“Basın Özgürlüğü Demokrasinin Aynasıdır”

“Basın Özgürlüğü Demokrasinin Aynasıdır”

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada basın özgürlüğünün demokrasinin aynası olduğunu açıkladı. “Basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç içe yaşıyor” Demokrasinin gelişmesi ile özgür basının bağlantılı olduğunun altını çizen AGC 2.Başkanı İsmail Akar’ Yazılı görsel, işitsel ve internet medyasında çalışan basın emekçileri ekonomik […]

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada basın özgürlüğünün demokrasinin aynası olduğunu açıkladı.
“Basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç içe yaşıyor”
Demokrasinin gelişmesi ile özgür basının bağlantılı olduğunun altını çizen AGC 2.Başkanı İsmail Akar’ Yazılı görsel, işitsel ve internet medyasında çalışan basın emekçileri ekonomik sosyal ve siyasal sıkıntılarla iç içe yaşıyor. Gece gündüz demeden, karda çamurda yaz sıcağında halka haber ulaştırmak adına basın emekçileri bu çalışmaları karşılığı çoğunluğu asgari ücret alıyor. Ekonomik sorunlar yaşıyor. Yazdıkları haber ve yaptıkları yorumlardan dolayı mevcut iktidarın baskısı altında kalıyor. Radyolar ve televizyonlar hem telif hakkı hem de RTÜK kıskacında. Gazeteler ise resmi ilan dayatmasını yaşıyor. Basın emekçileri haberlerinden ötürü bazı kişi veya kurumlar tarafından tehdit ediliyor, baskı görüyor. Bazıları cezaevine atılıyor. Özgürlükleri elinden alınıyor’ ifadelerine yer verdi.
“Basın özgürlüğünün olduğu aydınlık günler temenni ediyorum”
Basının sorunlarının gün geçtikçe arttığını kaydeden Akar, ‘Basın halkın gözü, kulağı ve sesi olmak zorundadır. Yönetenler ile yönetilenler arasında köprü görevini üstlenen haberciler bir anlamda kamu görevi yapmaktadır. Yapılan hizmet ve yatırımları kamuoyu ile paylaşmak ne kadar görevleri arasında ise eleştirmek ve eksikleri yönetilenler adına iktidara bildirmek habercilerin asli görevidir. Böylesi önemli ve zorlu işi yapmakta olan ‘Kalemini kır ama sakın satma’ düsturu ile yüreklice çalışan meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum. Basın özgürlüğünün olduğu aydınlık günler temenni ediyorum’ şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır