passo
Çağımızın Sorunu: Obezite

Çağımızın Sorunu: Obezite

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Yavuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yavuz obezite ile ilgili değerlendirmede bulundu. Obezitenin Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Yavuz konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Yavuz obezite ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Obezitenin Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlandığını kaydeden Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Yavuz, “Obezite şişmanlık değil maalesef bir hastalıktır. Latince kökenli obesus sözcüğünden türeyen bir isim olup, ‘çok yemek yiyen’ anlamına gelmektedir. Komplikasyonlara neden olan yaşam süresini, konforunu ve kalitesini olumsuz etkileyen kronik bir hastalıktır. Obezite önlenebilir ölümlerin ikinci en sık sebebidir. Besinlerle alınan enerji miktarının, harcanan enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar. Vücutta fazla fiktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Enerji alımının fazlalığı aşırı yeme, şeker içeren besinleri yeme, öğün atlama, hızlı yeme gibi yanlış beslenme alışkanlıkları nedeniyle olurken, enerji harcamasının azlığı ise hareketsiz yaşam nedeniyle olmaktadır” diye konuştu.

“Obezite 20 yıl içinde bir numaralı sağlık problemi olacaktır”

“Obezite 20 yıl içinde bir numaralı sağlık problemi olacaktır” diyen Yavuz, “Ülkemizde fast-food ve benzeri hazır yiyeceklerin tüketiminde artış olması, yüksek enerjili içecek tüketiminin fazla olması, porsiyonların büyümesi, sebze-meyve tüketiminin azalması ve ulaşımda araç kullanımının artması gibi sebeplerle obezite görülme sıklığı artmaktadır. Tedavisi egzersiz, diyet, hayat tarzı değişikliği, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak sıralanabilir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Yavuz Akar’a Gün FM’in sağlık alanındaki yayınlarının kamuoyunun bilgilendirilmesi nedeniyle çok önemli olduğunu belirtti. Akar ise Yavuz’a yayın dolayısıyla teşekkür ederek, başarılar diledi.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında obezite tüm yönleriyle konuşuldu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır