passo
Bir Aşktır Radyo

Bir Aşktır Radyo

Sene 1995. Sandıklı ilçesinde muhasebe mesleğine devam ediyorum. TRT, DHA ve AA Sandıklı muhabirliği yapıyorum. Sandıklı Postası gazetesinde köşe yazıları yazıyorum. O yıllarda ülke genelinde bir radyo furyası başladı. Sandıklı ilçesinde Dost Radyo adı ile bir radyo kuruldu. Daha sonra dönemin Belediye Başkanı Murat Akşit Termal FM adı ile başka bir radyo kurdu. Biz de […]

Sene 1995. Sandıklı ilçesinde muhasebe mesleğine devam ediyorum. TRT, DHA ve AA Sandıklı muhabirliği yapıyorum. Sandıklı Postası gazetesinde köşe yazıları yazıyorum.

O yıllarda ülke genelinde bir radyo furyası başladı. Sandıklı ilçesinde Dost Radyo adı ile bir radyo kuruldu. Daha sonra dönemin Belediye Başkanı Murat Akşit Termal FM adı ile başka bir radyo kurdu.

Biz de aynı dönemde Faruk Demirel ile radyo projesini değerlendiriyoruz. Bütün şartlar tamam iş radyonun ismine kaldı. Günlerce kağıt kalem radyo ismi yazıyoruz. Yüzlerce isim arasından Radyo Güneş-Deniz Radyo ve Radyo Gün isimleri finale kaldı ve sonuçta tek heceli olmasından dolayı GÜN adında karar kıldık.

Gün gece ve gündüzü içeren yaşamı anlatır. Böylece radyo sektörüne adım atmıştık.

Öyle bilgisayar CD vb yok. Kasetçalardan yayın yapıyorsunuz. Teknik işleri Ayhan Dursun ve Yılmaz Özçelik yapıyor. Geçtiğimiz günlerde erken yaşta aramızdan ayrılan Ahmet Mutlu mikrofon başında fırtına gibi esiyor. Bilal Kabasakal, Mehmet, Fuat, Avni, Nalan, Mine aralıksız yayın yapıyor.

Para kazanmıyorsun ama her daim evlere, işyerlerine sesiniz yayılıyor.

Sonra yasak geldi. Yakamıza siyah kurdele takıp ‘Radyomuzu istiyoruz’ kampanyasına giriyoruz.

 

DEĞERLİ SANATÇILAR VE YAYINCILAR DESTEK VERDİ

Yıl 1997 Afyon merkezde bir yerel radyonun satılacağı bilgisi geldi. Ramazan ayındayız.

Her akşam iftar sonrası Afyona gidiyoruz. Sahura kadar pazarlık sürüyor. Sonuçta Star FM adı ile arabesk yayın yapan radyoyu satın aldık. Adını Afyon GÜN FM yaptık.

İlk Yayın Yönetmenimiz radyo sektörünün önemli ismi Aydemir Kurt. Aydemir radyonun başına geçti güçlü bir ekip oluşturdu. Sadece türkü ve özgün eserler çalan GÜN FM ses getirmeye başladı. Onur Akın, Gülay. Ali Ekber Eren ve diğer konserler ardı ardına geldi. Eserlerini çaldığımız sanatçılar Afyonlu hayranlarıyla buluşuyordu.

Zaman geldi, Faruk Demirel kendi yoluna devam etti. Biz, Afyon Gün FM’de kaldı. Çok değerli yayıncılar, Sait Karaduman, Dilber Bayrak ve rahmetli Güney Tekkanat ve şu anki müdürümüz Faruk Bangir hizmet verdi, veriyor.

 

KAPISI GER GÖRÜŞE AÇIK OLDU

6 yıl önce Afyonkarahisar’a taşındık. Eşim Fadime Akar sorumluluk aldı. Her gün farklı konularda konuklar ile Afyonun gözü kulağı sesi olduk. Siyasetten, ekonomiye, sosyal hayattan spor alanlarına kadar yüzlerce konuk sizlerle buluştu Gün FM’de.

Bakan Eroğlu çalışmalarını bu radyodan anlattı. Seçimler döneminde tüm siyasi partilere adil ve eşit davrandık. Örneğin şu an ilimizde 5 milletvekili var. Hepsi de 3 er, 5’er kez radyomuzdan sizlere seslendi.

Bir konuyu daha anlatmam lazım.

Benim sunuculuğumda yapılan Basın Odası 18 yıl önce Arif Yağcı, Dinçay Doğar, Halil İbrahim Kocaerkek ile başladı. Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim ile her cumartesi özgür ve özgün yorumları ile sizlerle buluşmaya devam ediyor. Dile kolay 700 program.

Bazen teknik sorunlar çözmek adına Hıdırlık tepesinde mahsur kaldık. Bazen karlı yollarda saatlerce yürüdük.

 

RADYO GÜN BENİM ÜÇÜNCÜ EVLADIMDIR

Bu bir yürek işiydi. Bu bir sevda işiydi.

Şimdi Faruk Bangir, Göker Ahmet Göker, Nurşad, Pınar, Emre, İhsan, Samet ve Doktorlarımız Emre ile Cengiz,Tasavvuf proğramları yapan Lokhan Hoca ve Ramazan Hoca yüreklerini sizlerle paylaşıyor.

RTÜK, telif hakları, ekonomik zorluklar vesaire vesaire hiç biri umurumda değil.

Anıl Halis ve Gülgün(Adını GÜN FM ‘den almıştır) dışında benim 3. evladımdır GÜN FM.

Başta siz dinleyenlerimize sahip çıkıp destek vermenizden dolayı, sonra emeği geçen tüm koca yürekli insanlara şükranlarımızı sunarım.

Tüm radyo emekçilerinin Radyocular Günü kutlu olsun.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır