passo
CHP’nin neden adı yok

CHP’nin neden adı yok

Yerel seçim bitti ama yankısı sürüyor. Her seçim sonrası olduğu gibi bu yerel seçim analizini yapmakta yarar var. Bu seçimde CHP Afyonkarahisar’da neden kara tablo çizdi? İl Genel Meclisi oylarına bakıldığında; CHP Başmakçı, Sultandağı ve Dazkırı ilçelerinde birinci, Şuhut’ta ikinci, Kızılören’de zaten adayı yok. İl merkezi ve kalan ilçelerde ise üçüncü parti durumunda. Üç parti […]

Yerel seçim bitti ama yankısı sürüyor. Her seçim sonrası olduğu gibi bu yerel seçim analizini yapmakta yarar var.

Bu seçimde CHP Afyonkarahisar’da neden kara tablo çizdi?

İl Genel Meclisi oylarına bakıldığında;

CHP Başmakçı, Sultandağı ve Dazkırı ilçelerinde birinci, Şuhut’ta ikinci, Kızılören’de zaten adayı yok. İl merkezi ve kalan ilçelerde ise üçüncü parti durumunda. Üç parti seçime girdiği ilçelerde oyların sadece yüzde on-on beşini alabilmiş.

Belediye başkanlığında iki küçük ilçe yerine dört küçük ilçede başkanlığı aldı.

Afyon genelinde elli bir il genel meclisi üyeliğinden sadece 3’nü alabilmiş. Yani yüzde altı.

Bu verilerde gösteriyor ki yerel seçimde Afyon CHP başarılı değildir.

Öyle ki Afyon CHP’nin ülke genelinde aldığı oyun yüzde on beş daha altına düşmüştür.

 

SEÇİM ÖNCESİ BAŞARISIZLIĞI SİNYALLERİ GELİYORDU

Peki, neden bu tablo çıktı?

Şöyle geriye dönüp CHP’nin seçim çalışmalarına bakalım.

Aslında seçim öncesi gelişmeler bu başarısızlığın sinyalini veriyordu.

Milletvekili Ahmet Toptaş ayrı çalıştı, İl Başkanı Yalçın Görgöz ayrı bir ekip, Merkez İlçe Başkanı Kemal Demirkırkan ile Belediye Başkan Adayı Mehmet Ecer birlikte çalıştı. İGM adayı Mehmet Acar ayrı bir ekip.

Yani her kafadan farklı bir ses çıkıyordu. Gruplaşma vardı. Saflaşma vardı. Senin benim adamım ziyneti iyice su yüzüne çıkmıştı. Öyle ki ekip halinde çalışmak ve halka kendini ifade etmek yerine bir grup, partinin arabası, partinin parası ile kendi reklâmlarını yapma sevdasına düştü. Bakınız sosyal medyadaki foto ve yazılara…

 

AHENK YOK AMA REKLÂM SEVDASI VAR

Yetmedi parti meseleleri sosyal medya da paylaşıldı. İl yönetimi, merkez ilçe yönetimi, milletvekili ve aday uyum, birlik beraberlik yerine birbirinden kopuk bölük pörçük ve sürekli tartışmalı gergin bir hava ile seçim süreci sürdü

Kısacası:

Ahenk yok. Ama reklâm sevdası var.

Uyum yok. Lakin milletvekilliği hesabı var.

Halk samimi bulmadı. Ve inanmadı.

İşte o nedenle beldelerde sıfır çekti. İGM’de başarısız oldu.

Siyaset sonuç alma sanatıdır.

 

HOCA’NIN ET HESABI VE UÇAN OYLAR

Bir fıkrayı paylaşmak isterim: Hoca’nın canı et yemeği istemiş bir gün. Kasaptan iki kilo et alıp evine götürmüş.

– Akşama güzelce pişir bunları, demiş hanımına. Ne var ki o gün eve hanımı misafirleri gelmiş. Kadıncağız eti pişirip onlara ikram etmiş. Akşam da bir tarhana çorbası çıkarmış, Hoca’nın önüne.

– Et nerde, demiş Hoca. Kadın doğruyu söyleyeceğine bir yalan kıvırmış.

– Eti kedi yedi, demiş.

– Getir şu kediyi bakalım, demiş Hoca. Sonra teraziyi çıkartıp kediyi tartmış. Bakmışlar ki tam iki kilo geliyor. Hoca hanımına sormuş:

– Peki, hanım, demiş, ‘Kedi bu ise bizim et nerede? Et buysa kedi nereye gitti?’

Hoca’nın eti gibi, oylar MHP’ye uçuverdi bu yerel seçimde.

 

GENEL SİYASETİN YEREL SİYASETE ETKİSİ YADSINAMAZ

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu Afyonkarahisar’da miting yaptı.

Ayrıca yirmiye yakın genel merkez yöneticisi il, ilçe ve beldelere geldi. Yolsuzluk anlatıldı. Kutu, kasa anlatıldı ama Afyon sorunları unutuldu.

Keza aynı işi Devlet Bahçeli de Afyon’da miting yapmıştı.

Fakat Başbakan Recep Tayip Erdoğan öyle yapmadı. On iki yılda Afyon ve ilçelerine yaptığı hizmetleri anlattı. İşi öyle bir abarttı ki, Ticaret ve Sanayi Odası Hizmet Binasını dahi kendilerinin yaptıklarını anlattı, açılışını yaptı.

Keza Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajları, göletleri anlattı. Köy-Des ve Bel-Des sayesinde köylüye verilen destek seçimde oy olarak AKP’ye geri döndü.

Başkan Çoban ise üç ayrı kitapçıkta topladığı projeleri tek tek anlatıyordu.

Yani bir tarafta kavgalı bir ev.

Diğer tarafta hizmet ve projeleri anlatan bir ekip.

 

AKP, VATANDAŞTA HİZMET YAPILIYOR ALGISI YARATTI

AKP vatandaşın kafasında ‘Sen ne anlatırsan anlat. Hırsızlık yapıldı ise benim cebimden mi çaldı. Yolsuzluk olsa da hizmet vardı kardeşim’ algısı yarattı.

Ayrıca, cemaatle AKP hesaplaşmasında son hafta AKP; Dışişleri Bakanlığındaki görüşmeyi ’Vatan, Millet, Bayrak’ diyerek iyi kullandı. Bunu yapanları vatan millet ve bayrak düşmanı hatta casus ilan ederek mağdur edilmeye çalışıldığını haykırdı.

Bunu yaparken de korkak ve sindirilmiş medyayı etkili kullanan Erdoğan kendi seçmenlerinin saflarda toplanmasına ve kenetlenmesini sağladı. Olanları inkar etti. Bize saldırmak için bahane arıyorlar diyerek, biz ve onlar ayrımını yaptı.

Sonuçta;

Önümüzde cumhurbaşkanlığı ve genel seçim olmak üzere iki zorlu seçim daha var.

Afyon CHP İl olarak İl Kadın Kolları, Gençlik Kolları, İlçe ve belde başkanları ile başkan adaylarının katıldığı toplantı yapması lazım. Bu toplantıda eleştiri ve öz eleştiri sistemini uygulaması gerekiyor. Örgüt ve örgütlenme yapısı tekrar gözden geçirilmesi lazım. Bu seçimde neden CHP’nin adı yok sorusuna yanıt aranmalıdır.

Kısacası, ben değil biz diyenlerle yola devam edilmeli.

Yoksa;

Yarın çok geç olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır