passo
CHP’ye yine mi operasyon var?

CHP’ye yine mi operasyon var?

Bu CHP’ye daha doğrusu CHP’lilere bir haller oluyor yine. Referandum sonrası CHP medya önünde açık ve alenen tartışmaya başlanıldı. Önce Deniz Baykal çıkışı, Fikri Sağlar açıklamaları, Muharrem İnce’nin referandum beklentisi ve Selin Sayek Böke’nin MYK’dan  istifası. Yıllardır CHP’yi yakından takip eden gazeteci olarak şunu çok iyi biliyorum: Küçük bir ilçede CHP’de siyaset yapıyorsunuz. İlçe Başkanı […]

Bu CHP’ye daha doğrusu CHP’lilere bir haller oluyor yine. Referandum sonrası CHP medya önünde açık ve alenen tartışmaya başlanıldı. Önce Deniz Baykal çıkışı, Fikri Sağlar açıklamaları, Muharrem İnce’nin referandum beklentisi ve Selin Sayek Böke’nin MYK’dan  istifası.

Yıllardır CHP’yi yakından takip eden gazeteci olarak şunu çok iyi biliyorum:

Küçük bir ilçede CHP’de siyaset yapıyorsunuz. İlçe Başkanı seçilir. Beğenmezsiniz.

İl Başkanı olur birisi onu da beğenmezsiniz.

Kendi kendinize paye çıkarmaya çalışırısınız.

Grup ve ekip çalışmasında olmazsınız. İlk günden eleştiri oklarının yaya germeye hazırlanırsınız.

 

O KOLTUĞA O DEĞİL ASLINDA BEN LAYIKIM NİDALARI

Daha ötesi CHP’den milletvekili çıkar. Onu o makama yakıştıramazsınız.

Öncesinde birde milletvekili makamına oturmuş,İl Başkanı veya İlçe Başkanlığı da yada minik belde,ilçe,ilde belediye başkanlığı da yapıldı ise  tutmayın o zaman sizi.. Eleştiri dozu ikiye katlanır.Kendinizi bu konuda en yetkin kişi görür salladıkça sallarsınız.İnanın ben birçok kişide bunu gördüm.Daha ilerisi geçen gün bir CHP li Ben falanca dönemin kurultay delegesiyim diye cümlesine başlamıştı.

Sizin o dönemde başarılı il başkanı ve milletvekili olup olmadığınız hiç önemli değildir artık.

O dönemlerde taktığınız apolet sizin en büyük sığınanız oluverir.

Hele bir de genel başkan sizi ön seçime de sokmadan kendi kontenjanından milletvekili yaptı. Yetmedi görev verdi. MKYK’ye girmenizin önünü açtı ise artık bütün kanatlar sizindir.Uç uçabildiğin kadar.Şeyhi müridler uçurur sözü hiç aklınıza bile gelmez.

İşte o zaman da Genel Başkanı beğenmezsin.Ekip arkadaşlarınızı beğenmezsin.Örgütü bilmezsin.Delegeyi bilmezsin.Üyeyi bilmezsin.Çünkü sen paraşütle gelmişsin.Emek yok.Çaba çalışma yok.

Fırsat buldukça öne çıkmak adına açıklamalar yaparsınız. 3-4 kişi ile grupçuklar kurarsınız. “O koltuğa o değil aslında ben layıkım” nidalarına başlarsın.

 

ZAMANLAMA HATASI VAR

İşte Selin Sayek Böke işi böyledir.

İddialara göre, önceki Basın Sözcüsü Böke’nin Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba ile işbirliği yaparak HDP modeli Özgür Özel ile Selen Sayek Böke  dönüşümlü genel başkanlık hesapları yansıdı basına.

Paaşütle gelenler paraşütle gider bu partide.Şöyle 98 yıllıkgeçmişe bakınca kimler geldi kimler geçti.

Sözün kısası esen yel kayanın sadece tozunu alır.

İş Böke ile sınırlı değil ama.

Muharrem İnce kurultay diyerek çıkıyor.Fikri Sağlar sağdan soldan vuruyor.

Bu arada  Genel Başkan Deniz Baykal da bir proje ile çıktı toplum önüne. Deniz Baykal’ın Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamalar oldukça ilginç ve çarpıcı.

Detaylara geçmeden zamanlama hatası var. Çünkü o günlerde hala referandum sonuçları gündemi meşgul ediyordu. Baykal’ın bu açıklamaları ile çıkan halk oylaması sonucunun kabul edildiği ve gündemin değiştiğini görüyoruz.

 

BAYKAL’IN AÇIKLAMALARI

Baykal’ın açıkladığı detaylar ise çelişkilerle dolu. Şöyle ki:

  1. Şimdiden yüzde 49 un cumhurbaşkanı adayı açıklanmalı.
  2. Kılıçdaroğlu çıkarsa destekleriz.
  3. Çıkacak aday partinin de Genel Başkanı olacak.
  4. Başkan yardımcıları sayısı belli olacak. Meral Akşener ve Ahmet Türk gibi isimlere de başkan yardımcılığı verilebilir. Başkan adayı Başkan yardımcıları ile hemen kolları sıvalamalı ve çalışmaya başlamalı.
  5. Abdullah Gül de aday olabilir.
  6. Bana bu görev verilirse bakarız…

Özetle Önceki Genel Başka Deniz Baykal’ın projesi bu.

 

CHP OLUMSUZ SONUCUNU EKMELEDDİN İHSANOĞLU İLE GÖRDÜ

CHP ve hayır ekibi en fazla referandumda neye itiraz etti? Tek adamlığa Baykal’ın önerisi tek adamlık getirmiyor mu?

CHP sağdan bir adayın olumsuz sonucunu Ekmeleddin İhsanoğlu ile gördü.

Şimdi AK Parti’yi kuran bakanı, başbakanı ve cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül’den medet ummak doğru mu?

Yıllar önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a vekillik yolunu açarak Cumhurbaşkanı olmasına katkı sağlayan Deniz Baykal’ın halk oylamasında gösterdiği çabayı takdir ediyoruz.

TBMM seçimleri sırasında partisini ilkelerinin göz ardı ederek Erdoğan ile görüşen Baykal’ın bu çıkışını anlam veremedim.

Fikri Sağlar’ın açıklamaları sonrası CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sert çıkışına Deniz Baykal’ın yaptığı açıklama ise oldukça ilginç.

Deniz Baykal ‘Sopa göstererek parti yönetilmez’ diyor.

 

BIRAKIN BU SUYA TİRİT YARIŞI

Diyor ama Aynı Baykal 17 Mart 2001 CHP Genel Başkanı olduğu dönemde aynı Fikri Sağlar’ı CHP misyonunu tamamladı açıklamasından dolayı partiden ihraç etmişti.Tarih unutmuyor ki..

Aklıma geliyor; bu ne perhiz bu ne lahana turşusu……

En tepesinden ilçe hatta belde örgütünde görev alan CHP’liler…

Kimseye yararı olmayan kavgalarınızdan bıktık. Bırakın bu suya tirit yarışı.                                                                                                        CHP liderliğinde yürüyen “Hayır” hareketinin yüzde 50’lere dayanması, bir umudun belirmesi, toplumun nefes almasına katkı sağlayın.

Süper projelerinizi ve fikirlerinizi parti kurullarında paylaşın.

Sağcı gazete, gazeteci ve TV ekranlarında bu işe emek veren kişilere sallamaktan vazgeçin.

Bireysel hesaplardan bırakın.

 

ÇÖZÜM HALKA VE DELEGEYE GİTMEKTİR

Genel Başkan olmak partide üst görev almak istiyorsanız bunun yolu köşe başlarında eleştiri yapmak değildir. Yol ekip ve projelerini oluşturup zamanı geldiğinde  halka ve delegeye gitmektir.

Onları ikna sonrası   kurultayda aday olup kazanmaktır.

Yoksa böylesi çıkışlar fayda getirmez.

Bu bireysel çıkar ve hesaplaşmalara devam edilirse kurum yaranır.Güven azalır.Kavgaya eve kimse kız vermez.Her gün olay çıkan bir kahveye kimse  oturmaz.Aslında aklıma da geliyor acaba CHP üzerine yeni bir algı yazıldı ve yeni bir operasyon yapılarak,herkes rolünü mü oynuyor?

Ne dersiniz?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır