passo
“Bugünün mantığıyla geçmişi yargılayamayız”

“Bugünün mantığıyla geçmişi yargılayamayız”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar. Bu hafta Basın Odası’nda, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve eski bakanlardan, Afyonlu Ali Çetinkaya vefatının 65.yıldönümü dolayısıyla anıldı. “Ayvalık’ta düşmana ilk kurşunu sıkmış korkusuz, iyi bir askerdir” Vefatının 65.yıldönümünde Afyonlu asker ve devlet adamı Ali […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Basın Odası programına Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumcu olarak katıldılar.

Bu hafta Basın Odası’nda, Kurtuluş Savaşı komutanlarından ve eski bakanlardan, Afyonlu Ali Çetinkaya vefatının 65.yıldönümü dolayısıyla anıldı.

“Ayvalık’ta düşmana ilk kurşunu sıkmış korkusuz, iyi bir askerdir”

Vefatının 65.yıldönümünde Afyonlu asker ve devlet adamı Ali Çetinkaya’yı rahmet ve saygıyla andıklarını belirten Gazeteci İsmail Akar, “Çetinkaya, başta Trablusgarp ve Kafkasya olmak üzere birçok cephede savaşmış ve Ayvalık’ta düşmana ilk kurşunu sıkmış korkusuz, iyi bir askerdir. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yaptığı dönemde 1200 kilometre demiryolu yaparak, ülkemizi demir ağlarla örmüş büyük bir devlet adamıdır. Ulu Önder Atatürk’ün her zaman yakınında bulunmuş ve hem ilimize, hem de ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuştur. Çetinkaya vefat yıldönümü olan 21 Şubat’ta ilimizde CHP’liler tarafından düzenlenen programla anıldı” diye konuştu.

“Anma programlarının yapılmaması benim içimde bir yaradır”

Ali Çetinkaya’nın ilimizin yetiştirdiği en büyük kahramanlardan biri olduğunu kaydeden Gazeteci Ahmet Tunca, “Ne kadar inkâr ederlerse etsinler Ali Çetinkaya ilimizin Cumhuriyet döneminde yetiştirdiği en büyük devlet adamlarından biridir. Hem askeri alanda hem de devlet adamı olarak çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Yakın bir zamana kadar en büyük Afyonlu olan Ali Çetinkaya için anma törenleri yapılırdı. Ama son zamanlarda Çetinkaya’yı katil, cellât ilan ettikleri için resmi anma programları yapılmamaya başlandı. Bu anma programlarının yapılmaması benim içimde bir yaradır. Birçok kişi de buna üzülüyor. Asker olarak düşmana ilk kurşunu atan Ali Çetinkaya’dır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Tarihi kendi dönemi içinde değerlendirmemiz gerekir”

Çetinkaya’nın vefatının üzerinden yıllar geçtikten sonra gündeme yanlış bir şekilde getirilmesinin üzücü olduğunu belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Çetinkaya yokluklar içindeki bir ülkede ciddi hizmetlerde bulunmuş, demiryollarını geliştirmiştir. Vefat etmiş ve kendini savunma imkânı olmayan bir insana vefatından yıllar sonra nasıl siz bu kadar saldırabilirsiniz? Bu kadar saldırı varken niye hiç kimse de sahip çıkmaz? Çetinkaya’yı sadece CHP’lilerin savunmasını eksik buluyorum. Tarihi kendi dönemi içinde değerlendirmemiz gerekir. Bugünün mantığıyla geçmişi yargılayamayız” dedi.

“Afyonlunun bir kırmızıçizgisi vardır”

Ali Çetinkaya’nın vatansever bir Osmanlı subayı olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Çetinkaya ve onun kuşağı kurtardıkları vatana kendi canlarından bile daha fazla değer vermişlerdir. Bu nedenle refleksle hareket ettikleri ve dönemleri içinde ihanetle suçladıkları insanlara karşı abartılı kararlar verdikleri bugün tartışılabilir. Mesela Menderes’e verilen idam kararı bugün yok hükmündedir. Çetinkaya’nın da kararlarını tartışmayıp, kişiliğini tartışırsanız bunda bence art niyet vardır. Çetinkaya’nın da verdiği kararlar yeniden tartışılabilir. Hukukçular bunu inceleyebilir. Çetinkaya’ya sadece CHP’liler sahip çıkıyor algısı yanlıştır. Afyonlunun bir kırmızıçizgisi vardır. Afyonlu olan biteni takip eder ve olay bir noktaya gelmişse Çetinkaya’sına sahip çıkar” şeklinde konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır