passo
“Böbrek hastalığı çok sinsi ilerler”

“Böbrek hastalığı çok sinsi ilerler”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memnune Sena Ulu ile Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda Dünya Böbrek Günü dolayısıyla böbreklerimizin önemine değinildi. “100 hastadan sadece 5’i hastalığının farkında” Böbreklerimizin çok kıymetli […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına AKÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memnune Sena Ulu ile Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale konuk olarak katıldılar. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu programda Dünya Böbrek Günü dolayısıyla böbreklerimizin önemine değinildi.
“100 hastadan sadece 5’i hastalığının farkında”
Böbreklerimizin çok kıymetli organlar olduğunu belirten Doç. Dr. Memnune Sena Ulu, “Böbreklerimizin son derece hayati fonksiyonları vardır. Ancak bir o kadar da hassas ve narindirler. Böbreklerimiz kullandığımız ilaçlardan, yiyip içtiklerimizden, tükettiğimiz su miktarından, sahip olduğumuz hastalıklardan hemen etkilenebiliyorlar. Böbrekler hastalandığında çok sessiz bir seyir izler. Hastalık çok sinsi ilerler. Böyle olunca da hastalar fark etmezler. Hem dünyada hem de ülkemizde böbrek hastalıklarının görülme yüzdesi sıktır. Her 6–7 kişiden biri böbrek hastasıdır. Ülkemizde 70 binin üzerinde nakil olmuş hasta mevcuttur. Bu görülme sıklığı her geçen gün artmaktadır. 2016 yılının sonunda 110 binin üzerine çıkacağı düşünülüyor. Böbrek hastalıklarının farkındalığıyla ilgili bir araştırma yapılmış ve farkındalık oranı yüzde 5 olarak çıkmış. 100 hastadan sadece 5’i hastalığının farkında” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Devamlı hastalarımızla iletişim içerisindeyiz”
Dünya Böbrek Günü’nün böbrek hastalıklarına dikkat çekmek adına önemli olduğunu belirten AKÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Periton Diyaliz Sorumlu Hemşiresi Ferda Demirkale, “Gün dolayısıyla yapılan organizasyonlarda hastalarla birlikte eğitimler düzenledik. Hastalarımıza hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli konularında bilgiler aktardık. Normal zamanda da diyalize gelen hastalarımıza diyalizle ilgili mutlaka eğitimler veriyoruz. Hastalarımıza sevgiyle yaklaşarak hemodiyaliz mi yoksa periton diyaliz mi istediklerini soruyor ve seçimlerini yapmalarını sağlıyoruz. Devamlı hastalarımızla iletişim içerisindeyiz. Herkesin böbrek sağlığını korumasını diliyor, sağlıklı günler temenni ediyorum” diye konuştu.
AKÜ Tıp Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına dinleyiciler de yoğun sorularıyla katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır