passo
CHP Kurultayı

CHP Kurultayı

Cuma günü CHP Olağanüstü Kurultayını izlemek adına Gazeteci dostlarım Halil İbrahim Kocaerkek ve Polat Yılmaz ile sabah tan yeri ağarırken yollara düştük. Ankara’da Hüseyin Tutkun karşıladı. Milletvekili Ahmet Toptaş/ın danışmanı Tutkun’dan, daha önce adımıza akredite edilen kartlarımızı alarak, salondaki yerimizi aldık. ATO salonunda basına ayrı bir yer ayrılmış. Yaklaşık 600 basın mensubu kurultayı izlemek için […]

Cuma günü CHP Olağanüstü Kurultayını izlemek adına Gazeteci dostlarım Halil İbrahim Kocaerkek ve Polat Yılmaz ile sabah tan yeri ağarırken yollara düştük.
Ankara’da Hüseyin Tutkun karşıladı. Milletvekili Ahmet Toptaş/ın danışmanı Tutkun’dan, daha önce adımıza akredite edilen kartlarımızı alarak, salondaki yerimizi aldık. ATO salonunda basına ayrı bir yer ayrılmış. Yaklaşık 600 basın mensubu kurultayı izlemek için salonda. Televizyonlar canlı yayın hazırlığı içindeler. Konuklar kurulan dev ekranlardan ayrı bir salonda kurultayı takip ediyor.

SARIGÜL SALONA HAKİM OLMAK İSTEDİ
Sabahın erken saatlerinde Mustafa Sarıgül kurultay salonuna girmiş. Yaklaşık 200 taraftarı ise salona yerleşmiş. Biz salona girerken Muharrem İnce eşi ile salona girdi. Bir kısım konuk İnce’yi alkışladı. Hemen ardından yanında Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu ve Bülent Tezcan ile birlikte Kılıçdaroğlu girdi salona. Yoğun bir ilgi vardı Kılıçdaroğlu’na. Sessiz sedasız Deniz Baykal yanında Aydın Milletvekili SDÜ Eski Rektörü Metin Lütfi Baydar ile salona girdi. Baykal Genel Başkanların olduğu yerde Sarıgül’ün de olduğunu görünce arka tarafta delegeler arasına oturdu. Kılıçdaroğlu ve İnce eşleri ile yan yana oturdu. Hemen yanlarında ise Murat Karayalçın, Altan Öymen vardı.
Bakırköy Belediyesi Senfoni orkestrasının müziği sonrası divan seçimi yapıldı. Divan Başkanlığına TBMM Başkan Vekili Sinop Milletvekili Engin Altay seçildi. Altay geçtiğimiz günlerde TBMM’de kitapçık fırlatan CHP’li olarak basının gündemini epeyce meşgul etmişti.

İNCE UMUDU HEDEF GÖSTERDİ
“Bak şu insanların güzelliğine/kaşı destan/Gözü Destan/Elleri Kan İçinde… Kör olasın demiyorum/Kör olmada gör beni” şiiri ile konuşmasına başlayan Muharrem İnce umut ağırlıklı bir konuşma yaptı. Nazım Hikmet’ten, Ahmet Arif’ten şiirler ile konuşmasına devam eden İnce, delegelere şu mesajları vermeye çalıştı:
2 seçim kaybeden Genel Başkan koltuğu bırakacak.
Ben genel başkan değil başbakan olmak istiyorum.
Geceleri genel merkezin ışıkları yanacak. Seçim gecesi parti önleri ölü evi değil düğün evi olacak.
Önce devrimci, önce solculuğumuzu hatırlayacağız.
Sağcı adaylar ile sağcılardan oy alınmaz.
Cahil bir adam karşısında girdiğimiz her seçimi kaybediyoruz. Ben ona yanıyorum.
Ve 2015 seçimlerinin tarihi bir seçim olacağını anlattı.
Bir ara konuşmasında Kılıçdaroğlu’na ağır eleştiriler gelince salon ‘Başbakan Kemal’, ‘Halkın umudu Kılıçdaroğlu’ sloganları atmasına üzerine İnce ‘Sizler hepiniz benim kardeşimsiniz’ dedi. Divan Başkanı Altay ise’ İnce bizim evladımızıdır. Hatibi dinleyin’ uyarısında bulundu.

DERSİMLİ KEMAL’İM BEN
Kürsüye ‘Ben devrimci Kemal’im!’ Ben Dersimli Kemal’im!’ ‘Ben cumhuriyet çocuğum. Ben insanıma aşığım. Kimse bana demokrasi dersi vermesin’ diye konuşmasına başlayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Annem okuma yazma bilmez. Büyük ablam da okuma yazma bilmez. 4 kardeşten sadece okuyan benim. Ben devletin en üst noktalarında bulundum. Haram lokma yemedim. Yedirmedim” diye devam ettiği konuşmasında şu mesajları verdi.
Bana çalışan adam lazım. Rakı sofralarında konuşan adam değil.
Bizim devrimciliğimiz kâğıttan devrimcilik değil. Deniz Gezmiş ve 3 fidanın mezarını ziyaret eden tek Genel Başkan benim. Bu mu sağcı olmak.
Ben partide delege ağalığını temizleyeceğim. Aktif ve pasif üye sistemi ile partili daha etkin görev yapacak.
Bundan böyle herkesin ayrı telden çalmasına izin vermeyeceğim. Parti kararlarını sağda solda tartışılmasına izin vermeyeceğim.
Bu kurultay tasfiye kurultayı olmayacak. Bu kurultaydan daha güçlü çıkacağız. Bende daha fazla çalışacağım.

ÖNDER SAV ETKİLİ OLDU
Konuşmalardan sonra seçimlere geçildi.
Genel başkanlık seçimlerinde 1006 delege Kılıçdaroğlu 177 delege ise İnce ye oy vermişti. Seçim sonrası Kılıçdaroğplu 740 İnce ise 415 oy aldı.
200 e yakın delege imza vermediği halde İnce ye oy vermişti. Sebebi ise Önder Sav etkisi. Küskün beklentileri karşılanmayan delegelerdi. Çünkü 200 den fazla delege yerel seçimlerde adaylık başvurusunda bulunmasına rağmen Genel Merkez tarafından aday gösterilmemişti.

DELEGE NE DEMEK İSTEDİ?
Bu oylama sonucunu şöyle yorumlarsak haksızlık etmiş olmayız:
Delege:
Kılıçdaroğlu’na seni seviyorum. Partinin başında devam etmeni istiyoruz. Fakat nefesimiz ensende. Cumhurbaşkanlığında olduğu gibi tek başına karar verme. Bizi dinle.
İnce:’ye ise partiye büyük hizmetin var. Yalova’daki seçim zaferin aklımızda. Verdiğin mesajları aldık. Ancak henüz erken. Biraz daha bekle.

AFYON EKİBİ BÖLÜNDÜ MÜ?
Cumartesi günü ise 52 kişilik PM ve 8 kişilik Bilim Platformu seçimi oldu. Kılıçdaroğlu listesi 4 fire dışında geçti.
Afyon ekibine gelince.
Afyon 10 delegesinden sadece Mevlüt Er ve Mehmet Pala İnce adına imza vermişti.
Fakat oylamada Afyon ekibi bana göre yarı yarıya oy kullandı.
Bu kurultay sonrası CHP nin 2015 seçimlerine dört elle sarılması bekleniyor. Seçim öncesi bazı illerde özellikler yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çalışmayan ayrıca parti içi sorunların yaşadığı iller görevden el çektirilecek. Afyon da bu illerin başında geliyor.
Bakalım zaman neyi gösterecek…
Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır