passo
“Bunun böyle olacağını bilmiyor muyduk?”

“Bunun böyle olacağını bilmiyor muyduk?”

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Kuzey Irak’ta yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar. Cuma akşamı yapılan Bakanlar Kurulu’nda Kuzey Irak’ta yapılacak olan halk oylamasına karşı ülkemizin izleyeceği yol haritasının görüşüldüğünü söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de iki önemli ajansa röportaj […]

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında Kuzey Irak’ta yaşanan gelişmeler değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim yorumlarıyla katıldılar.

Cuma akşamı yapılan Bakanlar Kurulu’nda Kuzey Irak’ta yapılacak olan halk oylamasına karşı ülkemizin izleyeceği yol haritasının görüşüldüğünü söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de iki önemli ajansa röportaj verdi. Erdoğan bu röportajlarında ülkemizin ABD ve AB ilişkileri ile Kuzey Irak’taki halk oylamasına bakışını net cümlelerle ifade etti. Cumhurbaşkanı önemli mesajlar verdi. Bize paramızla silah vermeyen AB ve ABD, özellikle ABD PYD’ye 3 bin tır yardım ve silah veriyor dedi. Yine Erdoğan, ülkemiz üç buçuk milyon Suriyeliye ev sahipliği yaparken AB’den 6 milyon Euro para verileceğinin taahhüt edilmesine rağmen, ülkemize 680 bin Euro ödendiğini ve buna rağmen ülkemizin bu insanlara ev sahipliği yapmayı sürdürdüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de ABD’lilerin yüzüne baka baka bu eleştirileri sıralamış oldu. Barzani’ye bugüne kadar ülkemiz birçok yardımda bulundu. Buna rağmen Barzani halk oylamasına gidiyor. Herkes, ‘nereye gidiyoruz’ diye soruyor” şeklinde konuştu.

“Ülkemiz bugün büyük bir cendere altında”

Günlük politikalarla yaşayan bir devlet haline geldiğimizi belirten Gazeteci Ahmet Tunca, “Daha düne kadar Kuzey Irak’taki peşmergelerden oluşan bölgeye elimizden gelen tüm yardımları yaptık. Dünya bakarken onlar aç kalmasın diye biz gıda yardımı yaptık. Karanlıkta kalmasınlar diye elektrik verdik. Askerlerini eğittik. Saddam zamanında bunlara kimse pasaport vermiyordu. Rahmetli Özal bunlara pasaport vererek ne yazık ki bu bölgenin bugünkü duruma gelmesine ilk harcı koydu. Bu bölgenin temsilcileri bir zamanlar en alt düzeyde kişilerle görüştürülürken son yıllarda en üst düzey yetkililerimizle görüşür oldu. Ülkemiz bugün büyük bir cendere altında. Bu cendereden ne çıkacağını doğrusu merak ediyorum” şeklinde konuştu.

“Barzani’nin en büyük destekçisi İsrail dışında Suudi Arabistan’dır”

Orta Doğu’nun dünyanın en problemli bölgelerinden biri olduğunu kaydeden Gazeteci Polat Yılmaz, “Bu sorunlar bugün başlamış değil. Kuzey Irak’ta geçmişten bugüne Irak devletiyle kaynaşamayan ve hep sorunlu olan bir Barzani gerçeği var. Barzani’nin halk oylamasına İran’da yaşayan Kürtler çok heyecanla bakıyorlar. Barzani’nin ardından İran’da yaşayan Kürtlerin de benzeri bir durumu uygulayacaklarıyla ilgili bir iddia var. Bizim açımızdan riskli olan gelişme Barzani’nin kendi alanının dışında 1926 Ankara Antlaşmasına göre statüsü belirsiz olan bölgeleri de peşmerge bölgesi ilan etmesidir. Bizim Kerkük’te, Süleymaniye’de Türk kardeşlerimiz yaşıyor. Barzani’nin en büyük destekçisi İsrail dışında Suudi Arabistan’dır” diye değerlendirmede bulundu.

“Yanlış uygulamalar dolayısıyla sorun bu hale geldi”

Kuzey Irak’ta bugün gelinen sonucun yeni bir gelişme olmadığını belirten Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Aslında biz 2003 tezkeresiyle Barzani’ye bu bölgeyi hediye ettik. ABD ile yaptığımız protokollere uymadığımız için bizim askerimizin başına Süleymaniye’de çuval geçirildi. Ardından ABD bizim yerimize Barzani ve Talabani’nin güçleriyle birlikte Irak operasyonunu yönetti. Sonuçta Talabani Cumhurbaşkanı ettiler. Barzani için ise bölgesel bir yönetim kuruldu. Diplomatik olarak muhatabımız oldular. Bunların hepsini biz 1 Mart 2003’den itibaren teker teker sunduk. Daha sonra da o ülkeyi imar ettik, yollarını yaptık. Bunun böyle olacağını bilmiyor muyduk? Orta düzey tarih bilgisi olan herkes bilir. Yanlış uygulamalar dolayısıyla sorun bu hale geldi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır