passo
Ceylan: “Vergi bilincinin oluşturulması önemli”

Ceylan: “Vergi bilincinin oluşturulması önemli”

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem programının konuğu içinde bulunduğumuz 25.Vergi Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan oldu. “24 Şubat–2 Mart 2014 tarihleri arasında Vergi Haftasını kutluyoruz” Bu yıl Vergi Haftası’nın 24 Şubat–2 Mart 2014 tarihleri arasında kutlandığını kaydeden Defterdar Ceylan, “Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü […]

Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem programının konuğu içinde bulunduğumuz 25.Vergi Haftası dolayısıyla Afyonkarahisar Defterdarı Mustafa Ceylan oldu.

“24 Şubat–2 Mart 2014 tarihleri arasında Vergi Haftasını kutluyoruz”

Bu yıl Vergi Haftası’nın 24 Şubat–2 Mart 2014 tarihleri arasında kutlandığını kaydeden Defterdar Ceylan, “Kamuoyunda vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla 1990 yılından beri Vergi Haftası kutlanmaktadır. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan Mükellef Hakları bildirgesinde, sürekli olarak kendimizi yenileyecek, daha iyi hizmet sunmanın arayışı içinde olacağımız belirtilmiş. Vizyonumuz ise ekonomik aktiviteleri kavrayarak kayıtlı ekonomiyi teşvik eden, mükellef haklarını gözeterek gönüllü uyumu sağlayan ve kaliteli hizmet sunarak vergi ve diğer gelirleri toplayan örnek bir idare olmaktır. Maliye Bakanlığı yapmış olduğu yenilikçi uygulamaları ile mükelleflerin iş ve işlemlerini kolaylaştırmakla beraber aynı zamanda bu yenilikçi uygulamaları ile hem başka kamu kurumlarına örnek olmuş, hem de özel sektörün birçok alanda tasarrufta bulunmasına imkân sağlanmıştır” diye konuştu.

İlk üç sırada yer alan vergi rekortmenleri

2012 yılı vergilendirme döneminde ilk üç sırada yer alan vergi rekortmenlerini de açıklayan Ceylan, “Gelir vergisinde Feride Kırlıoğlu, Şuayp Demirel ve Salim Pancar. Kurumlar Vergisinde Demmer Demireller Mermer, Çakmaklar Mermer ile İkbal Akaryakıt ve Dinlenme Tesisleri. Gayrımenkul Sermaye İradında ise Mustafa Sabri Genelioğlu, Mesut Cemal Kadaifcioğlu ve Emine Şen” olarak isimleri sıraladı.

“Yeniden yapılandırmada son taksit Mart ayında ödenmeli”

6111 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması hakkındaki kanundan yararlanan mükelleflerin son taksit tutarını bu yılın Mart ayında ödemeleri gerektiğini belirten Defterdar Ceylan, “Geliri sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlardan ibaret olması halinde 2013 yılı kazançlarına ilişkin yıllık beyanname 2014 yılı Şubat ayının başından yirmi beşinci günü akşamına kadar verilecektir. Birinci taksit 28 Şubat 2014 tarihine kadar, ikinci taksit 30 Haziran 2014 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. 1 Ocak–31 Aralık 2013 döneminde elde edilen beyana tabi kazanç ve iratların yıllık gelir vergisi beyannamesi ile 2014 yılının Mart ayının yirmi beşinci günü akşamına kadar beyan edilmesi gerekmektedir. Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi, 2014 yılının Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir. Gayrımenkul sermaye iradı elde eden mükelleflerimiz de 1 Ocak-31 Aralık 2013 dönemine gelirlerini 2014 yılının Mart ayının birinci gününden yirmi beşinci günü akşamına kadar beyannamelerini vermeleri gerekmektedir. Beyanname üzerinden hesaplanan gelir vergisi Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir” diye konuştu.

Defterdar Ceylan Vergi Haftası dolayısıyla pek çok faaliyette bulunacaklarını da kaydetti.

Yayın sonrası bir süre Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile de görüşen Defterdar Ceylan, Gün FM’in yayınlarında başarılar diledi. Akar ise Ceylan’a teşekkür ederek, Vergi Haftasını kutladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır