passo
“Böbrekler vücuttaki su ve tuz dengesini ayarlarlar”

“Böbrekler vücuttaki su ve tuz dengesini ayarlarlar”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyaliz Doktoru Esra Eker Aydın konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Aydın diyaliz tedavisi ve böbrek sağlığıyla ilgili bilgiler verdi. “Böbrekler omurganın iki yanında bulunur” Diyaliz tedavisi ile ilgili bilgiler veren Aydın, “Diyaliz böbrek yetmezliği olan kişilerde, vücutta biriken […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Diyaliz Doktoru Esra Eker Aydın konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Aydın diyaliz tedavisi ve böbrek sağlığıyla ilgili bilgiler verdi.
“Böbrekler omurganın iki yanında bulunur”
Diyaliz tedavisi ile ilgili bilgiler veren Aydın, “Diyaliz böbrek yetmezliği olan kişilerde, vücutta biriken fazla sıvı ve atık maddeleri yarı geçirgen bir zar aracılığı ile temizleme işlemidir. Böbrekler omurganın iki yanında bulunan, fasulye şeklinde, genellikle 11-12 cm genişlik ve 2,5-3 cm kalınlığındaki 2 adet organımızdır. Böbrekler vücuttaki su ve tuz dengesini ayarlarlar. Vücuttaki atıkları atmaya, kan basıncını ayarlamaya ve kan üretmeye yararlar. Ayrıca kemik sağlamlığını korumayı sağlarlar” şeklinde bilgi verdi.
“Böbreklerin az çalışması böbrek yetmezliğidir”
Her iki böbreğinde az çalışmasının böbrek yetmezliği olduğunu kaydeden Aydın, “Bu durum en az üç ay devam eder ve bunun sebebi de kalıcı bir hasarsa hastalık kronik böbrek yetmezliğidir. Hafta ve günler içinde gerilerse akut böbrek yetmezliğidir. Böbrek hastalığının belirtileri halsizlik, iştahsızlık, göz çevresinde veya bacaklarda ödem, ciltte kuruma, kaşınma, geceleri idrara çıkma ve yüksek tansiyondur” diye konuştu.
“Sigara böbrek hastalığının oluşması ve ilerlemesine sebep olur”
Böbrek fonksiyonlarını korumak için yapmamız gerekenleri de anlatan Aydın, “Kan basıncının kontrolünü sağlamalıyız. Bu sebeple kan basıncımızı düzenli aralıklarla kontrol ettirmeli, tuzsuz yemeli ve bol hareket etmeliyiz. Kan şekerinin de kontrolünü sağlamalıyız. Şeker hastalığı günümüzde böbrek hastalığının en önemli nedenlerinden biridir. Şeker hastaları kan şekerlerini belli aralıklarda tutarlarsa hem böbrek sağlığını hem de diğer organlarını korurlar. Protein böbreklerin iş yükünü arttırır. Bu yüzden böbrek yetmezliği olabilecek hastaların çok fazla protein almamaları önemlidir. Şişmanlık da önemli bir sorun. Tüm organlara zarar verir. Ayrıca sigara içmemek de böbreklerimiz açısından oldukça önemlidir. Sigara böbrek hastalığının oluşması ve ilerlemesine sebep olur” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun yaklaşık bir saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır