• DOLAR
  $1.170,23
 • EURO
  $0,3411
 • ALTIN
  $20.515,55
 • BIST
  104,4130
Bir gün

Bir gün

Bir olayın psikolojik mizahını yapacaktım aslında, ama durum gerçekten vahim. Kimsenin şaka kaldıracak ruh hali yok. Ülkeyi ateş topuna çevirmek istiyorlar. Salı gecesi, şu satırların yazıldığı saatlerde, Taksim tam bir savaş alanıydı. Halk, yoğun bir saldırı altındaydı. Saldırı emri verilmişti çünkü… Adamın gözü dönmüş, zıvanadan ç…ıkmış, şirazeyi koparmış. Gözü görmüyor hiç bir şeyi; paranoyakça bir […]

Bir olayın psikolojik mizahını yapacaktım aslında, ama durum gerçekten vahim.
Kimsenin şaka kaldıracak ruh hali yok. Ülkeyi ateş topuna çevirmek istiyorlar.
Salı gecesi, şu satırların yazıldığı saatlerde, Taksim tam bir savaş alanıydı.
Halk, yoğun bir saldırı altındaydı. Saldırı emri verilmişti çünkü…

Adamın gözü dönmüş, zıvanadan ç…ıkmış, şirazeyi koparmış.
Gözü görmüyor hiç bir şeyi; paranoyakça bir paniğe kapılmış.
“Üslubu sert” demek, durumu yumuşatmak olur.
Ağzından çıkanı kulağı duymuyor artık. Aşağılama ve hakaret dozunu, düpedüz küfre vardırdı. Yakında ana avrat düz giderse şaşmayın. Ruh hali dejenere, sinirleri harap çünkü. Çağdaş toplumlar, böyle durumlarda, hastayı derhal korumaya alıp, bir klinikte tedavisini sağlar.

Israrla sürdürüyor “camiye bira şişesiyle girildi” tahrik ve kışkırtmasına.
Oysa defalarca, tanık ifadeleri ve görüntülerle yalanlandı bu iddiası.
Caminin imamı ve müezzini yanında, kendi partisinin eski milletvekili de uzun bir makalesiyle çürüttü bu çirkin iddiayı…

Peki buna karşın neden ısrar ediyor bu kışkırtmada?
Çünkü geçmişte çok kullanıldı, çok işe yaradı bu taktiksel yöntem…
Aleviler camiyi yakıyor dediler; onlarca kişinin canı alındı Maraş’ta.
Solcular camiye saldırdı dediler; onlarca günahsızı kanı döküldü Çorum’da.
Ateistler dine hakaret ediyor dediler; otuz yedi can ateşe atıldı Sivas’ta.
En son, “Askerler cami bombalayacaklardı” manşeti attırdılar; TSK içinde, erden genel kurmay başkanına, ne kadar karşı gördükleri asker varsa zindanlara dolduruldu.

Yine aynı kokuşmuş taktiğe başvuruyor adam, yaşanacak acıları düşünmeden, acımasızca ve vicdansızca. Bir kesimi ayaklandırıp, başka kesimin üzerine sürerek, önlenmesi çok zor bir katliam başlatmak istiyor. Yanacak canlar umurunda değil. İktidarının sarsılması paronayasıyla, gerçekten gözü dönmüş durumda. Her kesimi düşman görüyor kendisine.

Kendi yerine vekil bıraktığı adamı azarlıyor; devletin temsilcisi makamında bulunan arkadaşına fırça atıyor. Benim valim dediği, devletin valisini ve kentin belediye başkanını yalanlıyor; ifade düzelttiriyor, yola getiriyor.

Sonuçlarını hiç ama hiç düşünmeden, “onların anladığı dilden konuşuruz” diye, polise saldırı sinyali verip; şenlik havasındaki demokratik eylem alanını bir gecede ateşlerin yandığı, bombaların yağdığı, çığlıkların yükseldiği, kanın ve gözyaşının biri birine karıştığı bir savaş alanına çeviriyor.

Sağlıklı bir ruh hali olan insan, hele hele en baş sorumlu bir devlet adamı yapar mı bunu halkına? En ünlü ruhbilim uzmanları, inanmıyor bu ruh halinin sağlıklı olduğuna… Aynı tanıda birleşiyorlar: Bu adam gerçekten hasta…

Neden bu hale geldi birden bire?
Demokratik eylemlerin yaygınlaşması, atılan sloganların iktidarın değişmesi istemine yönelmesi, hele hele eylemcilerin hiç aklına bile getirmediği siyaset dışı kesimlerden oluşması; bir anlam verme ve bir analiz yapma yeteneğinin de bulunmamasından dolayı; dengesinin sarsılmasına, sinir ve ruh sağlığının bozulmasına neden oldu.

Bunların da üstüne tüy diken bir olgu daha…
Sanki sözleşmiş gibi; birkaç kamuoyu araştırma kurumu çalışmaya başladı.
Kendi direktif verdiği kurumlar da var bunların arasında.
En abartılı iyimserlik yaklaşımında bulunan kurum, iktidar oylarının yüzde kırk üçlere düştüğünü gösteriyordu. Gerçekçi bir iki kurum da, çekinmeden, bu oranın yüzde otuz sekizlerde olduğunu koydu ortaya.

Hal böyle olunca…
Devlet başkanlığı, seçilmiş partili cumhurbaşkanlığı hayallerinin çökmesi bir yana, şimdi yürüttüğü görevi bile tehlikeye girmekteydi.
Kişiliğinde, donanımlı ve birikimli olgun bir devlet adamı yapısı barındırmadığından; olguyu sakince analiz edip, yeni politikalar üretmek yerine, en eski, en bayat taktiklere yönelmeye ve şimdiye kadar yaptıkları nobranlıkları yoğunlaştırmaya başladı. Olay bu…

Birileri iyilik edip, durdurmazsa bu adamı…
Artık kendi hizmetinde gördüğü devlet güçleriyle halk güçlerinin karşı karşıya gelmesi için elinden geleni yapacak. Hem halka, hem halkın çocukları olan devlet güçlerine, hem demokratik rejime, hem ülkeye onulmaz zararlar verecek bu adam. Allah hem millete acısın hem de bu adama acil şifalar versin. Amin!

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır