyorlar” diyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Ekonominin yüzde 44.9 çıkması bence düşük bile. Çünkü ekonomisi iyi durumda olanların bile ekonomiden şikayet ettikleri bir nokta var. Ekonominin sorun olmadığı bir dönem bence yoktur. Biz yıllardır burada konuşuyoruz. Ben emeklinin, esnafın veya ücretlinin durumundan memnun olduğunu görmedim. Ama sorulunca insanlar bundan iki yıl önce durum iyiydi diyorlar. Oysa iki yıl önce de benzer sıkıntılar konuşuluyordu. Ben ülkemizde büyük bir ekonomik kriz olduğunu düşünmüyorum. Tüketim toplumu haline geldiğimiz için insanlar önceliklerini ayarlayamıyor” şeklinde görüşlerini ifadelendirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır