passo
Bay Kemal Afyon’da

Bay Kemal Afyon’da

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Afyonkarahisar’da. Özburun seçimleri. Kemal Kılıçdaroğlu ilimize ilk gelişi 6 Haziran 2009 Cumartesi günüydü. Bolvadin İlçesi’ne bağlı Özburun Beldesi’nde Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal edilen seçimler o tarihte yenilendi. Afyon ve Kılıçdaroğlu ile bu seçim sırasında tanıştı. O günlere gidecek olursak; Halil Ünlütepe Afyonkarahisar […]

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu bugün Afyonkarahisar’da.

Özburun seçimleri. Kemal Kılıçdaroğlu ilimize ilk gelişi 6 Haziran 2009 Cumartesi günüydü. Bolvadin İlçesi’ne bağlı Özburun Beldesi’nde Yüksek Seçim Kurulu kararı ile iptal edilen seçimler o tarihte yenilendi.

Afyon ve Kılıçdaroğlu ile bu seçim sırasında tanıştı.

O günlere gidecek olursak; Halil Ünlütepe Afyonkarahisar Milletvekili. CHP İl Başkanı Rahmetli Ali Çengelçi. İlçe Sekreteri Vedat Sever. Kemal Kılıçdaroğlu Fethiye’den bir toplantıdan dönüyor. Dinar yakınlarında Sandıklı İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz ile o dönemin CHP Gurup Başkan Vekili Kılıçdaroğlu’nu benim araca aldık.Yolda benzin istasyonunda durduğumuzda çalışanlar fotoğraf çektirmek için adeta yarışa geçti. Akharım kavşağında partililer karşıladı. Kısa bir sohbet ardından CHP İl Binasına geçtik.

Oradan GÜN FM’de canlı yayına katıldı.Özburun’a biraz gecikmeli ulaştık.Jandarma seçim yasakları başladı diye konuşmasına engel olmaya çalıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu diretti.’Ben konuşmayı yapacağım. Siz tutanağınızı tutun. Çıkacak karara razıyım’ demesiyle kararlı bir insan olduğunu gösterdi. 4 adayın yarıştığı seçimde CHP adayı Hasan Boyracı 23 oy farkla başkan seçilmişti.

KILIÇDAROĞLU VE AFYON

Emekli olduktan sonra siyasete giren Kılıçdaroğlu’nun siyasi yol haritasını özetlersek. 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. Bölge Milletvekili olarak Meclis’e giren Kemal Kılıçdaroğlu ardından 2007 Türkiye Genel Seçimleri’nde de CHP Milletvekili olarak yeniden Meclis’te yer aldı.

2009 Yerel Seçimleri’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı oldu. Oyların yüzde 37’sini alarak ikinci sırada yer aldı. 2010 yılında Deniz Baykal’ın genel başkanlık görevinden istifa etmesinin ardından yapılan 33. Cumhuriyet Halk Partisi Olağan Kurultayı’nda bin 189 oy alarak genel başkan seçildi.Bu kurultayı Ankara’da yakından talip ettim. Herkesin umudu olarak çok büyük bir destek ve güvenle genel başkan seçilmişti Kılıçdaroğlu.

2011 Genel Seçimleri’nde CHP’nin oyunu yüzde 5,11 oranında artırdı.

Genel başkan olmadan gurup başkan vekili olarak Dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başta olmak üzere AKP’li milletvekilleri ile tartışmalarda sakinliği ve iddialarını belgelemesiyle önemli bir yere sahip olduğunu da eklemek lazım.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu Afyonkarahisar’a özel önem verdi. Kurtuluş ve Zaferin şehri olmasından dolayı Afyonkarahisar’da CHP’nin birinci parti olması gerektiğini her fırsatta dillendirdi.

Kılıçdaroğlu hemen hemen her seçim döneminde ilimize geldi. Sadece seçim zamanı değil 26 Ağustos Zafer etkinliklerine de hatırladığım kadarıyla 4 kez katıldı.Son gelişinde yanında Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’da vardı. Birlikte Çakırözü Köyünden Kocatepe’ye kadar yürüdüler. Bu seçimde de programına son anda Afyonkarahisar’ı ilave etmesi ilimize ve Afyonlulara olan sevgisini gösteriyor.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

Sakin Güç, Türkiye’nin Gandi’si ve son olarakta Bay Kemal gibi sıfatlarda yakıştırılan Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığını 2017’de yaptığı Adalet Yürüyüşü ile pekiştirdi. Adalet Yürüyüşü kararı Enis Berberoğlu’nun MİT tırlarının durdurulmasıyla ilgili davada tutuklanmasının ardından alındı. Yürüyüş, 15 Haziran 2017’de Ankara’da Güvenpark’ta başladı ve 9 Temmuz 2017’de Maltepe’de sonlandı. 420 kilometrelik yolu 25 günde yürüyen Kılıçdaroğlu, yürüyüşün sonunda Maltepe’de bir miting de düzenledi.

Milet İttifakı’nın liderliğini ise 2019’da 31 Mart seçimlerinde ispatladı.CHP’nin oyları yüzde 22/25 oranında gezmesine rağmen CHP bu seçimlerde önemli bir atak yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkanlığı yüzde 31,96 oranla 12 milyon 695 bin, İl Genel Meclisinde yüzde 28 oy oranıyla 13 milyon 209 oy aldı. Böylece 11 büyükşehir,10 il ve 191 ilçe belediye başkanlığı koltuğuna CHP adayları oturdu.Tabii ki burada itifak partisinin verdiği desteğinde altını çizmek lazım. Bu önermeden yola çıkarak ilmek ilmek Millet İttifakını oluşturan Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı koltuğuna oldukça yakın bir siyasetçi oldu.

AFYON TARIM VE HAYVANCILIK ÜSSÜ

14 Mayıs seçimlerinde ittifak ortaklarıyla yüzlerce vaadi olan cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilimizi de yakından ilgilendiren bir projesi var. Kılıçdaroğlu Afyonkarahisar’ı tarım ve hayvancılık özel ekonomi bölgesi ilan edeceklerini açıkladı. Afyon, Konya, Erzurum’da tarım ve hayvancılık özel ekonomi bölgeleri kurulacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, ayrıca Ordu ve Hatay’da hayvancılık ve tarım ürünleri ihtisas limanı kurulacağını vurguladı. Kemal Kılıçdaroğlu mitingine hemşehrimiz Demokrat Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Gültekin Uysal ve Saadet Partisi Genel Başkanı yine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Temel Karamollaoğlu’da katılıyor. Zafer şehri, yiğit insanların diyarı Afyonkarahisar’ın Millet İttifakı’na kendisine yakışan bir şekilde ev sahipliği yapacağını umuyorum.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır