• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Basın Özgürlüğü Demokrasinin Aynasıdır”
“Basın Özgürlüğü Demokrasinin Aynasıdır”
Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada basın özgürlüğünün demokrasinin aynası olduğunu açıkladı. “Basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç...
9 Ocak 2016 15:28
Font1 Font2 Font3 Font4

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada basın özgürlüğünün demokrasinin aynası olduğunu açıkladı.
“Basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç içe yaşıyor”
Demokrasinin gelişmesi ile özgür basının bağlantılı olduğunun altını çizen AGC 2.Başkanı İsmail Akar’ Yazılı görsel, işitsel ve internet medyasında çalışan basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç içe yaşıyor. Gece gündüz demeden, karda çamurda yaz sıcağında halka haber ulaştırmak adına basın emekçileri bu çalışmaları karşılığı çoğunluğu asgari ücret alıyor. Ekonomik sorunlar yaşıyor. Yazdıkları haber ve yaptıkları yorumlardan dolayı mevcut iktidarın baskısı altında kalıyor. Radyolar ve televizyonlar hem telif hakkı hem de RTÜK kıskacında. Gazeteler ise resmi ilan dayatmasını yaşıyor. Basın emekçileri haberlerinden ötürü bazı kişi veya kurumlar tarafından tehdit ediliyor, baskı görüyor. Bazıları cezaevine atılıyor. Özgürlükleri elinden alınıyor’ ifadelerine yer verdi.
“Basın özgürlüğünün olduğu aydınlık günler temenni ediyorum”
Basının sorunlarının gün geçtikçe arttığını kaydeden Akar, ‘Basın halkın gözü, kulağı ve sesi olmak zorundadır. Yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevini üstlenen haberciler bir anlamda kamu görevi yapmaktadır. Yapılan hizmet ve yatırımları kamuoyu ile paylaşmak ne kadar görevleri arasında ise eleştirmek ve eksikleri yönetilenler adına iktidara bildirmek habercilerin asli görevidir. Böylesi önemli ve zorlu işi yapmakta olan ‘Kalemini kır ama sakın satma’ düsturu ile yüreklice çalışan meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum. Basın özgürlüğünün olduğu aydınlık günler temenni ediyorum’ şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa