• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Böbrek hastalığı çok sinsi ilerler”
“Böbrek hastalığı çok sinsi ilerler”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memnune Sena Ulu ile Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale konuk olarak katıldılar....
11 Mart 2016 12:32
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memnune Sena Ulu ile Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda Dünya Böbrek Günü dolayısıyla böbreklerimizin önemine değinildi.
“100 hastadan sadece 5’i hastalığının farkında”
Böbreklerimizin çok kıymetli organlar olduğunu belirten Doç. Dr. Memnune Sena Ulu, “Böbreklerimizin son derece hayati fonksiyonları vardır. Ancak bir o kadar da hassas ve narindirler. Böbreklerimiz kullandığımız ilaçlardan, yiyip içtiklerimizden, tükettiğimiz su miktarından, sahip olduğumuz hastalıklardan hemen etkilenebiliyorlar. Böbrekler hastalandığında çok sessiz bir seyir izler. Hastalık çok sinsi ilerler. Böyle olunca da hastalar fark etmezler. Hem dünyada hem de ülkemizde böbrek hastalıklarının görülme yüzdesi sıktır. Her 6–7 kişiden biri böbrek hastasıdır. Ülkemizde 70 binin üzerinde nakil olmuş hasta mevcuttur. Bu görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. 2016 yılının sonunda 110 binin üzerine çıkacağı düşünülüyor. Böbrek hastalıklarının farkındalığıyla ilgili bir araştırma yapılmış ve farkındalık oranı yüzde 5 olarak çıkmış. 100 hastadan sadece 5’i hastalığının farkında” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Devamlı hastalarımızla iletişim içerisindeyiz”
Dünya Böbrek Günü’nün böbrek hastalıklarına dikkat çekmek adına önemli olduğunu belirten AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale, “Gün dolayısıyla yapılan organizasyonlarda hastalarla birlikte eğitimler düzenledik. Hastalarımıza hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli konularında bilgiler aktardık. Normal zamanda da diyalize gelen hastalarımıza diyalizle ilgili mutlaka eğitimler veriyoruz. Hastalarımıza sevgiyle yaklaşarak hemodiyaliz mi yoksa periton diyaliz mi istediklerini soruyor ve seçimlerini yapmalarını sağlıyoruz. Devamlı hastalarımızla iletişim içerisindeyiz. Herkesin böbrek sağlığını korumasını diliyor, sağlıklı günler temenni ediyorum” diye konuştu.
AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına dinleyiciler de yoğun sorularıyla katıldılar.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa