passo
CHP Merkez İlçe seçimleri

CHP Merkez İlçe seçimleri

CHP Merkez İlçe seçimlerinde sona yaklaşıldı. Şu anda Merkez İlçe Başkanı ve yönetimini seçecek olan mahalle delegeler belirleniyor. Seçimlere üç liste girmişti. Birisi yıllardır partiye emek vermiş, yönetimlerinde yer almış, emekli eğitimci Vedat Sever. Sever, mavi liste ile yarışıyor delege seçimlerinde. ÜÇ LİSTE İKİ LİSTEYE DÜŞTÜ Merkez İlçe Başkanlığına diğer aday alanlarda sıkça gördüğümüz, eski […]

CHP Merkez İlçe seçimlerinde sona yaklaşıldı. Şu anda Merkez İlçe Başkanı ve yönetimini seçecek olan mahalle delegeler belirleniyor. Seçimlere üç liste girmişti.

Birisi yıllardır partiye emek vermiş, yönetimlerinde yer almış, emekli eğitimci Vedat Sever. Sever, mavi liste ile yarışıyor delege seçimlerinde.

ÜÇ LİSTE İKİ LİSTEYE DÜŞTÜ

Merkez İlçe Başkanlığına diğer aday alanlarda sıkça gördüğümüz, eski CHP İl Kadın Kolları Başkanı, emekli bankacı Hafize Özmen. Özmen’in listesi ise beyaz liste.

Üçüncü aday ise genç ama geleceğe umutla bakan bir isim. Avukat Umut Kılıç. Kılıç, kırmızı liste ile başkanlığa aday oldu.

Ancak geçen hafta mavi liste karşısına kırmızı ve beyaz liste birleşti. Aslında bu birleşme bekleniyordu.. Çünkü CHP merkez ilçenin üye sayısı ve yapısı üç ayrı listeyi kaldırması ve taşıması mümkün değildi.

DELEGE SEÇECEK ÜYELERE ALDATMACA

Fakat bu birleşme sırasında ortaya çıkan tablo şık değil.

Kırmızı ve beyaz listeler aynı isimler ile seçimlere katılıyor, fakat sıralamadaki yerleri değişmiş. Bu kurnazca yapılan taktik ama delege seçecek üyeleri de aldatmacaya yöneliktir.. Doğrusu listenin birisi çekilecek. Mavi listeye karşı tek liste olarak yarışa devam edilecekti.

Bu arada her üç listede isimleri (şimdi iki listede) bulunan renklerini  belli etmeyen partililerin de mevcut olduğunu paylaşalım.

SIRADA İL BAŞKANLIĞI VAR

Delege seçimi sonrasında Merkez İlçe yönetimi ve başkanı belli olacak. Sonra ilçelerdeki seçimler de bitince İl Başkanlığı seçimi gerçekleşecek. Şu anda il başkanlığına iki isim var. Mevcut İl Başkanı Dr. M. Kemal Demirkırkan, il başkanlığına aday olduğunu aylar öncesi deklare etmişti. Demirkırkan’a rakip olacak ise Emekli Eğitimci İbrahim Meydanoğlu. Ancak Merkez İlçe seçimlerindeki alınacak sonuçlara göre Meydanoğlu yerine, başka bir ismin çıkması da sürpriz olmaz.

İlçelerdeki seçim, Merkez İlçe ve İl yönetimleri önemli. Bu dönem yönetime gelecekler 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimleri, yine aynı yıl kasımda  yapılacak TBMM üyelerinin belirleneceği milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimlerini karşılayacak.

Böylesine önemli görevlerin altında kalkması beklenen yönetici ve başkan adayları seçimlerinde dikkatli ve duyarlı olmak lazım.

Ağır bir sorumluluklar bekliyor onları.

HASTALIK YENİDEN HORTLADI

Fakat şu ana kadar yaşananlara baktığımızda, CHP’deki o hastalık yeniden hortladı. Onun bunun senin  adamı vs vs çekişme ve tartışmalar had safhada . İkna odalarının kurulması, partili olmayan ama parti üyesi olanlara bir tek oy uğruna vaatler verilmesi ve parti kongrelerinde dillendirilmesi gereken konuların ulu orta ve sosyal medyada yer alması diz boyu.

PARTİNİN KAPISINI BİLMEYEN PARTİ ÜYESİ

Peki neden? Bireysel hesaplar ve hırs.

Hırs aklın ve kurumun önüne geçtiğinde hiçbir fayda sağlamaz. İki yıl üç sonrasının hesabını bu hırs yaptırıyor. Adamın CHP ile alakası yok. Ama sırf milletvekili sıralamasında öne çıkmak adına bir aday tarafından partiye üye yapılmış. İnanın partinin kapısı nerden açılır bilmiyor. Seçimlerde CHP’ye oy vermiyor ama CHP üyesi.

Şimdi bu kişi mahalle delegesini seçiyor. O kişinin seçtiği delege, Merkez İlçe Başkanını ve yönetimini seçiyor. Zaten 6 bin üyesi görünen partiye ön seçimde oy kullanan delege sayısı 3 bin. Yani naylon üye doldurmuşlar partiye.

Bu yanlıştan dönülmesi lazım. Üyelikler en kısa güncellemek gerekiyor. Unutmayalım ki sayı değil nitelik önemlidir.

MARATON KOŞMAK LAZIM

Yapılacak olan bir seçim. Kazanılır veya  kaybedilir Delege olursun veya olmazsın. Başkan da olur veya olamazsın, yarıştır sonuçta.. Bu pati kimliğini ne azaltır ne de eksiltir. Esas olan listelerde adının olması değil, yaptığın veya yapacağın icraat ve hizmetler olmalıdır.

Bakın, siyaset kısa vadeli ve günübirlik değildir. Yani siyaset yapmak 100 metre değil maraton koşmak demektir. 100 metrede o günün şartlarında dönemin konjonktürüne göre koşulur derece alınır ve biter.

Ama maraton öyle değildir.

Maraton koşmak iyi bir kondisyon ister. Yürek, sabır ve  emek  ister.

Mutlu ve aydınlık yarınlara…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır