passo
“Boşanma kararında çocuğun suçu olmadığı belirtilmelidir”

“Boşanma kararında çocuğun suçu olmadığı belirtilmelidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzm. Dr. Nagihan Saday Duman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Duman boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili bilgiler verdi. “Çocuklar yoğun bir üzüntü ve kayıp duygusu yaşarlar” “Boşanma, çocukların aile birliği tarafından temsil edilen güvenli üssü yitirmesi olarak […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Uzm. Dr. Nagihan Saday Duman konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Duman boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileriyle ilgili bilgiler verdi.
“Çocuklar yoğun bir üzüntü ve kayıp duygusu yaşarlar”
“Boşanma, çocukların aile birliği tarafından temsil edilen güvenli üssü yitirmesi olarak görülebilir” diyen Duman, “Bu nedenle çocuklar yoğun bir üzüntü ve kayıp duygusu yaşarlar. Daha küçük yaştaki çocuklar ayrılma nedeninin kendileri olduğunu düşünürken, okul çağı çocukları anne babalarını suçlayabilir ve onlara öfke duyabilirler. Boşanma kararı kesinleştikten sonra bu karar çocuğa, anne ve baba birlikte çocuğun yaş dönemi dikkate alınarak açık ve yalın bir dille anlatılmalıdır. Bu anlatım birbirlerini suçlamadan, kötülemeden yapılmalıdır. Geçinemedikleri, anlaşamadıkları, birbirlerini daha fazla üzmeden, kırmadan bu ilişkiye son vermeye karar verdikleri açık bir dille anlatılmalıdır. Boşanma kararında çocuğun suçu olmadığı belirtilmelidir” şeklinde konuştu.
“Farklı yaş gruplarındaki çocuklar boşanmaya farklı tepki verirler”
“Çocukların ayrılan ebeveynle görüşme sıklığından daha önemlisi görüşmelerin düzenli ve sürekli olmasıdır” görüşünü aktaran Duman, “Çocuklara ayrılan ebeveyni ‘istedikleri zaman arayabilecekleri’ ya da ‘şartlar uygun olursa görebilecekleri’ söylenmelidir. Ayrılan ebeveynin çocuklara, onları ne sıklıkta göreceği ve arayacağını açıkça söylemesi gerekir. Boşanma için çocuklar açısından ideal olduğunu söyleyebileceğimiz bir yaş dönemi yoktur. Ancak farklı yaş gruplarındaki çocuklar boşanmaya farklı tepki verirler. Boşanmış anne ve babalara sahip olmak tek başına zararlı değildir. Önemli olan aile üyelerinin arasındaki ilişkilerdir” diye değerlendirmede bulundu.
“Dürüstlük, açıklık ve netlik boşanmış ailelere güç kazandıracaktır”
Boşanma evresinde çocuk açısından dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler veren Duman, “Boşanma evresinde temel olarak çocuğa verilmesi gereken mesaj “evliliklerin sonlanabileceği ancak anne-baba-çocuk ilişkisinin hiçbir zaman sona ermeyeceği ve anne baba olarak onu her zaman sevecekleri” yönünde olmalıdır. Çocuk yeni aile düzeninden haberdar edilmelidir. Dürüstlük, açıklık ve netlik boşanmış ailelere güç kazandıracaktır” dedi.
Kamu Hastaneleri Birliği Afyonkarahisar Genel Sekreterliği’nin katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programına dinleyiciler de yoğun sorularıyla katıldılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır