passo
“Bu seçim sürprizlere gebe, her şey olabilir”

“Bu seçim sürprizlere gebe, her şey olabilir”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında seçimlere yaklaşırken son durum değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. “Ak Parti kongresini bitirdi, sıra MHP ve CHP’de” Ak Parti’nin il kongresinin geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapıldığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “MHP İl Başkanlığı kongresi 15 […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında seçimlere yaklaşırken son durum değerlendirildi.

Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

“Ak Parti kongresini bitirdi, sıra MHP ve CHP’de”

Ak Parti’nin il kongresinin geçtiğimiz hafta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapıldığını belirten Gazeteci İsmail Akar, “MHP İl Başkanlığı kongresi 15 Şubat’ta, CHP İl Kongresi ise 22 Şubat’ta yapılacak. Ak Parti’de Bakan Veysel Eroğlu, Milletvekili Halil Ürün, Eski İl Başkanı Mehmet Zeybek, Dinar’dan Mustafa Tarlacı ve Ali Özkaya, Sandıklı’dan Kırıkkale Vali Yardımcısı Osman Akbaş, eğitimci İbrahim Çetin ve Dr. Mustafa Işık, Eski İGM Üyesi Ünal Yılmaz, Bolvadinli eski Milletvekili Ahmet Koca, Melih Yurter ve eski Kadın Kolları Başkanı Hatice Dudu Özkal’ın aday adayı olarak isimleri geçiyor. MHP’de mevcut Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Ahmet Biçer, İsmail Elibol, mevcut il başkanı Aziz Aslan, Hüseyin Özharputlu, Abdil Demiral ve Mehmet Parsak’ın isimleri geçiyor. CHP’de ise mevcut Milletvekili Ahmet Toptaş, Hatice Gök, Burcu Kayıkçı, eski İl Başkanı Yalçın Görgöz, Emirdağ’dan Bekir Kasap ve Dinar’dan Şerif Ceylan’ın isimleri aday adayı olarak yer alıyor” bilgisini aktardı.

“Ak Parti’nin Afyon listesi yeni bir liste olacaktır”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun önümüzdeki genel seçimde İzmir’den aday olacağını öngördüğünü kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Daha önce İzmir’den iki bakan, Ertuğrul Günay ve Binali Yıldırım vardı. Binali Yıldırım üç dönem kuralına takıldığı için aday olamıyor. Günay ise Ak Parti’den ayrıldı. Şimdi İzmir’e bir Bakan lazım. Bu nedenle Eroğlu’nun İzmir listesinde olabileceğini düşünüyorum. Ancak Afyon’dan da aday olma ihtimali var. Açba’da bu dönem aday olmayacağı için Ak Parti’nin Afyon listesi yeni bir liste olacaktır. Ben Ali Özkaya’nın ilk üçte yer alacağını düşünüyorum. Melih Yurter de yeni bir taze kan olarak listede yer alabilir. Ürün’ün ise şansının yarı yarıya olduğunu düşünüyorum. DSİ Genel Müdürü Bolvadinli Akif Özkaldı da aday olabilir. Hatice Dudu Özkal’ın ise kadın kotasından şansının olduğunu düşünüyorum. MHP listesi ise tamamen kongreye bağlı oluşacak. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar aday gösterilirse MHP iki milletvekili çıkarabilir. CHP’de ise liste Genel Merkezin önseçim yapıp yapmamasıyla netleşecektir. Şu anda ilimizde durum 3 Ak Parti, 2 MHP gibi görünüyor. CHP’nin bir çıkış yapmasıyla 3-1-1’e de dönebilir. Fakat 2 Ak Parti, 2 MHP, 1 CHP zor görünüyor. Bu seçim sürprizlere gebe bir seçimdir. Her şey olabilir” şeklinde konuştu.

“Maalesef demokrasiden gittikçe uzaklaşıyoruz”

Milletvekili liste sıralamalarının Genel Merkezlerde belli olduğunu belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “İllerde seçim yapılıyor, listeler oluşuyor. Ama son noktayı Ankara koyuyor. Bu antidemokratik uygulama hala devam ediyor. Bugün milletvekilleri mevcut iktidarın uygulamaları ile etkisiz bir hale getirildi. Mesela barış süreci diye sürdürülen görüşmelerle ilgili bırakın milletvekillerini, bakanların bile haberi yok. Böyle bir süreci yaşıyoruz. Maalesef demokrasiden gittikçe uzaklaşıyoruz. Şimdi gündemde başkanlık sistemi tartışılıyor. Cumhurbaşkanı bunu sürekli dile getiriyor. Zaten şu anda Cumhurbaşkanı başkan. Böyle bir durumda kimin milletvekili gittiğinin ne önemi var? Siyaset böyle olmamalı. Bu doğru değil. Türkiye’de bağımsız olan kuruluşlar var. Sayıştay ve Merkez Bankası böyle bir kuruluşlardır. BDDK’nın bankalara el koyma yetkisi yok. Ama bu yapılıyor. Ben son günlerde el konulan bankadan yana çıkmak için bunu söylemiyorum. Yasalar herkes içindir. Şuna, buna göre olmaz. Kimlerin vekil olacağından öte mevcut sistemi sorgulamalıyız” diye görüşlerini açıkladı.

“Bence kimin seçileceğinin çok önemi yok”

Önümüzdeki seçimlerde Ak Parti’nin ciddi manada oy alacağını düşündüğünü belirten Gazeteci Polat Yılmaz, “Bana göre seçimlerin neticesinde Ak Parti meclise ciddi miktarda milletvekili sokacaktır. Çünkü bu bir projedir ve daha tamamlanmamıştır. MHP ve CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu aday göstermesi de bir projedir. Bu Ak Parti’nin ekmeğine yağ sürmektir. CHP’nin teşkilatlarıyla ilgilenmemesi, onları kendi başına bırakması da yine bir projedir. MHP gibi dinamik bir partinin başında Bahçeli gibi bir ismin bulunması da bir projedir. Dolayısıyla bu hengâme içerisinde kimin vekil olacağının önemi yok. Daha önce gidenleri gördük. Şeffaflık yasası ertelendi. İç güvenlik yasası kısa sürede çıktı. Bundan sonra ülkemiz polis devletidir. Bence kimin seçileceğinin çok önemi yok” şeklinde konuştu.

Dinleyicilerin soru, görüş ve önerileriyle yoğun olarak katıldıkları Basın Odası yaklaşık iki saat sürdü.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır