passo
CHP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI ÇALIŞTAYI

CHP Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI ÇALIŞTAYI

CHP’li 251 Belediye Başkanı Cuma ve Cumartesi günü Sandıklı İlçesindeki May Termal otelde kampa girdi. ‘Martın Sonu Güzel Oldu’ sloganı ile başlayan çalıştayda yerel yönetimlerde ayrımsız hizmet, fakir mahallelere pozitif ayrımcılık, şeffaflık, liyakat ve adaletle yönetim ilke olarak belirlendi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu tema üzerinden Belediye Başkanlarına 7 maddelik ev ödevi verdi. Kılıçdaroğlu […]

CHP’li 251 Belediye Başkanı Cuma ve Cumartesi günü Sandıklı İlçesindeki May Termal otelde kampa girdi. ‘Martın Sonu Güzel Oldu’ sloganı ile başlayan çalıştayda yerel yönetimlerde ayrımsız hizmet, fakir mahallelere pozitif ayrımcılık, şeffaflık, liyakat ve adaletle yönetim ilke olarak belirlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bu tema üzerinden Belediye Başkanlarına 7 maddelik ev ödevi verdi. Kılıçdaroğlu dedi ki:

a. Tüm vatandaşları kucaklayınız.

b. Halk için hizmet ediniz.

c. Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız.

d. Yoksullara yardım yaparken ’sağ elin verdiğini sol el’ görmesin.

e. İsrafla mücadele ediniz.

f. Yönetici atamalarında işi ehline vereceksiniz.

g. Belediyeyi adaletle yönetiniz. Size oy vermeyenlere de saygı göstereceksiniz.

Belediye Başkanlarının görüşlerinin alınması, konunun uzmanları tarafından yerel yönetimler ile ilgili sunumların yapılması ile iki gün süren çalıştay toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Afyon/Sandıklı Tanıtımı

Bu toplantının Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesindeki otelde yapılması, iki gün süre ile Afyon ve Sandıklı’nın yazılı, görsel ve işitsel medya ile internet sitelerinde yer bulmasına yol açtı.Ayrıca sosyal medya havzasında büyük bir tanıtımı yapıldı.

Toplantıda Kılıçdaroğlu’nun yanısıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na büyük ilgi vardı. İmamoğlu Cuma namazını Sandıklı Ulucami’de kıldı. Cami giriş ve çıkışında büyük ilgi gördü. Bu ilgiye karşılık veren İmamoğlu namaz çıkışı Sandıklıları selamlayan kısa bir konuşma yaptı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Av.Şerdil Dara Odabaşı Cuma akşamı GÜN FM canlı yayına katılarak çalıştay ve Afyonkarahisar hakkında yorumlar yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Cumartesi dönüşte Sandıklı Selçik Köyünde yapılan Sarı Dede Anma Festivaline katıldı. Burada vatandaşlara konuştu ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na minnet duyduğunu söyledi.

Yerel Yöneticiler Terledi

CHP Belediye Başkanları çalıştayına Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan, İhsaniye Belediye Başkanı Tünay Türkmen Sultandağı Yeşilçiflik Belediye Başkanı Mehmet Ali Sakal ve Dereçine Belediye Başkanı Ömer Yıldız katıldı. Ömer Yıldız çalıştayda bir konuşma yaptı.Diğer Belediye Başkanları da rapor sundu.

Bu arada Milletvekili Burcu Köksal İl Başkanı Nevzat Ercan ve yönetimi ve Sandıklı İlçe Başkanı Murat Demir CHP li heyete kusursuz bir şekilde ev sahibi hizmeti yapmaya çalıştı. Çalıştaya Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun katılmasından dolayı çok sayıda partili bu ikiliye

ulaşmak istiyordu. Ancak bir tarafta toplantının aksamadan ve düzenli bir şekilde yürütülmesi diğer taraftan partililerin başkanlara ilgisi yerel yöneticileri ‘iki arada bir derede’ kalmalarına yol açtı.

Güvenlik duvarının aşılması amacıyla Cuma günü il yönetimi her ilçeden ¾ kişiye verilmek üzere görevli kartı teslim etti. Bu kartı alanlar salona girebildi. Bazı eski il Başkanları ilçe yöneticileri ve eski belediye başkanları da salona giremedi. Cumartesi ise bu kartlarda işe yaramadı. Basın dışında salonda adeta kuş uçurtulmadı. Kapıda bekleyen bir kısım partiliyi Milletvekili Burcu Köksal’ın ricası ile salona girdiğini gördük.

Bu yığılmalarını önlemek için yerel yöneticilerin, program bitikten sonra ayrı bir mekanda Genel Başkan ve Belediye Başkanları ile yerel partililerin sohbeti ve fotoğraf çekilmesi gibi ½ saat bir dilim koyması lazımdı. Ve bunun duyurusunu da önceden yaparak Afyon ve çevresindekileri CHP lileri, Genel başkan ve belediye başkanları ile buluşmasına zemin hazırlaması lazım.

Bu çalıştaylar devam etmeli

Geçen sene Mayıs ayında Marmaris İlçesinde benzeri bir programa basın mensubu olarak katılmıştık. O toplantıda yerel yönetimler ve yöneticiler masaya yatırıldı ve yol haritası belirlenmişti. Millet ittifakı ağırlığı da o toplantıda pekişmişti. Millet İttifakı denilince Sandıklıdaki toplantıya bir ayrıntıyı da paylaşmak lazım. Bu çalıştaya CHP li ler dışında İYİ Parti Sandıklı İlçe yönetimi de ilgi gösterdi.İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Bilge başkanlığındaki heyet Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu ile ayaküstü görüşerek destek ve katkılarını yeniledi.

Doğrusunu isterseniz Sandıklı Ak Partili Belediye Başkanı Mustafa Çöl’ün de heyete bir nezaket ziyareti yapmasını bekliyordum. Bu çalıştayın Afyon ve Sandıklı da yapılmasında Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın emeği de var. Yaşar Cuma akşamı Kılıçdaroğlu ve bir kısım CHP lilere Kaplıcadaki çiftliğinde akşam yemeği verdiğini de ekleyelim.

CHP de Muhtarlar Masası Kuruluyor

Sonuç olarak Martın Sonu Bahar sloganı diyerek çıkılan yerel seçimlerde nüfusun yüzde 50 de fazla insanın yaşadığı yerleşim yerlerinde CHP li başkanlar seçimi kazandı. Bu toplantının ana teması ise Martın Sonu İyi Oldu sloganı olmuştu. Sandıklı da yapılan ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un organize ettiği çalıştaydan çıkan sonuçların iyi okunması lazım. Mesela sadece muhtarlar ile görüşecek ve onların taleplerini dinleyecek bir Genel Başkan Yardımcısının başkanlık edeceği muhtarlar masasının oluşturulması önemli bir projedir.

Öte yandan böylesi toplantıların kağıt üzerinde ve raporlarda kalmadan pratikte uygulanması elzemdir. Bu arada böylesi toplantıların 6 ayda veya yılda bir kez yapılarak önceki toplantıda alınan kararların sonucu paylaşılmalı ve yeni fikir ve projelere de imkan tanınması lazım.

Vaatler ve projeler icraatlar ile pekişir. Belediye Başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaoğlu’nun belirlediği yol haritasını dubarlarına asması ve uyması gerekiyor. Yoksa havanda dövülmüş olur.

Mutlu ve aydınlık yarınlara….

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır