passo
Bay Samanyolu BERKANT

Bay Samanyolu BERKANT

Müzik dünyasında Berkant olarak bilinen Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 yılında Ankara’da Elmadağ ilçesine bağlı bir belde olan Hasanoğlan’da doğmuştur. Babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitüleri’ndeki görevi nedeniyle ilkokulu Hasanoğlan’da, ortaokulu Bilecik’te okur. Ortaokul sıralarında ilk olarak ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi’nden Denizli Lisesi’ne yatılı geçer. Denizli Lisesi’nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri […]

Müzik dünyasında Berkant olarak bilinen Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 yılında Ankara’da Elmadağ ilçesine bağlı bir belde olan Hasanoğlan’da doğmuştur. Babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitüleri’ndeki görevi nedeniyle ilkokulu Hasanoğlan’da, ortaokulu Bilecik’te okur. Ortaokul sıralarında ilk olarak ağız mızıkası çalmaya başlar. Ankara Atatürk Lisesi’nden Denizli Lisesi’ne yatılı geçer. Denizli Lisesi’nde ağız mızıkasına devam ederken piyano dersleri ile piyano çalmaya başlar. Ankara’ya dönüp Kurtuluş Lisesi’nden 1956 yılında mezun olur. On dört yaşında Dean Martin, Frank Sinatra ve Nat King Cole ağırlıklı şarkılardan oluşan geniş bir repertuara sahipti.

Sahneye ilk kez 1957’de Üstün Poyrazoğlu Orkestrası ile Bahçelievler Akalın Düğün Salonu’nda çıktı. 1960’da Jüpiter Kentet’i adında bir orkestra kurarlar ve Ankara’da çeşitli gece kulüplerinde sahneye çıkmaya başlarlar. Gitarda Yurdaer Doğulu, kontrbasta Attila Özdemiroğlu, piyanoda Ertuğrul Çayıroğlu gibi müzisyenlerle çalışıyordu. 1957 sonlarına doğru Ankara Radyosu’nda haftalık programlarda şarkı söyledi.

1960’ta bahriye eri olarak askere gitti. Bandoya seçildi ve İstanbul’da tenor saksafon dersleri almaya başlar ardından üç yıllık askerliği boyunca tenor saksafon çaldı.

1964’te askerlik bitiminde Ankara’ya döner, Yurdaer Doğulu ile yeni bir orkestra kurup çalışmaya başlarlar. İstanbul’da Kulüp Fuayeden teklif alırlar ve İstanbul’a gelirler. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’nın solistliğine geçer ve Kamuran Akkor ile sahneyi paylaşırlar. 1966 yılında İlk plağı Cici Pabucum Cici’yi yaptı. Aynı yıl daha sonraları Sezen Cumhur Önal ile çalışmaya başlar ve ‘Evvel Zaman İçinde’yi plak yaptı. Ardından ‘Ah Kızlar’, ‘Bir İçim Su’, ‘Doğum Günün Kutlu Olsun’, ‘Sana Gönül Verdim’ adlı şarkıları ile hit oldu.

1966 yılında kulüp çalışmalarını bıraktı ve gazino çalışmalarına başladı.

1967 yılının Eylül ayında bir Metin Bükey – Teoman Alpay şarkısı olan Samanyolu’nu seslendirdi. ‘Samanyolu’ adlı bu şarkının 45’lik plağı bir milyonun üzerinde rekor satış yaparak Berkant’a Platin Plak kazandırdı. ‘Samanyolu’ Berkant ile özdeşleşti ve günümüzde bile hala popülerliğini koruyan bir şarkı oldu.

Samanyolu’ndan sonra film ve plaklara Türkçe beste çalışmaları yaptı. ‘Nisan Yağmuru’, ‘Mevsim Bahardı’, ‘Hayat Sevince Güzel’, ‘Bülbül Yuvası’ gibi şarkılar seslendirdi. Bu arada film teklifi aldı ve Gönül Yazar ile ‘Trafik Belma’ filminde rol aldılar.

1975 yılında son plak çalışması olan ‘Fani Dünya – Izdırap Çocuğu’ yayınlandı. 1980’li yıllarda gazinoların azalması ve taverna çalışmalarının çoğalması nedeniyle Avrupa turneleri ve otel gece kulüplerinde programlar yapmaya başladı.

Yedi filmde baş rol oynadı. 80 adet 45’lik plak, 1 longplay doldurdu. 1993’te hit şarkılarından oluşan bir kaset ve CD’si yayımlandı.

Pop müziğimizin öncü sanatçılarından biri olan Berkant, sahne çalışmalarını uzun süre Mersin’de sürdürdü.

Bir süre akciğer kanseri tedavisi gören Berkant Akgürgen, 1 Ekim 2012 sabahı İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Değerli sanatçımız güzel şarkılarıyla yaşamaya devam ediyor.

Ruhu şad olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır