passo
“Bizi biz yapan Cumhuriyet kutlu olsun”

“Bizi biz yapan Cumhuriyet kutlu olsun”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyetimiz konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda Cumhuriyet’e sahip çıkmanın tüm vatandaşların görevi olduğu kaydedilerek gençlere iyi anlatılması gerektiği belirtildi.   Gençlere Türklük Şuuru anlatılmalı “Türk milletinin medeniyet yürüyüşünün rehberi ve ışığı olan Cumhuriyete […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Cumhuriyetimiz konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Programda Cumhuriyet’e sahip çıkmanın tüm vatandaşların görevi olduğu kaydedilerek gençlere iyi anlatılması gerektiği belirtildi.

 

Gençlere Türklük Şuuru anlatılmalı

“Türk milletinin medeniyet yürüyüşünün rehberi ve ışığı olan Cumhuriyete herkes dört elle sarılmalı” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Bizi biz yapan Cumhuriyet kutlu olsun. Cumhuriyetimizin Kurucusu Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet sayesinde her kesimden insan seçilerek yönetime geçebiliyor. İlimiz milletvekillerine baktığımızda esnaf, çiftçi, öğretmen çocukları olduğunu görüyoruz. Hepsi de milletvekili seçilerek ilimizi temsil ediyorlar. Bir de Cumhuriyetin tüm imkanlarından yararlanıp Cumhuriyet’e düşmanlık besleyenler var. Bunu sanırım akıl tutulması olarak izah edebiliriz. Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Sandıklı Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri 200 metrelik Türk bayrağı taşıdılar. Aynı şey neden il merkezinde veya diğer yerlerde düşünülmedi? Gençlere Türklük şuuru ve bayrak sevgisi gibi erdemleri öğretmeliyiz. Bu arada gençlerimiz Nutuk’u bir kez olsun açıp okumalı. Okumalı ki cumhuriyetin farkını anlamalı. Ayrıca Cuma hutbesinde Atatürk ve Cumhuriyet’e yer verilmemesini de üzüntüyle karşıladım” diye konuştu.

 

Cumhuriyetin öğesi insandır

Yüz yıl önce topraklarımızın işgal edildiğini anımsatan Gazeteci Ahmet Tunca, “Sonra Atatürk öncülüğünde büyük bir kurtuluş mücadelesi verdik ve Cumhuriyetimiz ilan edildi. Milletimiz esareti yok etti. Cumhuriyete giden süreçte verilen mücadeleleri unutmamak lazım. Başta Atatürk olmak üzere tüm ecdadımızdan Allah razı olsun. Hepsini de hayırla yad ediyoruz. Cumhuriyet insanlara değer veren bir rejimdir. Cumhuriyet sayesinde ülkemiz gelişti. Sorunlarımız Cumhuriyetle aşıldı. Cumhuriyet döneminde yapılan yatırımları görmek lazım. Öncesinde kadınlarımız nüfusa bile sayılmıyordu. Erkeklerde okuma oranı sadece yüzde 5’di. Hukukta ve ekonomide dev adımlar Cumhuriyet sayesinde atıldı.” diye konuştu.

 

Cumhuriyet düşmanları Fesli Kadir gibi akımlarla besleniyor

99.yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet’i toplumun bir kısmına anlatamadığımızı kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bunu anlatmak hepimizin görevidir. Cumhuriyetle 99 yıldır ülkemizde destan yazıldı. Harap bir ülkeden gelişmiş bir ülke yaratıldı. Etrafımızdaki ülkelere baktığımızda zenginlik içinde kendi kendilerini idare edemediklerini görüyoruz. Biz Cumhuriyet sayesinde kendi kendimizi idare edebiliyoruz. Cumhuriyet ülkemizin çimentosudur. En güzel rejimdir, fazilettir. Mustafa Kemal ve arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum. Bu arada Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarını anlamak güç. Fesli Kadir’in düşüncesiyle beslenenler ülkemize zarar veriyor. Gençlerimize ülkemizde kalmaları konusunda gerekli şuur verilmesi lazım. Yetişmiş insanların gözü hemen yırt dışında. Yurt dışındaki insanların da refah içinde bir yaşam sürdürdüklerini söylemek mümkün değil. Ülkemiz değerlerine sahip çıkılmalıdır. Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyete dört elle sarılmak lazım. Bayramımız kutlu olsun” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır