passo
“Cerrahi her geçen gün gelişiyor”

“Cerrahi her geçen gün gelişiyor”

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Murat Koyuncu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Koyuncu çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Genel Cerrahi’nin çok geniş bir ilgi alanına sahip bir dal olduğunu kaydeden Koyuncu, “Yutak-mide-barsak kanalı, karaciğer-safra yolları-safra kesesi-pankreas hastalıkları, […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Murat Koyuncu konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Koyuncu çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi.
Genel Cerrahi’nin çok geniş bir ilgi alanına sahip bir dal olduğunu kaydeden Koyuncu, “Yutak-mide-barsak kanalı, karaciğer-safra yolları-safra kesesi-pankreas hastalıkları, kalın barsak ve anüs hastalıkları, dalak hastalıkları gibi karın içi organlara ait sorunların yanı sıra, meme ve endokrin yani guatr, paratiroid, böbrek üstü bezleri, kasık ve yara yeri fıtıkları, kıl dönmesi gibi konuların tamamı genel cerrahi pratiğinin ilgi alanını oluşturur. Trafik kazası, delici-kesici alet yaralanması, travmalar ve düşmeler de Genel Cerrahi’nin alanındadır” diye konuştu.
“Yeni cerrahi aletler ameliyatların güvenli ve daha hızlı yapılmasını sağlıyor”
Teknolojiyle birlikte tıbbın da hızla geliştiğini belirten Koyuncu, “Bu nedenle de özelde cerrahlar genelde bütün hekimler teknolojiyi yakından takip etmek zorundalar. Üretilen yeni cerrahi aletler ameliyatların hem daha güvenli hem de daha hızlı yapılmasını sağlıyor. Örneğin laparoskopi yani açılan küçük deliklerden vücudun içine sokulan çeşitli aletlerle yapılan ameliyatlar, bir yandan çok daha iyi görüş alanı sağlayarak en ince ve küçük dokuların rahatlıkla fark edilmesini kolaylaştırıyor ve komplikasyonları azaltıyor, bir yanda da olabildiğince az doku hasarı sağlayarak iyileşmeyi hızlandırıyor. Bu da hastanın günlük hayatına konforlu bir şekilde daha çabuk dönmesini sağlayarak iş gücü kaybını azaltıyor. Çeyrek yüzyıl önce emekleme döneminde olan bu yöntem bugün başta safra kesesi ameliyatları olmak üzere birçok ameliyatta altın standart olarak yerini almış durumda. Aynı şekilde damar mühürleme cihazları ile çok daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde kanama kontrolü yapılmakta” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır