passo
“Çarşamba yağmur, Pazar kar geliyor”

“Çarşamba yağmur, Pazar kar geliyor”

Gün FM’e konuşan Afyonkarahisar 5. Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, uzun süredir ilimizin yağış beklediğini anımsatarak, “Çarşamba günü bölgemizin tamamında yağmur bekliyoruz. Cumartesi gece yağışlar yağmurla başlayacak. Pazar sabahı ise inşallah kar yağmış şekilde uyanacağız. Böylece beklediğimiz yağışlara kavuşmuş olacağız” dedi.   Afyonkarahisar 5. Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam Gün FM’de yayınlanan Faruk Bangir’in sunduğu […]

Gün FM’e konuşan Afyonkarahisar 5. Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, uzun süredir ilimizin yağış beklediğini anımsatarak, “Çarşamba günü bölgemizin tamamında yağmur bekliyoruz. Cumartesi gece yağışlar yağmurla başlayacak. Pazar sabahı ise inşallah kar yağmış şekilde uyanacağız. Böylece beklediğimiz yağışlara kavuşmuş olacağız” dedi.

 

Afyonkarahisar 5. Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam Gün FM’de yayınlanan Faruk Bangir’in sunduğu Güne Merhaba programının konuğu oldu.

“Tüm ilçelerimizde otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarımız var”

Ülke çapında 15 adet Meteoroloji Bölge Müdürlüğü olduğunu kaydeden Afyonkarahisar 5. Meteoroloji Bölge Müdürü Ekrem Alaçam, “Bölge müdürlüğümüze Afyonkarahisar, Uşak ve Denizli illerimiz ile bunların ilçelerinde bulunan meteoroloji istasyonlarımız bağlı. Bölge müdürlüğümüz Afyonkarahisar, Uşak, Denizli illeri ile ilçeleri bazında tahminler yapıyor.  Buralardaki meteorolojik gözlemler ve tahminlerden bölge müdürlüğümüz sorumludur. Tüm ilçelerimizde otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarımız var. Otomatik gözlem istasyonları her dakika bulunduğu yerdeki sıcaklık, yağış ve basınç gibi meteorolojik hadiseleri genel müdürlük merkezine ulaştırmakta ve tüm dünyaya bu şekilde bilgiler yayınlanmaktadır. İyi bir hava tahmini için mutlaka çok iyi bir gözlem yapılmalıdır. Bunun için meteorolojik gözlem çok önemlidir ” diye konuştu.

“Çarşamba günü bölgemiz yağışlı havanın etkisine girecek”

Yapılan son tahminlere göre ilimizin iki gün parçalı bulutlu olacağını kaydeden Alaçam, “Çarşamba günü bölgemiz yağışlı havanın etkisine girecek. Yüksek kesimlerde kar, genelde ise yağmur bekliyoruz. Çarşamba günü bölgenin tamamında yağmur bekliyoruz. Perşembe ve Cuma günü ise yağmur yok. Hava gene parçalı bulutlu geçecek. Hava sıcaklıkları ise 6–7 dereceye kadar düşecek. Cumartesi günü ülkemizin tamamı balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Cumartesi gece yağışlar yağmurla başlayacak. Pazar sabahı ise inşallah kar yağmış şekilde uyanacağız. Böylece beklediğimiz yağışlara kavuşmuş olacağız” şeklinde bilgi verdi.

Kış mevsiminde ilimizde yüksek basınç sistemi etkili olduğunda yoğun sis görüldüğünü belirten Alaçam, “Geçtiğimiz haftalarda yoğun sis gördük. Kış boyunca bunun tekrar etme ihtimali var” dedi.

“1 adet radarda ilimize konulacak”

Ülke çapında şu an 10 adet meteorolojik radar bulunduğunu belirten Alaçam, “Geçen ay 7 tanesinin daha ihalesi yapıldı. Böylece toplam 17 adet radarımız olacak. Bu radarlar ülkenin tamamında hizmet verecek. 1 adet radarda ilimize konulacak. Şuhut ve Sandıklı arasında bulunan Kumalar Dağı’nın Kilim atan Tepesi’ne bu radar konulacak. Eskiden orada askeriyenin radarı varmış. Biz radarımızı buraya koyacağız. Bu radar bölgenin tamamını tarayacak. Nerede yağış, nerede rüzgâr var bunları tarayıp vatandaşımızı bilgilendireceğiz” şeklinde konuştu.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Alaçam, Gün FM’e yayın hayatında başarılar diledi. Akar ise Alaçam’a yayın dolayısıyla teşekkür etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır