• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Böbrek sağlığımız için bol su içmeliyiz”
“Böbrek sağlığımız için bol su içmeliyiz”
Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Özel Fuar Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Sedat Ünal oldu. “Afyonkarahisar’a Tıp Fakültesi’ni Sayın Özsoy’un döneminde kurduk” Eski Sağlık Bakanı...
21 Haziran 2013 16:12
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programının bu haftaki konuğu Özel Fuar Hastanesi’nden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Sedat Ünal oldu.

“Afyonkarahisar’a Tıp Fakültesi’ni Sayın Özsoy’un döneminde kurduk”

Eski Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy’un Sağlık Bakanlığı döneminde Müsteşar olarak çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Osman Sedat Ünal, “O dönemde Afyonkarahisar’ı yakından tanıdım. Afyonkarahisar’a Tıp Fakültesi’ni Sayın Özsoy’un döneminde kurduk. Tıp Fakültesi’nin ana yol üzerine kurulması için gerekli kamulaştırma çalışmalarını da birlikte yaptık. Afyonkarahisar birçok yer altı zenginliğini barındıran bir il. Bir taraftan mermer varken, diğer taraftan sıcak su kaynakları da bulunuyor. Ayrıca maden suyumuz yıllardır hepimizin keyifle tükettiği bir değer. Türkiye’nin en lezzetli, en içilebilir maden suyu Afyonkarahisar’dan çıkıyor. Dolayısıyla ilimize tabiat çok güzel şeyler bahşetmiş. Ayrıca bu bölgenin insanları çok iyi ve değerlerine bağlı. Şu anda Özel Fuar Hastanesi’nde göreve başladım. Afyonkarahisar’da görev yapmaktan dolayı çok mutluyum” diye konuştu.

“Günde en az 1,5 litre su içmeliyiz”

Programda gizli hastalıklardan bahseden Ünal, “Bu hastalıklar içimizdeki düşmanlardır. Afyonkarahisar’da yaklaşık bir haftadır görevdeyim. Hastalarımız en fazla idrar yolları ve böbrek taşı şikâyetiyle bize geliyorlar. Gözlemlediğim kadarıyla Afyonkarahisar’da Türkiye’deki oranlardan daha fazla taş şikâyeti var. Bunun nedenini merak ettim ve hastalarımızın birçoğunun yeterli miktarda su tüketmedikleri sonucuna vardım. Günde 1,5 litreden az su içmemeleri gerektiğini söylediğimde kimi hastalarım, o kadar suyu nasıl içeceğim diyor. İçtikleri suyun vücutta kalacaklarını zannediyorlar. Hâlbuki içilen su vücudumuzun tüm hücrelerine dağılıyor. Böbreklerimiz çok kıymetlidir. Taş ve kum gibi şikâyetlerle karşı karşıya kalmamak için hem kontrollerimizi zamanında yaptırmalı hem de bol su içmeliyiz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Böbrek taşları gece oluşur”

Böbrek taşlarının geceleri oluştuğu bilgisini aktaran Ünal, “Geceleri uykumuzun bölünmemesi ve tuvalete kalkmamak için yatarken su içmeyiz. Sadece yemek sonrası genelde çay tüketiriz. Sabah kalkınca da su içmeyiz. Ben gece yatarken mutlaka su içilmesi gerektiğini hatırlatıyorum. Gün boyunca en az 1,5 litre su mutlaka içilmeli. Bunu peş peşe içmek yerine gün içine yayarak yudum yudum içmek daha doğru olacaktır” şeklinde bilgi verdi.

“Kadınlarda D vitamini eksikliği çok fazla görülüyor”

Kadınlarda D vitamini eksikliğinin çok fazla görüldüğünü belirten Ünal, “Maalesef D vitamini olan gıdaları fazla tüketmiyoruz. Güneşi fazla sevmiyoruz. Dolayısıyla ortalama yüzde 70 oranında özellikle kadınlarda D vitamini eksikliği görülüyor. D vitamini bulunan gıdalar almak zorundayız. Tereyağı ve yeşil gıdalarda bolca D vitamini vardır. Ayrıca doğal süt ve süt ürünleriyle de beslenmek D vitamini alımı açısından önemlidir. En güzel süt, en güzel kaymak bu bölgededir. Anladığım kadarıyla bu bölge kaymağı üretip, dışarıdakilere satıyor. Çok fazla tüketmiyor” dedi.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Ünal, Gün FM’e yayın hayatında başarılar diledi. Akar ise Ünal’a programa katılımından dolayı teşekkürlerini iletti.

Dinleyicilerde programa yoğun olarak sorularıyla katıldılar.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa