passo
Bir asırlık bayram kutlu olsun

Bir asırlık bayram kutlu olsun

Tam bir asır önce emperyalizme boyun eğmeyen Türk Milleti Mustafa Kemal etrafında toplanarak kanı ve canı pahasına bağımsızlık mücadelesi verdiler. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir Günlerden 23 Nisan 1920 Cuma. Hacıbayram’da kılınan cuma namazından sonra Meclis’e doğru yüründü ve Büyük Millet Meclisi açıldı. Meclisin sıraları çevredeki okullardan getirilmişti. Meclis’in ilk zabitleri ise Mahir İz, Hıfzı Veldet […]

Tam bir asır önce emperyalizme boyun eğmeyen Türk Milleti Mustafa Kemal etrafında toplanarak kanı ve canı pahasına bağımsızlık mücadelesi verdiler.

Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir
Günlerden 23 Nisan 1920 Cuma. Hacıbayram’da kılınan cuma namazından sonra Meclis’e doğru yüründü ve Büyük Millet Meclisi açıldı. Meclisin sıraları çevredeki okullardan getirilmişti. Meclis’in ilk zabitleri ise Mahir İz, Hıfzı Veldet Velidedeoğlu ve Vehbi Koç’tur.
Bu Meclis’te muhalif ve muvafık görüşlüler de bir tek amaç etrafında toplanmışlardı. “saltanat ve makam-ı hilafetin düşman nüfuzundan ve esaretinden kurtarılması ve milletin istiklalinin sağlanması” söyleniyordu.
İşte bu yüzden Mustafa Kemal 1919’da müfettiş paşa olarak Anadolu’ya geçti.
1923’te Türkiye’yi Lozan barışında istediklerini elde ettikten sonra 29 Ekim Cumhuriyet ilan edildi. Dönemin küresel güçlerinin paylaşmayı düşündükleri bir imparatorluktan doğacak olan yeni Türk devletinin müjdesi bundan 100 yıl önce atıldı.
O günkü mecliste Bu önemli gün Ulu Önder Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmiştir. Günümüzde 20 milyondan fazla çocuğun olduğunu ve yarsından fazlasının da yoksul olduğunun altını çizelim.

23 Nisan ve çocuk
Çocuk denilince dünyada çocuklara bayram armağan tek liderdir Atatürk. Biz çocukluğumuzda siyah önlük giyer beyaz yakalık takardık. Saçlarımız üç numara tıraşlı olurdu. Kız çocuklarının ise bakımlı uzun saçları vardı.Kara tahta beyaz tebeşir çocuklarıyız biz.İşte bu nesil 29 Ekim, 23 Nisan ve 19 Mayıs törenlerine farklı coşkuyla hazırlanırdık.
23 Nisan çalışması bir hafta önce başlardı. Bir heyecan bir yarış ki sınıfta en iyi şiir okuyan öğrenci belli olurdu. Sonra okuldaki diğer öğrenciler arasında en iyi olan tören alanında kürsüye çıkar coşkuyla şiirini okurdu. Kutlama töreni Kaymakam yanındaki İlçedeki en rütbeli komutan ve Mili Eğitim Müdürü birlikte alanda yer alan öğrencilerin ve halkın bayramını kutlardı.
Sesi en tok ve gür öğretmen sunardı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ardından Kaymakam konuşur. Çocuklar şiirlerini seslendirirdi. Bitiş zamanı en iyi şiir ve kompozisyon yazan öğrencilere alanda protokol tarafından ödüller verilirdi.O dönemin en iyi ödülü tabiî ki kitaptı.Sonrasında tören yürüyüşü olur.Tüm öğretmenler ve öğrenciler geçit resmi ile protokol ve halkı selamlardı bando müziği eşliğinde.

Afyon vekilleri
Demokrasinin temellerinin atıldığı ve ulusumuzun bağımsız yaşama iradesinin tüm dünyaya ilan edildiği 23 Nisan 1920 ülkemiz için dönüm noktası bir tarihtir. Ulu Önderin 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlatmasının ardından ilk meclis seçimlerle açılmıştır. Burada seçimlerle açılması son derece önemlidir. Atatürk, ilk meclise illerden şu isimler vekil olarak gelsin dedi zannediliyor. Oysa tüm illerde ileri gelenler bir araya gelip, Ankara’da kurulacak olan Meclis’te ilimizi kimler temsil edebilir diye isimler tespit ederek seçim yapmışlardır.
Dönemin Milletvekilleri:
Ali Çetinkaya (Asker),Halil Hilmi Bozca (Hukuk),Hulusi Kutluoğlu İsmail Şükrü Çelikalay(Din adamı)Mehmet Şükrü Koç (Hukuk),Mustafa Hulusi Çolguner (Müftü) Ahmet Nebil Yurteri (Din adamı) ve Ömer Lütfi Ergeşö (Asker)
İlk Afyonkarahisar Milletvekillerine baktığımızda Hukukçu –Asker ve Din adamı olduğunu görüyoruz.
İlk milletvekillerinin siyasi partisi yoktu.
İkinci dönem de Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri olarak meclise
Al Çetinkaya İzzet Ukvi Aykurt (Mülkiye),Kamil Miras(Din Amili),Musa Kerim Tunç (Asker)Ruşen Eşref Ünaydın (Gazeteci) ve Mehmet Sadık(Hukuk) girmişti.
TBMM 3. Döneminde ise 6 olan milletvekili sayısı 7 ye çıkıyor.
Tek parti olan CHP mebusu olarak bu kez listede Mehmet Sadık ve Kamil Miras yok.Yeni mebuslar İzzet Akosman(Ekonomi) Cemal Akçin (Hukuk) ve Ziya Nuri Paşa(Doktor)

Gazi Meclis
23 Nisan’da milli irade tecelli etmiş ve Kurtuluş Savaşı’nı yöneten Gazi Meclis oluşmuştur. Bu son derece önemlidir. O günün şartlarında tahta sıralarda çalışan, hanlarda yatan ilk dönem vekillerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Bu isimler çok zor şartlar içerisinde görev yapmışlardır. Dünya tarihinde bunun bir örneği yoktur. Dünyada İstiklal savaşı yürüten meclis yoktur. Bu sadece gazi meclisimize has bir durumdur. Bu yüzden TBMM dünya tarihinin gelmiş geçmiş en şanlı, en kahraman meclisidir. Meclisimiz ülkesini kurmuş, bağımsızlığını kazanmış ve Cumhuriyetini ilan etmiştir.
Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir. Bazı dönemler sekteye uğrasa da böyle olmaya devam edecektir.
Hepimize Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.
Mutlu ve aydınlık yarınlara

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır