passo
“Büyük Zafer’in 95.yıldönümü kutlu olsun”

“Büyük Zafer’in 95.yıldönümü kutlu olsun”

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Ağustos ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Zafer Haftası’nın yaklaşıyor olması nedeniyle Büyük Zafer’in tarihçesi ve ilimizdeki tarihi alanlar konuşuldu. “Milli Park Kocatepe ve Dumlupınar bölümü olmak üzere iki bölümden oluşur” […]

Gün FM’de ayda bir yayınlanan Geçmiş Zaman Olur ki isimli programın Ağustos ayı programı dinleyicileriyle buluştu. Araştırmacı Yazar Hasan Özpunar ile Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in birlikte sundukları programda Zafer Haftası’nın yaklaşıyor olması nedeniyle Büyük Zafer’in tarihçesi ve ilimizdeki tarihi alanlar konuşuldu.

“Milli Park Kocatepe ve Dumlupınar bölümü olmak üzere iki bölümden oluşur”

Aynı zamanda Alan Kılavuzu ve Rehber olan Hasan Özpunar 26 Ağustos 1922 günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Büyük Taarruz’un bu yıl 95. yıldönümü olduğunu kaydederek, “27-28 Ağustos 1922 günü yaşanılan kanlı muharebeler sonucu 27 Ağustos’ta ilimiz düşman işgalinden kurtarılır. Afyonkarahisar-Altıntaş ve Dumlupınar üçgeninde beş gün beş gece aralıksız devam eden savaş Başkomutan Meydan Muharebesi ile sona erer. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman Mehmetçiğin kesin zaferi ile sonuçlanan Başkomutan Meydan Muharebesi, genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına temel teşkil eder. Kurtuluş Savaşı’nın geçtiği yerlerdeki tarihi olgular Başkomutan Tarihi Milli Parkı’nın ana kaynak değerini oluşturur. Milli Park Kocatepe ve Dumlupınar bölümü olmak üzere iki bölümden oluşur. Kocatepe bölümünde, Kocatepe Anıtı ve kitabesi, Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliği, Zafer Müzesi, Büyük Taarruz Şehitliği ve Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı ile Albay Reşat Çiğiltepe Şehitliği bulunur. Dumlupınar bölümünde ise Zafertepe Anıtı, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı, Şekip Efendi Şehitliği, Üç Tepeler Şehitliği, Dumlupınar Müzesi, Dumlupınar Anıtı ve Atatürk Evi ile Dumlupınar Şehitliği bulunur” şeklinde konuştu.

“Büyük Zafer’in 95.yılında tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz”

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ordugahını kurduğu, Büyük Tarruz Harekatını sevk ve idare ettiği 1874 metre rakımlı tepe olan Kocatepe’nin üzerinde boy çukuru, Atatürk Anıtı, kitabe ve seyir terasının bulunduğunu belirten Özpunar, “Afyonkarahisar’ın 27 Ağustos 1922 günü saat 17.30’da 8.Tümen 189’ncu alay tarafından alınmasından sonra, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile birlikte Kocatepe’den inerek Afyonkarahisar’a gelmiş ve bugün Zafer Müzesi olan binada konaklamışlardır. O andan itibaren bu bina Başkomutan, Genel Kurmay Başkanlığı ve Batı Cephesi Komutanlığı karargahı ilan edilir. Atatürk, Fevzi Çakmak ve İnönü kendilerine ayrılan odalarda bu binada kalmışlardır. Kaldıkları bu odalar kendi adlarına ayrılarak düzenlenmişlerdir. Bu bina 30 Ağustos 1922 Başkomutan Meydan Muharebesinin planlarının yapıldığı ve taarruz emrinin verildiği binadır. Bu vesile ile Büyük Zafer’in 95.yılında tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye değerlendirmede bulundu.

“Zafer Yolu yürüyüşünün bu yıl daha görkemli ve kalabalık olmasını diliyorum”

İlimizde bulunan şehitlik ve diğer tarihi alanların herkes tarafından görülmesi gerektiğini kaydeden Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir, “Önce bizler görmeli ve ziyaret etmeliyiz ki il dışından gelen ziyaretçilere buraları hakkında bilgi verip gezdirebilelim. Her 25 Ağustos akşamı düzenlenen Zafer Yolu yürüyüşünün bu yıl daha görkemli ve kalabalık olmasını diliyorum. 25 Ağustos akşamı atalarımızın izinden Kocatepe’ye yürümek için Şuhut’ta buluşalım” dedi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır