passo
Beysel: “İyi kan şekeri kontrolü oldukça önemlidir”

Beysel: “İyi kan şekeri kontrolü oldukça önemlidir”

AFSÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvihan Beysel Gün FM’in konuğu oldu. Beysel programda COVID-19 salgınıyla ilgili diyabetli hastalara bilgilendirmede bulundu. “Diyabetli hastalarda COVID-19’a yakalanma oranı genel popülasyona göre daha fazla değildir” diyen Doç. Dr. Selvihan Beysel, “Bununla beraber bir kişide ne kadar fazla kronik sağlık sorunu varsa […]

AFSÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvihan Beysel Gün FM’in konuğu oldu.
Beysel programda COVID-19 salgınıyla ilgili diyabetli hastalara bilgilendirmede bulundu.
“Diyabetli hastalarda COVID-19’a yakalanma oranı genel popülasyona göre daha fazla değildir” diyen Doç. Dr. Selvihan Beysel, “Bununla beraber bir kişide ne kadar fazla kronik sağlık sorunu varsa COVID-19’a bağlı sorunlar da o kadar yükselmektedir. Diyabetli hastalarda kan şekerinin kontrol altında tutulması enfeksiyon riskini azaltmaktadır” diye konuştu.
“Hekiminizin sizin için önerdiği bireysel kan şekeri düzeylerini koruyun”
COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgilere göre bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu söyleyen Beysel, “Bu kişiler genelde 60 yaş üstünde olanlar ile ciddi kronik hastalığı bulunanlardır. Çalışmalar hastaların yüzde 80’inin hastalığı belirtisiz veya hafif geçirdiğini saptamıştır. Ancak diyabetik hastalarda bu oranın daha düşük olması beklenebilir. Dolayısıyla iyi kan şekeri kontrolü oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Hekiminizin sizin için önerdiği bireysel kan şekeri düzeylerini koruyun” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Stresle başa çıkmayı öğrenmek lazım”
COVID-19 salgınıyla birlikte değişen yaşam koşulları sonucunda stres belirtilerinin görüldüğünü kaydeden AFSÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvihan Beysel, stresin özellikle diyabeti olan kişilerde kan şekeri değerlerine etki edebileceğini söyleyerek diyabetli hastalara stresle başa çıkmayı öğrenmeleri gerektiği hatırlatmasında bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır