passo
“Bu dönemin adı spekülasyon dönemi”

“Bu dönemin adı spekülasyon dönemi”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında hayat pahalılığı konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Cep telefonu ile konuşmak da lüks oldu” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Konuşma ücreti tarifelerine yüzde 52.5 zam geldi. Mobil iletişimde uygulanan ücret tarifesinde değişikliğe gidildi. Yurtiçi aramalarda azami ücret 87.53 […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında hayat pahalılığı konuşuldu. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Cep telefonu ile konuşmak da lüks oldu” diyen Gazeteci İsmail Akar, “Konuşma ücreti tarifelerine yüzde 52.5 zam geldi. Mobil iletişimde uygulanan ücret tarifesinde değişikliğe gidildi. Yurtiçi aramalarda azami ücret 87.53 kuruştan 1.23 TL’ye yükseldi. Gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının ardından cep telefonu ile konuşmak da zamlandı. Ramazan ayını birçok kimse artan fiyatlar nedeniyle sıkıntı içinde geçiriyor. Emekliler bayram ikramiyesine odaklanmış durumda. Bu yıl bayram ikramiyesinin en az 2 bin TL olması bekleniyor. Ne kadar olacağını bekleyip göreceğiz” diye konuştu.

“Pazardaki fiyatlar marketleri geçti”

Gelir artmazken giderlerin arttığını kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Hayat çok pahalandı. İnsanların ağzını bıçak açmıyor. Zamlardan herkes yıldı. Etin, sebzenin yanına varılacak gibi değil. Doğal gazda indirim olacak deniyor. Artık havalar ısındı. Bu saatten sonra indirseler ne olacak? Bir konuya da dikkat çekmek istiyorum. Pazardaki fiyatlar marketleri geçti. Geçenlerde çilek pazarda 35 Lirayken markette 27 Lira’dan satılıyordu. Bunu bizzat gözlemledim. Marketler pahalı diye insanlar pazarlara akın edince pazarda fiyatlar yükseldi. Özal’dan bu yana orta direk ortadan çekilmeye başlamıştı. Günümüzde ise kalmadı” dedi.

“Maalesef insani kriz de yaşanıyor”

Osmanlı döneminde yandaki esnaf siftah etmediği için gelen müşteriyi komşusuna gönderen esnafların olduğunu söyleyen Gazeteci Polat Yılmaz, “Şimdi ise spekülatörler var. Yaşadığımız dönemi spekülasyon dönemi olarak adlandırabiliriz. Geçenlerde Gazeteci Zafer Şahin Antalya’dan İstanbul’a gelen domatesin maliyetini hesapladı ve 9 Liraya satılması gerektiğini ancak 30 Liraya satıldığını yazdı. Günümüzde belki kur arttı ama insani değerler düştü. Bizler millet olarak güzel ahlak sahibi bir millettik. Gıdadaki bu artış vicdansızlık değil de nedir? Yaşanan ekonomik krizin yanında maalesef insani kriz de yaşanıyor” diye konuştu.

“Zamlar vatandaşların belini kırıyor”

Üretimde artan maliyetin tüketiciye yüksek fiyatlarla yansıdığını söyleyen Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Enflasyonun önümüzdeki süreçte artmaya devam edeceği söyleniyor. Bu da insanları oldukça zora düşürüyor. Ben de iletişim sektöründeyim. Cep telefonu konuşma ücretlerine gelen zam bekleniyordu. Çünkü her şeyin fiyatı artarken cep telefonu konuşma ücretlerinin aynı kalması mümkün değildi. Zamlar vatandaşların belini kırıyor. Ekonomik anlamda birçok kesim, özellikle esnaf büyük sıkıntı içinde. Allah herkesin yardımcısı olsun” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Programda Klasik Müzik Festivali’nin devam edecek olması ile Rus sermayesinin Türkiye’ye geleceği iddiaları da değerlendirildi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır