passo
CHP’de Sular Durulmuyor

CHP’de Sular Durulmuyor

Pazar günü Merkez İlçe Kongresini yaptı. Üç liste yarıştı. Vedat Sever 122 oy alarak Merkez İlçe Başkanlığına yeniden seçildi.   İlçelerde Nutuklar Atıldı Merkez İlçe ile birlikte 3-4 ilçenin kongreyi izleme fırsatı buldum. Bu kongrelerde bildik ve tanıdık görüntüler. Kürsüye İlçe Başkanı çıkıyor önce. Faaliyet raporu içinde 2 yıllık süreçte yaptığı ziyaretleri anlatıyor. Genel merkez […]

Pazar günü Merkez İlçe Kongresini yaptı. Üç liste yarıştı. Vedat Sever 122 oy alarak Merkez İlçe Başkanlığına yeniden seçildi.

  İlçelerde Nutuklar Atıldı

Merkez İlçe ile birlikte 3-4 ilçenin kongreyi izleme fırsatı buldum.

Bu kongrelerde bildik ve tanıdık görüntüler. Kürsüye İlçe Başkanı çıkıyor önce. Faaliyet raporu içinde 2 yıllık süreçte yaptığı ziyaretleri anlatıyor. Genel merkez ve İl Yönetiminden gelenler ve Milletvekiline eşlik ettiğini  anlatarak devam ediyor. Hedef yok. Çakılı kalan parti oylarının artırmaya yönelik proje yok.2019 seçimlerinde izlenecek yol haritası da yok. Ama sosyal medyada kullanılmak üzere bolca çekilen fotoğraflar var

Sonra İl Başkanı alıyor kürsüde yerini. Ardından Milletvekili Köksal konuşuyor. Ve gönlünde milletvekilliği yatanlar kürsüde yerini alıyor.Bu hatiplerde Mann Adasından giriyor Zarrap dosyasından çıkıyor. Yine fotoğraflar çekiliyor hatta sosyal medyada canlı yayınlar yapılıyor. Kısacası konuşmacı herkesin bildiğini kürsüye çıkıp anlatıyor Mevcut durumun altını çiziyorlar Böylece bir kongre daha sona eriyor..

Partinin tarım politikası nedir söz eden yok.

Partinin hayvancılık konusunda önerileri neler söz eden yok.

Partinin sanayileşme ve emek konusundaki projeleri yok.

CHP nin turizm raporunu anlatan yok.

Yerel yönetimlere CHP nin bakışını paylaşan da yok.

Afyonkarahisar’ın yerel sorunlarına getirilen çözüm önerisi de maalesef yok.

  Üç vekil çıkartacağız

Bu kadar yokları yazarak haksızlık etmeyelim.En çok konuşulanları da yazayım.

‘ Sevgili Yoldaşlar…Şimdi bir milletvekilimiz var. Yetmez iki olacak…O da yetmez üç vekil çıkartacağız üç…’ nidalarını duyuyoruz kongre salonlarında.

Önce şunu belirtelim;

CHP veya bir başka siyasi partinin 2019 da yapılacak milletvekili seçimlerinde üç milletvekili çıkarması için alacağı oy 250 bini geçmesi lazım. Çünkü ilimizde 500 bin seçmen var.Altı milletvekili belirleyecek bu seçmenler. Olur mu Bakalım birlikte.

CHP nin 15 yılık aldığı oylar bize bir ışık tutacak. Halil Ünlütepe vekil olduğunda 45 bin-5 yıl sonra Ahmet Toptaş vekil olduğu seçimde  60 bin ve 2017 de Burcu Köksal’ın vekil olduğunda  69 bin.oy alınmış.Yüzdeye vurduğumuzda ise yüzde 16 .Yani son 15 yılda yüzde 14 ile 16 arasında oy almış CHP.Merkez İlçedeki oy oranı ise sadece yüzde 12 de kalmış.

İl Genel Meclisinde 2 temsilci ancak var. Merkez Belediye ve birçok belediye ise Belediye Meclis üyesi bulunmuyor. Küçük ilçe olarak bildiğimiz Sultandağı, Evciler ve Dazkırı da CHP li belediye başkanı var. Fakat 15 ilçe ve Beldeler de partinin adı yok. Dahası Sivil Toplum Örgütlerinde yok. Bu tabloya göre mi üç vekil çıkacak .Hadi bakalım kolay gelsin öyleyse…

Afyon CHP deki oy artışı olmaması bugünün sorunu değil aslında. Dün de öyleydi bugünde. Ülke genelinde yüzde 26 civarında oy alan CHP Afyon da neden yüzde 10 daha eksik oy alıyor. Bu sorunun cevabı aranmalı.Yoksa hedef koymak.Vaat etmek kolay olanıdır.

 

 

Merkez İlçe’de Deniz Gezmiş ve 68 Kuşağı

Öte yandan Pazar günü yapılan Merkez İlçe Kongresinde 68 kuşağı ve o dönemin lideri Deniz Gezmiş gündeme geldi. Malum Spor Yorumcusu Rıdvan Dilmen bir TV kanalında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Parkasız Deniz Gezmiş’e benzetmişti.

Bu benzetmeye Milletvekili Burcu Köksal ‘ Deniz Gezmiş’i  parkası Deniz Gezmiş yapmadı.Deniş Gezmiş olmak  yürekle olur yürekle. Hadi oradan’ diyerek eleştirdi. CHP militanı Yalçın Görgöz ve Önceki dönem İstanbul milletvekili Müslüm Sarı’da 68 kuşağını ve Deniz Gezmiş’i anlattı ve andı.

Fakat Bolvadin’li Avukat Ertuğrul Yılmaz bu konuşmalardan rahatsız oluyor. Kürsüye çıkan Yılmaz  CHP nin sosyal demokrat bir parti olduğunu Deniz Gezmiş ile özleşmesini eleştiriyor. Yetmiyor Genel Başkan ve Genel Merkez politikalarını da iki konuda eleştiriyor. İlki Ekmelendinoğlu’nun cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi ki bu konuda eleştirisi haklıdır.Ancak . Haziran 2017 seçimleri sonrası CHP koalisyon kurmadığını söylüyor.İşte bu konuda haklı değil.Çünkü herkes biliyor ki Kılıçdaroğlu’na hükümet kurma görevi verilmedi.

Kongre de Merkez İlçe Başkan adayları da konuşuyor. En etkili konuşmayı genç avukat Umut Kılıç yapıyor. Zaten 81 oy almasında o konuşma çok etkili oluyor. Burcu Köksal’ın destek verdiği Hafize Özmen ise 78 oyda kalıyor başkanlık yarışında.

Salonda en şıklar?

Biraz da magazine geçelim.

Sürekli okuyucularımız bilir. Her kongrede en şık kadın ve erkekleri de paylaşıyoruz yazımızda. Bu kongrenin bana göre yıldızı yaptığı konuşma ile kitleleri heyecanlandıran Umut Kılıç’tı

Kadınların ilgisi yoğundu  bu kongreye. Mor atkılı kadınlar Hafize Özmen’e desteklerini gösteriyordu.İl Başkanı Kemal Demirkırkan ise mavi takım elbisesi ile mavi liste ile seçime giren Vedat Sever’e gönderme yapıyordu..Bu kongrenin en şık kadını siyah pantolon siyah kazak ve kahverengi tunik ile Milletvekili Burcu Köksal’dı.Erkekler arasında ise Lacivert takımı,beyaz gömleği ve kırmızı kravatı ile Merkez İlçe Başkanlığı’na veda eden Yusuf Onur Seçme oldu.

Ocak ayında İl kongresi Şubat ayında ise CHP Büyük Kurultay’ı var.

2019 da mart ayında yerel. Kasım ayında ise TBMM ile cumhurbaşkanı seçimi olacak.

Bu nedenle tarihi görev yapacak bu yöneticiler.

Örgütlenmedeki sancılar. Erken başlayan vekillik yarışı, grup,hizip ve ayrışmaya nokta konulmalı.

Yoksa bu seferde tren kaçar bu böyle biline…

 

.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır