passo
CHP’DE OLAYLI KONGRE

CHP’DE OLAYLI KONGRE

Pazar günü CHP 36.Olağan Kongresini izlemek adına Ticaret Borsası Salonundayız. Salonun ilk girişinde Kuvvay-i Milliye Kahramanlarının resimleri ve sözleri ile karşılaşıyoruz. İçeri girdiğimizde sol tarafta CHP’de Genel Başkanlık yapmış Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal’ın posterleri asılmış. Hemen ilerisinde ise Sanki tarihe yolculuk yapılırcasına Halkçı Parti, SODEP ve SHP’yi […]

Pazar günü CHP 36.Olağan Kongresini izlemek adına Ticaret Borsası Salonundayız. Salonun ilk girişinde Kuvvay-i Milliye Kahramanlarının resimleri ve sözleri ile karşılaşıyoruz. İçeri girdiğimizde sol tarafta CHP’de Genel Başkanlık yapmış Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin ve Deniz Baykal’ın posterleri asılmış. Hemen ilerisinde ise Sanki tarihe yolculuk yapılırcasına Halkçı Parti, SODEP ve SHP’yi anlatan 1983’te Halkçı Parti Genel Başkanı olan Necdet Calp, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanlığı yapmış Erdal İnönü ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti olarak birleşmesi ile Genel Başkanlık koltuklarına oturan Murat Karayalçın ve Aydın Güven Gürkan’ın resimleri ile donatılmış.

 

 Salon Şölen Havasında

Kürsünün tam karşısında ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a yürüyüşünü anlatan dev bir poster yer alıyor. Kürsüde ise Türk Bayrağı, Atatürk, Altı ok ve Kılıçdaroğlu posterleri var. Salon CHP Bayrakları ile özenler süslenmiş.

Salondaki görüntü böyle olunca CHP İl Kongresinin şölen havasında geçileceğini umuyorsunuz. Ama aklımızın bir ucunda ise Milletvekili ve İl Başkanı ekipleri arasında sert tartışmalar hatta kavgalarında yaşanacağı ihtimalini tutuyorum. Beklenende oldu Vekil, İl Başkanı ekiplerinin kavgasına ramak kaldı ama bu kez Eski İl Başkanı Yalçın Görgöz’e fiziki saldırı yaşandı.

Bu konudaki detaylara yeniden geri döneceğiz. Şimdi Konuşmaların değerlendirmesine geçelim.

Eski Başkanlara Saygı

Kongre Divan Başkanlığına Gülizar Biçer Karaca getirildi. CHP’li Belediye Başkanları Saim Özer, İsmail Taylan ve Osman Acar ise divan üyesi oldu.

İl Başkanı Kemal Demirkırkan açış ve selamlama konuşmasında vefat eden önceki il Başkanları Tuğrul Erhan, İhsan Aydoğmuş ve Ali Çengelçi’yi rahmetle andı.

CHP’nin 2 yıllık bütçesinin 176 bin lira olduğu, seçim giderlerinin 50 bin lira, Genel Merkezden gelen katkının ise 152 bin lira olduğunu öğrendik salondaki açıklamalardan.

Milletvekili Burcu Köksal her zamanki gibi ateşli konuşmasında AKP iktidarını eleştirdi. Köksal ‘Koltuk değil ayakkabı eskitmeye devam edeceğim’dedi.

Eski Milletvekili Halil Ünlütepe’nin konuşması sonrası Eski İl Başkanı Yalçın Görgöz konuştu’ Görgöz konuşmasında Kızılören ve İscehisar’da örgütün olmadığını anlatarak iktidarı eleştirdi. Ve sözü İmam Hatip ile Kuran Kurslarına getirdi. Yalçın Görgöz ‘CHP Demirtaş’a özgürlük istemeli. Kuran Kursları iktidarımızda kapatılmalı. İmam Hatip Liselerinin yerini Teknik Liseler almalı. Savunmadan çıkıp saldırmak zorundayız.’diyordu.

Kongrede Ertuğrul Yılmaz, Ramazan Akgöz’de konuştu.

Ortam ısınıyor

İl Yönetimden Mustafa Özkan kürsüde milletvekili Köksal’a yüklendi. Özkan ‘Parti binası varken vekil neden ayrı ofis açıyor. Sosyal medyadan sürekli parti yönetimi eleştiriliyor. Ben üç kuşak CHP’liyim iktidarı görmek istiyoruz artık’ dedi.

 

Burcu Köksal Özkan’ın konuşmasına kısa bir cevap verdi. Bu kez kürsüye İhsaniye İlçe Başkanı Halil Ceylan çıktı. Ceylan Yalçın Görgöz’ü hedef aldı konuşmasında.’ İl Başkanlığı döneminde 84 milyarın hesabını vereceksiniz. Kuran kursları İmam Hatipler kapatılmaz. Sol yumruk kaldırılıp solcu olunmaz’ dedi. Ceylan.

Yalçın Görgöz söz istedi. Divan Başkanı söz vermedi. Fakat Görgöz kürsüye çıktı. ‘Para yedi deyip ispat edemeyenler şerefsizdir’ derken genç bir kişi kürsüye çıkarak Görgöz’ü darp etmeye çalıştı.

Araya partililerin girmesi ile olay büyümeden önlendi.

Oylamalara geçildi ve CHP’nin yeni yönetimi belli oldu.

Şimdi Merkez İlçe seçimi sonrası yıllar sonra CHP İl Kongresinde tek liste çıktı. Hasan Evrenkaya 30 imzayı bulamadı. Evrenkaya 18 imzada kaldı.

Herkes ayrı telden

Tek liste olan Kongrede ayların yılların biriktiği çekişme ve çatışma su yüzüne çıktı. Sevgiden bahseden CHP de sevgi bitmiş. Saygı mumla aranır olmuş. Vekil ayrı telden, İl Başkanı ayrı telden örgütler farklı telden çalar olmuş. Biz yerini ben almış.

Oylar nasıl artacak? Çabası ben ne olacağım haline gelmiş. Kongrede konuşanlara baktığınızda bu fotoğrafı ne görüyorsunuz.

Daha geniş değerlendirmeyi bir başka yazımıza bırakalım ve Kongrenin en şıklarına bakalım.

Kongrede en şık erkeği yelekli çizgili gri takım elbisesi ile gömlek ve kravat uyumu ile Dazkırı Belediye Başkanı İsmail Taylan oldu. Kadınlar arasında ise Siyah takımı ile mor atkısı Ismahan Nergiz Kongrenin en şık kadınıydı.

Kongrenin en çok koşturanı ise Muaammer Dede’yi gördük.

Bu kongreyi Tolstoy’un sözü ile bitirelim.’Kibir ve inat bir kişinin önce mükemmel görmesini sonrada sonunu oluşturur’

Herkesin kulağına küpe olsun…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır