passo
CHP ÖNSEÇİMİ

CHP ÖNSEÇİMİ

Pazar günü CHP’li üyeler milletvekili sıralamasını belirlemek adına sandık başına gidiyor. 7 bin 400 üyesi olan CHP’de 2’si kadın olmak üzere 11 aday adayı yarışıyor. 2011 ön seçimde 17 aday adayı vardı. 6 bin üyeden sadece 3 bin 400 üye sandığa gitmişti. Katılım oranı yüzde 55 civarında olmuştu. Bu ön seçimde liste birincisi ile altındakiler […]

Pazar günü CHP’li üyeler milletvekili sıralamasını belirlemek adına sandık başına gidiyor.

7 bin 400 üyesi olan CHP’de 2’si kadın olmak üzere 11 aday adayı yarışıyor.

2011 ön seçimde 17 aday adayı vardı. 6 bin üyeden sadece 3 bin 400 üye sandığa gitmişti. Katılım oranı yüzde 55 civarında olmuştu.

Bu ön seçimde liste birincisi ile altındakiler arasında oy farkı vardı. Örneğin Toptaş 2 bin 200 oy alırken ikinci ve beşinci sıradakilerin oy ortalaması bin civarıydı.

Ayrıca 5. ve 10. sıra arasındaki adayların oy ortalaması 750. Onuncu ve on yedinci arasındaki oy ortalaması ise 600 civarındaydı. Yani söylemem odur ki 2011 önseçiminde her üye en az 3 en çok 5 üye yazdığını dikkate alırsak CHP üyesi önseçim sandığına fazlaca itibar etmemişti.

6 bin üyesi olan partide aday oluyorsunuz aldığınız oy sadece 750-1000. Her altı kişiden yalnızca birisinin oyu ile sıralama oluşmuştu.

 

ÖN SEÇİME KATILIM YÜKSEK OLMASI LAZIM

Bu nedenle ön seçimin sağlıklı sonuç vermesi adına katılımın yüksek olması lazım.

Katılım ne kadar yüksek olursa üyenin gerçek iradesi sandığa yansıyabilir.

Bu önseçimde sandığa gidecek üye sayısının 4 bin,4 bin 500 civarında olacağını umuyorum.

Ancak bu kez adaylar arasındaki oy farkı çok fazla olmayacak gibi.

Özellikle ilk beşte 250-300 oy gibi fark olabilir.

Bu bağlamda aday adaylarının son dönemeçte daha yoğun çalışma ve çabaları bu oy dağılımını etkiler.

 

 ADAY ADAYLARI TAHLİLİ

Bu veriler ışığında:

Önce aday adaylarının mesleki dağıtımına bakalım.6 Avukat,1 doktor,1 bürokrat, bir eğitimci, bir işçi, bir serbest meslek sahibi yer alıyor. Hepsini yakından biliyor ve tanıyorum. Köy kökenli emekçi ailelerin evlatları. İyi eğitim almışlar meslek sahibi olmuş kimileri mesleği faaliyetlerine devam ediyor. Kimileri ise emekli olmuş.

Sermaye adamı değiller. Emek en yüce değerdir ilkesini düstur etmişler.

CHP’de aday adaylarının yaş ortalaması ise 50.

 

ALANDA TER AKITANLARI KUTLAMAK LAZIM

Peki, pazar akşamı CHP ön seçim sıralaması nasıl olur?

Önce şunun altını çizmek lazım.

Alanda çalışan ter akıtan, kendilerini ve parti programlarını, mevcut iktidar sıkıntılarını köy köy, belde belde ve ilçe ilçe gezerek yazılı, görsel,işitsel ve internet medyasında emek veren aday adaylarının kutlamak lazım.

Bu arada bazı durumlarda parti politikaları ve programlar yerine bireysel hesaplar ön plana çıkmış olmasına rağmen bu ön seçimde örgütü canlandırdı.

Asıl olan bu ön seçim sonrası kenetlenerek birlik ve beraberlik içinde aynı hız ve tempo ile çalışmalara devam edilmesidir.

 

SANDIKTAN HANGİ ADAY ADAYI ÇIKACAK?

Peki, Pazar akşam saatlerinde sandık sonuçları nasıl olacak sorusuna cevap ararsak.

Şunları paylaşabilirim.

Ahmet Toptaş: Mevcut CHP milletvekili 45 yıldır siyasetin içinde. Sandıklı’da İlçe Başkanlığı, Afyonkarahisar’da İl Başkanlığı yaptı. 5 kez de milletvekili adayı oldu. Bu dönemde yeniden ön seçime giriyor.Geçen  ön seçimlerinde rakiplerine yarı yarıya fark atmıştı.Bu seçimde de En favori aday

Bekir Kasap: Kıdemli aday adayları arasında. 5. Kez ön seçime giren Kasap bürokrat. Emirdağ’dan gelecek oylar ile iddialı adayları arasında ilk 3’e girer diye düşüyorum. 2011 seçimlerinde ön seçimde 3. Sırada yer almıştı.

Burcu Kayıkçı: En genç aday adayı. İlk kez aday adayı oldu. Genç ve kadınlar adına oy talep ediyor. Fakat çok konuşulan ve tartışılan bir isim. Mustafa Sarıgül’ün YDH’de İl Başkanlığı yaptı. Sonra yeniden CHP’ye geçti. Yoğun çalışıyor. İlk 5 girebilir.

Yalçın Görgöz: Eski İl Başkanı ilk kez aday adayı oldu. Devrimci ve solcu kimliği ile ön plana çıkıyor. İl Başkanlığı döneminde kırdıkları partililer sıkıntı yaratmış olsa da örgütün içinden gelmesi, dik durması ve partide 30 yıldır emeği olmasından dolayı listeye girebilir.

Ramazan Akgöz: 40 yıldır sol siyasetin içinde olan önceki İl Başkanı Akgöz ‘şimdi sıra Ahde Vefada’ demesine rağmen birinci sırada çıkması zor. Ekip çalışmasına önem veriyor.. 2011 seçimlerinde 14. Sırada yer almıştı.Bu seçimde 3-5 arasında yer alır.

Tuğrul Akkuş: 5. Kez aday adayı oluyor. Şuhut’tan gelecek oylar ile listeye girmeye çalışıyor.Tüm örgütün yakından tanıdığı ve sevdiği bir isim. 2011 önseçiminde 5. Sırada yer almıştı.İlk beşe girme ihtimali yüksek.

Hatice Gök: 2011 ön seçiminde 2. Sırada yer alan Afyon ve ilçelerinde çok bilinen bir aday.Kadın aday olması ve hakkında şaibe olmaması ve İl merkezi dışında Sinanpaşa ve beldelerinden gelecek oylar ile listeye girme olasılığı yüksek.

Mehmet Ecer: Siyasette yeni bir isim.2014 Yerel Seçimlerinde İl Belediye Başkan adayı olan Dr. Ecer ilk 5’i zorlar. Ama seçilecek sıralarda yer alması çok zor.Bana göre bu seçimin en süpriz aday adayı.Başvurusu da supriz olmuştu.İlk 5 e girerse şaşmamak lazım.

 

 

CHP ÜYESİ VEFALIDIR

Şimdi söz üyede. CHP üyesi kılı kırk yararak kararını verecek Pazar günü.

Üye, aday adaylarında parti ve örgüte sağladığı katkıya bakacak.

Partiyi yarıda bırakıp bırakmadığını değerlendirecek.

Her ortam ve platformda kendi reklamı yerine parti kimliğini öne alıp almadığına bakacak.

Cemaate uzak mı yakın mı ona bakacak.

Parti hizmetinde olduğu süreçte yaptıkları veya yapamadıklarını not düşecek.

Böylece duruşu, siyasi birikimi, tavrı ile kendisini TBMM de temsil edecek kişileri seçecek. Bir anlamda aday adaylarının birinci yarıyıl karnesini verecek.

Unutmayalım ki CHP üyesi vefalıdır. Biat kültürüne karşıdır. Bilinçlidir.

Bu önseçim ülkemiz ve ilimize hayırlar getirsin.

Mutlu ve aydınlık yarınlara

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır