passo
“Biz destan yazan bir ecdadın torunlarıyız”

“Biz destan yazan bir ecdadın torunlarıyız”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Türk […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası’nda 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümü dolayısıyla bu konu işlendi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.
Çanakkale Zaferi’nin 102. yıldönümünde başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anarak sözlerine başlayan Gazeteci İsmail Akar, “Türk milleti tarih boyu bağımsızlığı karakter edinmiştir. Çanakkale’de atalarımız emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı okkalı bir tokat indirmişlerdir. Bu millet Çanakkale destanında Dinarlı Mehmet Çavuş’u, Seyit Onbaşı’yı, 4 yaşındaki oğlunu savaş meydanında gören askerimizi ve daha birçok isimsiz kahramanını asla unutmayacaktır. Bugün bu bilinç ve şuurla emperyalistlere ve onun işbirlikçilerine tekrar sesleniyorum. Biz destan yazan bu ecdadın torunlarıyız. Biz biriz ve dikiz. Bizler vatan ve bayrak deyince tüyleri diken diken olan bir ulusun fertleriyiz. Bu vatan üzerine bütün hesaplarınız ve çabalarınız boşa çıkacaktır. Atalarımız bir asır önce nasıl tokat attılar ise bugün de daha okkalısını atmasını biliriz. Artık yeter, kirli ellerinizi bu topraklar üzerinden çekin. PKK, FETÖ, IŞİD, isimleri her neyse bu piyonlarınızı da çekin. Ulu Önder Atatürk, ‘Efendiler, bizim milletimiz vatanı için, hürriyeti ve hakimiyeti için fedakar bir millettir’ demiştir. Dün yaptık. Bugün daha fazlasını yaparız. Yapmaya da hazırız” şeklinde konuştu.
“Tarihimizdeki dönüm noktalarımızdan biri Çanakkale’dir”
Atalarımızın bu vatanı bizlere nasıl bıraktıklarının herkes tarafından iyi bilinmesi gerektiğini kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Bunu bilerek ve anlayarak ona göre yaşamamız gerekir. Çünkü etrafımız bize benzemeyen milletlerle dolu. Bu ülkede yaşamak çok zor. Coğrafi açıdan çok önemli bir yerdeyiz. Kıtaların kesiştiği bir noktadayız. Bu toprakların kazanılması çok güç ve zor olmuştur. Bu zorlukları bilerek yaşamalıyız. Çanakkale bu zorluğun en ağır hissedildiği bir savaştır. Bin yıldır bu topraklarda yaşayan atalarımız bu topraklara sahip olabilmek için milyonlarca şehitler verdiler. Hepsini de rahmet ve minnetle anıyorum. Sadece I. Dünya Savaşı’nda üç milyonun üzerinde insanımızı kaybettik. Etrafımızdaki tüm topraklarda askerlerimiz savaşarak şehit oldular. Çanakkale’de 250 binin üzerinde şehit verdik. Birde bu sayıda ve belki de üzerinde sakat kalıp gazi olanı var. Anadolu atalarımızın böylesi fedakarlıkları ile bize devredildi. Bunu iyi anlamalıyız. Milletlerin tarihlerinde dönüm noktaları vardır. Bizim tarihimizdeki dönüm noktalarımızdan biri de Çanakkale’dir. Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum” diye değerlendirmede bulundu.
“Çanakkale’nin her anı büyük kahramanlık destanlıklarıyla doludur”
Çanakkale’de atalarımızın büyük bir destan yazdıklarını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu destanı anlatmaya ömür yetmez. Çanakkale’de 250 bin şehit ve 250 bin ayrı kahramanlık hadisesi vardır. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Çanakkale, Türk tarihinin en büyük destanlarından biridir. Merhum Akif’in Çanakkale şiirinde, ‘Bedr’in aslanları ancak bu kadar şanlı idi’ demiştir. Çanakkale Zaferi İslam ordularının emperyalist, haçlı zihniyetine karşı kazandığı en önemli zaferlerden biridir. Çanakkale’yi ne kadar anlatmaya uğraşırsak uğraşalım buna kelimelerimiz yetmeyecektir. Çünkü çok büyük bir destandır. Her anıyla, her yaşanmışlığıyla büyük bir kahramanlık destanıdır. Dört yaşındaki çocukların hamur yoğurmasından yaralıların sargı yerlerine götürüldüklerinde ilaçsızlıktan canlı canlı ameliyat edilmelerine ve o ameliyat masasından kalkıp tekrar savaşmaya gitmelerine kadar Çanakkale’nin her anı büyük kahramanlık destanlıklarıyla doludur. O dönemde kaç tane okul mezun vermemiş, herkes cepheye koşmuştur. Bizler atalarımızın bu eşsiz destanını çocuklarımıza iyi anlatabilmek için hem Çanakkale’yi hem de Kocatepe’yi mutlaka çocuklarımıza göstermeliyiz. Ülkemizde yaşayan her birey mutlaka Çanakkale’yi görmelidir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır