passo
“Beslenme kişiye özeldir”

“Beslenme kişiye özeldir”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Salih Gürel konuk olarak katıldı. Gürel programda diyette doğru bilinen yanlışları anlattı. Beslenmenin kişiye özgü, bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti, mesleği, mevcut hastalıkları ve beslenme alışkanlıklarına uygun olması gerektiğini belirten Gürel, “Hızlı kilo vermek için ara öğünleri atlamak, ekmeği kesmek ve hiçbir zararı yok düşüncesi ile protein ağırlıklı […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Diyetisyen Salih Gürel konuk olarak katıldı. Gürel programda diyette doğru bilinen yanlışları anlattı.
Beslenmenin kişiye özgü, bireyin yaşı, vücut yapısı, boyu, cinsiyeti, mesleği, mevcut hastalıkları ve beslenme alışkanlıklarına uygun olması gerektiğini belirten Gürel, “Hızlı kilo vermek için ara öğünleri atlamak, ekmeği kesmek ve hiçbir zararı yok düşüncesi ile protein ağırlıklı beslenmek… Bunlar hızlı kilo verme düşüncesi ile pek çok insanın başvurduğu hataların sadece birkaçı. Ancak fazla kilolarınızdan kurtulmanın ve sağlıklı bir yaşam biçimi hakkında bilgi sahibi olmanın tek yolu uzman yardımı almaktan geçiyor” diye konuştu.
Diyette doğru bilinen yanlışlar
Diyette doğru bilinen yanlışları anlatan Diyetisyen Salih Gürel, “Günlük öğün sayımı ikiye düşürdüm, daha çabuk kilo vereceğim, su ödem yapıyor kilo alıyorum, gibi birçok doğru bildiğimiz yanlış sayabiliriz. Oysa günde iki öğün beslenmek aç kalmak anlamına geldiğinden metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Öğün atlayan kişiler kısa sürede kilo verebilir. Ancak daha sonra hızla verilen kilonun tamamını geri almaktadır. Su ödem yapıyor, kilo alıyorum düşüncesi de doğru değildir. Vücut dengesini korumak açısından günde 2-3 litre su tüketmemiz gerekmektedir” diye konuştu.
Sağlıklı kilo vermek için temel kuralın yemeğin ne zaman yenildiği değil, gün içerisinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fiziksel aktivite yapıldığı olduğunu belirten Gürel sağlıklı kilo vermek isteyen herkesin mutlaka biz uzman diyetisyene danışmaları gerektiğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır