passo
“Büyüme sağlığın en önemli göstergesidir”

“Büyüme sağlığın en önemli göstergesidir”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Vesile Ceyhan konuk olarak katıldı. Ceyhan 15 Nisan Büyümeyi İzleme Günü nedeniyle bu konuda değerlendirmelerde bulundu. Büyümenin bir çocuğun sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biri olduğunu belirten Aile Hekimi Vesile Ceyhan, “Çocuğun sağlığını olumsuz etkileyen sorunlar geliştiğinde bu ilk olarak büyümeyi […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına 7 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Aile Hekimi Vesile Ceyhan konuk olarak katıldı. Ceyhan 15 Nisan Büyümeyi İzleme Günü nedeniyle bu konuda değerlendirmelerde bulundu.
Büyümenin bir çocuğun sağlıklı olduğunun en önemli göstergelerinden biri olduğunu belirten Aile Hekimi Vesile Ceyhan, “Çocuğun sağlığını olumsuz etkileyen sorunlar geliştiğinde bu ilk olarak büyümeyi etkileyebilmekte ce çoğu kez büyüme eğrisindeki duraksama veya sapmalar bu sağlık sorunlarının ilk habercisi olabilmektedir. Bu nedenle çocuklarda büyüme ve gelişmenin izlenmesinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek için her yıl 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.
“Pek çok hastalığın ilk belirtisi büyüme ve gelişmenin duraklamasıdır”
“Büyüme, vücut hacmi ve kütlesinin atması anlamını taşımakta olup, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenmektedir” diyen Ceyhan, “Yapılan ölçümler, sağlıklı çocuklar için hazırlanmış standart büyüme eğrisi grafikleri ile karşılaştırılarak normalden sapmaların erken tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Pek çok hastalığın ilk belirtisi büyüme ve gelişmenin duraklamasıdır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, “Erken Çocukluk Gelişimi ve Büyümenin İzlenmesi Programı” yürütmektedir. Büyümenin İzlenmesi Programının amacı, sağlam, hasta çocuk ayrımı yapmadan tüm çocukların hangi ortamlarda nasıl bir beslenme uygulanarak büyüdüklerini, kilolarını, boylarını ölçerek sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediklerinin saptanması ve erken tanı konularak müdahale edilmesidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Aşıların zamanında ve tam yapılmış olması çok önemlidir”
Sağlıklı bir nesil oluşması için uyarılarda bulunan Ceyhan, “Bebek ve çocuk izlemlerinin yapılması, çocuklarımızın sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için dengeli beslenmeleri, bulaşıcı hastalıklardan korunmaları, aşılarının zamanında ve tam yapılmış olması çok önemlidir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır