passo
“Beyin tümörleri sık görülüyor”

“Beyin tümörleri sık görülüyor”

Afyonkarahisar Park Hayat Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı Gün FM’in konuğu oldu. Boyacı programda beyin tümörleri konusunda bilgiler verdi. Beyin tümörlerinin günümüzde görülme sıklığının arttığını belirten Boyacı, “Beyinden kaynaklanan tümörlerin görülme sıklığı yüz binde yedi civarında olduğu düşünülüyor. Daha çok akciğer kaynaklı beyine yayılmaların görülme sıklığı ise bunun on […]

Afyonkarahisar Park Hayat Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı Gün FM’in konuğu oldu. Boyacı programda beyin tümörleri konusunda bilgiler verdi.

Beyin tümörlerinin günümüzde görülme sıklığının arttığını belirten Boyacı, “Beyinden kaynaklanan tümörlerin görülme sıklığı yüz binde yedi civarında olduğu düşünülüyor. Daha çok akciğer kaynaklı beyine yayılmaların görülme sıklığı ise bunun on katı. Hem metastaz yayılma beyin tümörleri ile sadece beyinden kaynaklanan tümörlerin tedavisi farklıdır” diye konuştu.

“Çocuklarda baş ağrısı önemli bir bulgu olabilir”

Beyinden kaynaklanan tümörlerde sıklıkla kötü huylu tümörlerin görüldüğünü belirten Boyacı, “Bunlarda mutlaka cerrahi yapılması gerekir. Yine çocuklarda da beyin tümörleri görülmektedir. Yerleşim yeri erişkinlerden farklıdır. Genelde beyinde su toplanması ile bize bulgu verebilir. Çocuklarda baş ağrısı önemli bir bulgu olabilir. Elbette her baş ağrısı beyin tümöründen kaynaklanmaz ama ihmal edilmemelidir” şeklinde konuştu.

Programın son bölümünde bel ve boyun fıtıkları konuşuldu.

“Cep telefonu kullanımına dikkat”

Cep telefonu kullanımı konusunda uyaran Boyacı, “Cep telefonunun uzun süre kullanımı, boynu eğerek uzun süre ekrana bakmak, ya da telefonu boyna kıstırarak konuşmak da boyun fıtığına yol açabilir” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır