passo
Bir kuşak bitiyor

Bir kuşak bitiyor

Bir kuşak gidiyor Geçtiğimiz hafta 12 Eylül faşist darbesini 30. senesiydi. Ve Adam gibi sanatçı duruşu ile akılarda kalan Tarık Akan 16 Eylül 2016 yılında kaybetmiştik. 12 Eylül ve Tarık Akan Herkesin sustuğu dönemde FETÖ cülerin kumpas kurduğu Ergenekon davalarında demir krkulukları deviren Tarık Akan dan bahsediyorum.Albay çocuğu olan Tarık Akan İstanbul da kurduğu okulunda […]

Bir kuşak gidiyor

Geçtiğimiz hafta 12 Eylül faşist darbesini 30. senesiydi. Ve Adam gibi sanatçı duruşu ile akılarda kalan Tarık Akan 16 Eylül 2016 yılında kaybetmiştik.

12 Eylül ve Tarık Akan
Herkesin sustuğu dönemde FETÖ cülerin kumpas kurduğu Ergenekon davalarında demir krkulukları deviren Tarık Akan dan bahsediyorum.Albay çocuğu olan Tarık Akan İstanbul da kurduğu okulunda yüzlerce gencimize çağdaş eğitim veriyordu.
İşte 12 Eylül darbesinden nasibini alan Tarık Akan ‘Anne başımda bit var’ diye yazdığı kitabında o zulmü şöyle anlatır.
Siyasi şubede en çok rahatsız olduğu pislik nedeniyle üzerinden atamadığı bitlenmişlik duygusu ile annesine kafasında olmayan bitleri ayıklatması:
“Üç gün evden çıkamadım. Üç gün de her fırsatta, günde dört-beş kez annemin önüne çömeldim, dizlerine yaslandım, birlikte kafamda bit aradık. Ne bit bulduk ne sirke.”
O dönemin sanatçıları çok farklıydı. Çok büyük paralar teklif edilmesine rağmen Tarık Akan hiçbir reklam filminde yer almadı.İlkeli bir duruşa sahipti.
İşte bu ilkeli duruştan yola çıkarak sizlere 68 ve 78 kuşağını paylaşmak isterim.

68 Kuşağının sembolü Deniz Gezmiş
“68 Kuşağı” tüm dünyayı kasıp kavuran bir kuşaktır. Fransa’daki Sorbonne Üniversitesi’nde meydana gelen öğrenci olayları ve Latin Amerikalı devrimci lider, Ernesto Che Guevera ‘nın 1967 yılında Bolivya dağlarında yakalanarak öldürülmesi,68 kuşağının başlangıç fitilini ateşleyen etkenler olarak gösterilir.
68 Kuşağı Türkiye’de 1960’lı yıllarda dünyadaki özgürlük hareketinden etkilenen özellikle sol görüşlü gençliğin oluşturduğu bir akım olarak bilinir68 Kuşağının sembol ismi ise Deniz Gezmiş’ tir.

78 Kuşağı büyük bedeller ödedi
68 Kuşağı’nın ardılı olan 78 Kuşağı ise, Türkiye için önemli bir kuşak bir o kadar da şanssız kuşaktır. Şiddet bir balyoz gibi indi o gencecik, körpecik çocukların üstüne.
Bir tarih, bir dönemin en fazla acı çeken, en fazla yitip giden, onurlu, sevdalı, davalı gençleri.
Türkiye’nin sağ-sol çatışmalarını yaşayan kuşak. Ortak özellikleri ise çoğunlukla politize olmaları, politik zekâlarının güçlü olması ve çok okumalarıdır.
Belki sevgisini sevdiğine söyleyemedi, alması gereken eğitimini alamadı ama hayatlarını çocuklarının daha güzel yaşaması için harcadı.Çocuklarını en iyi okullarda okuttular, en iyi eğitimi verdiler. Onlar bugün siyasette, bürokraside Anadolu’nun dört bir yanında söz sahibi oldular.…
Bırakın renkli resimleri pek çoğunun resmi bile olmamış…Hiç biri kreş, dershane, özel okul görmemiş…Üstelik hepsi verem, tüberküloz, kızamık gibi…Pek çok bulaşıcı hastalıklar da görmüş bir nesil…
Bunlar profesörlere ders verecek kadar bilgili.Savaşlar görmüş darp görmüş…Baskı çatışma görmüş darbeleri örtülü örtüsüz iliklerine kadar yaşamış. Ekonomik krizden nasibini almış ama yılmamış…
Tecrübe abidesi.
Yoklukla terbiye edilmiş direnç abidesi bir nesil.
Çok kitap okumuş.Hayatı yaşayarak öğrenmiş, birçoğu okurken çalışarak okul harçlığını çıkarmış…
Ne ailesine ne devletine ekonomik yük olmamış…
Eğilmemiş el etek öpmemiş aç yatmış, kuyruğu dik tutmuş…
Bu kuşak yavaş yavaş gidiyor artık…
Bu vesile ile 68 ve 78 kuşağına selam olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır