passo
“Bir bilene danışmalı”

“Bir bilene danışmalı”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Park Hayat Hastanesi’nden Psikolog Gülfer Ece Kabayel konuk oldu. Kabayel programda kaygı konusunda değerlendirmede bulundu. “Her insanın olayları algılayışı farklıdır” “Kaygı; sıkıntı, huzursuzluk, kötü bir şey olacak mı endişesi ve fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği yoğun korku hali olarak tanımlanabilir” diye Kabayel, “Günlük yaşantı içinde her insan zaman zaman […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Afyonkarahisar Park Hayat Hastanesi’nden Psikolog Gülfer Ece Kabayel konuk oldu. Kabayel programda kaygı konusunda değerlendirmede bulundu.
“Her insanın olayları algılayışı farklıdır”
“Kaygı; sıkıntı, huzursuzluk, kötü bir şey olacak mı endişesi ve fiziksel belirtilerin de eşlik ettiği yoğun korku hali olarak tanımlanabilir” diye Kabayel, “Günlük yaşantı içinde her insan zaman zaman kendini kaygılı hissedebilir. Kısıtlı zamanda yetiştirilmesi gereken acil işlerin olması, yetişilmesi gereken önemli bir randevuya giderken trafikte sıkışıp kalmak, sessiz bir ortamda otururken aniden yüksek bir ses duyulması ya da ilişki problemleri yaşandığı zamanlar günlük hayatta yaşanabilecek kaygı yaratan durumlara örnek olabilir. Böyle durumlarda kaygı hissedilmesi doğaldır ve kişinin dış çevreye uyumunu sağlayıcı, tehlikelere karşı uyarıcı ve harekete geçirici bir işlevi vardır. Her insanın olayları algılayışı farklıdır. Bu nedenle kaygı çok hafif dereceden, panik derecesine kadar varan yoğunlukta olabilir. Kaygının denetim dışına çıkarak çok yoğun ve kişinin işlevselliğini bozan bir düzeye varması durumunda kaygı bozukluklarından söz edilebilir” diye konuştu.
Uzmana danışılması gerektiğinde ihmal edilmemesi tavsiyesinde bulunan Kabeyel, “Bir bilene danışmak gereklidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır