• DOLAR
  $1.185,53
 • EURO
  $0,3421
 • ALTIN
  $20.668,46
 • BIST
  104,4879
Biz bıraktık onlar bırakmıyor

Biz bıraktık onlar bırakmıyor

İktidarın içki kararları metni, alttaki komisyonun altından girip, üstünden çıkarak geçip gitti. Biz de herkesin bildiği, söyleyeceklerimizi söyleyip, peşini bıraktık meselenin.   Biz bıraktık ama onlar bırakmıyor ki… İlla da ikna edecekler herkesi ya da susturacaklar. Bunun için işgal ediyorlar ekranları. Kuyruk hızı vantilatörü sollayanlar; edepte, hayada sınır tanımadan saldırıyorlar karşı görüşü olanlara. İnsafsızca, vicdansızca […]

İktidarın içki kararları metni, alttaki komisyonun altından girip, üstünden çıkarak geçip gitti. Biz de herkesin bildiği, söyleyeceklerimizi söyleyip, peşini bıraktık meselenin.

 

Biz bıraktık ama onlar bırakmıyor ki…

İlla da ikna edecekler herkesi ya da susturacaklar.

Bunun için işgal ediyorlar ekranları.

Kuyruk hızı vantilatörü sollayanlar; edepte, hayada sınır tanımadan saldırıyorlar karşı görüşü olanlara. İnsafsızca, vicdansızca ve şımarıkça suçlayıp, aşağılamaya kalkışıyorlar karşısındakileri.

 

Her nasıl gelmişse, adlarının başına akademik unvan gelmiş olanlar; üstlendikleri misyon uğruna mantığı, bilimi hatta sosyolojik gerçekliği falan pervasızca çiğneyebiliyorlar. Mesela, Avrupa ülkeleriyle karşılaştırma yapıyorlar; oradaki önlemlere nazaran, iktidarın önlemlerini az bile buluyorlar.

 

Birkaç örnek verirsek, daha iyi anlaşılır ne demek istediğimiz…

Geçen çarşamba akşamı; gövdesi ana akım medyada görünen fakat beyni çoktan yandaş gruba dahil edilmiş TV kanallarından birinde yapıldı bu konudaki tartışma… Malum unvanlıların karşısında olan tartışmacılardan biri; son on yılda, rakı fiyatlarına %650 zam yapıldığını söyledi. Prof. beyefendi hemen bir karşılaştırma yaptı ve içki fiyatlarının Avrupa’dan daha ucuz olduğunu söyledi.

Yalan söylerken, yüzünde utanma izi yoktu tabii ki…

 

Avrupa’da kişi başına düşen milli gelir payını görmezlikten geldiğini falan bir yana bırakarak somut bir örnekle cevap verelim: Önce bir yalanı ortaya çıkararak devam edelim. Mesela, Türkiye’den ithal edildiği halde, Hollanda’da rakı fiyatı perakende 15, marketlerde 13 Euro’dur. Yani 28-32 lira arası…

Demek ki bay Prof. yalan söylüyor. Yalan söylediğini kendisi de biliyor.

 

Gelelim yalan ve saptırmanın başka boyutuna…

Ben bir emekli olarak, maaşımın tümüyle rakı almaya kalksam, 130 şişe yetmişlik rakı alırım. Yalakacıkların ucuz dedikleri Türkiye’de bir emeklinin, 130 şişe rakı alabilmesi için, maaşının en az 6.500 lira olması gerekmez mi?

Yabancı bir içki ölçüsünden bakalım. Yine kendimden örnek vereyim:

Yetmişlik bir Chiwas viskiyi 22 Euro’ya, yani 45 liraya alıyorum. Türkiye’de 120 liraya aldım… Bir emekli öğretmen Chiwas içmeyi düşünür mü Türkiye’de?

 

Bu ikna takımı hem yalancı, hem inkarcı hem de şirret…

Bunları konuşturmuyorlar karşılarında; konuşacakları da çağırttırmıyorlar.

Ha, bir de din adamı çağırtıyorlar içki tartışmalarına. Ki, kendilerini dinen desteklesin… Dine ve din adamına saygısı olan, ilahiyatçı çağırır mı bu masaya?

Başka türlü de söylersek; kendine ve dine saygısı olan ilahiyatçı hiç gelir mi öyle tartışma masalarına? “İçki günah mıdır, değil midir?” diye tartışılmıyor ki…

 

İlla da din mecrasına çekilecekse…

Adam gibi kıvırmadan, doğrudan söylenmeli.

Denmeli ki; “biz dini referans alan bir iktidar olarak, dinen haram olan içkinin içilmemesi için, olanaklarımız neye elveriyorsa onu yapıp, olabildiği ölçüde kısıtlayacağız içki içilmesini…” O zaman tüm tartışma şıp diye kesilir. Doğru söz karşısında söylenecek söz aranmaz.

 

Böyle yapmaz da; sahnelere kuyruk bulayıcı, çanak yalayıcı tip tip ukalaları sürerseniz, tartışma başka boyutlara kayar da kayar. Onlar kaydırır çünkü. Konuşurken süpürgeye mıçıp etrafa saçıyorlar. Kendilerini savunmak zorunda kalıyor insanlar…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Burhan
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır