• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Beslenme kişiye özeldir”
“Beslenme kişiye özeldir”
Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Salih Gürel konuk olarak katıldı. Gürel programda diyette doğru bilinen yanlışları anlattı. Beslenmenin kişiye özgü, bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti, mesleği, mevcut hastalıkları...
31 Temmuz 2019 14:29
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Salih Gürel konuk olarak katıldı. Gürel programda diyette doğru bilinen yanlışları anlattı.
Beslenmenin kişiye özgü, bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti, mesleği, mevcut hastalıkları ve beslenme alışkanlıklarına uygun olması gerektiğini belirten Gürel, “Hızlı kilo vermek için ara öğünleri atlamak, ekmeği kesmek ve hiçbir zararı yok düşüncesi ile protein ağırlıklı beslenmek… Bunlar hızlı kilo verme düşüncesi ile pek çok insanın başvurduğu hataların sadece birkaçı. Ancak fazla kilolarınızdan kurtulmanın ve sağlıklı bir yaşam biçimi hakkında bilgi sahibi olmanın tek yolu uzman yardımı almaktan geçiyor” diye konuştu.
Diyette doğru bilinen yanlışlar
Diyette doğru bilinen yanlışları anlatan Diyetisyen Salih Gürel, “Günlük öğün sayımı ikiye düşürdüm, daha çabuk kilo vereceğim, su ödem yapıyor kilo alıyorum, gibi birçok doğru bildiğimiz yanlış sayabiliriz. Oysa günde iki öğün beslenmek aç kalmak anlamına geldiğinden metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Öğün atlayan kişiler kısa sürede kilo verebilir. Ancak daha sonra hızla verilen kilonun tamamını geri almaktadır. Su ödem yapıyor, kilo alıyorum düşüncesi de doğru değildir. Vücut dengesini korumak açısından günde 2-3 litre su tüketmemiz gerekmektedir” diye konuştu.
Sağlıklı kilo vermek için temel kuralın yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içerisinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığı olduğunu belirten Gürel sağlıklı kilo vermek isteyen herkesin mutlaka biz uzman diyetisyene danışmaları gerektiğini kaydetti.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa