• Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
  Orman ve Su İşleri Bakanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu
 • CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
  CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin
 • Gün Fm Ziyaretler
  Gün Fm Ziyaretler
 • Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
  Her Cumartesi Gün FM’de yayınlanan Basın Odası
 • Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
  Sağlıklı yaşam merkezi çalışanları Gün FM’de
 • Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
  Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt
 • Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
  Şuhut Kaymakamı Ferit Görükmez
 • Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
  Tabip Odası Başkanı Dr. Murathan Leblebicioğlu
Afyon Gün Fm 99.9
“Çin dünya ülkelerine tazminat ödemeli”
“Çin dünya ülkelerine tazminat ödemeli”
Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul...
11 Nisan 2020 15:25
Font1 Font2 Font3 Font4

Gün FM’de yayınlanan Basın Odası programında dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüs konusu değerlendirildi. Gazeteci İsmail Akar’ın stüdyoda hazır bulunduğu programa Gazeteciler Ahmet Tunca, Polat Yılmaz ve Ertuğrul Sevim telekonferans yöntemiyle bağlandı. Basın Odası 22.yılında ve 851’nci programını ilk kez telekonferans sistemiyle yaptı.
Korona virüsün dünyayı kasıp kavurduğunu söyleyen Gazeteci İsmail Akar, “ABD korona virüsten en fazla etkilenen ülke. Avrupa’da ise İtalya ve İspanya en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun korona virüsle ilgili yaptığı çalışmalar takdir topladı. Cuma gecesi 30 büyük şehir ve Zonguldak’ta hafta sonu için sokağa çıkma yasağı getirilmesi vatandaşların panikle sokağa çıkıp alışveriş yapmalarına neden oldu. Maalesef sosyal mesafe hiçe sayıldı. Büyük şehirlerden gelen görüntülerde fırın ve marketlerde izdiham yaşandığı görüldü. Bu bilinçsizliğin sonucu umarım büyük olmaz. Kurallara uymalı ve tedbirli davranmalıyız” diye konuştu.

“Sokağa çıkma yasağı kaosa yol açtı”

Bu zorlu süreçte evde kalmanın önemine değinen Gazeteci Polat Yılmaz, “Evde kalmak bazen insanın sabrını zorlasa da uzmanların önerisine riayet etmeliyiz. Bunun zorunluluk olduğunu kabul etmemiz gerekir. Evde yapabileceğimiz birçok iş bulabiliriz. Tarihte daha önce birçok salgın yaşanmış ama bu büyüklükte bir salgın sanırım ilk kez yaşanıyor. Dünyanın her bir köşesinden korona virüse yakalananlar olduğuyla ilgili bilgiler geliyor. Çok ciddi bir tehlike altındayız. Teknolojinin bu kadar gelişmiş olmasının bir avantajı var. Virüsle ilgili bilgiler çok hızlı ulaşıyor. Daha önce yaşanmadığı için önlemler deneme ve yanılma şeklinde alınıyor. Cuma gecesi iki saat kala sokağa çıkma yasağının getirilmesi de doğru olmadı. Büyük panik yaşandı. Bu öngörülmeliydi. Bu salgının ilk çıktığı ülke olan Çin sorumlu ülkedir. Öyle ki dünyaya bu salgından dolayı tazminat ödemesi gerekir” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Sağlıkçılara şiddet yasası derhal çıkmalı”

Hafta sonu için sokağa çıkma yasağının getirilmesini geç kalınmış bir karar olarak yorumlayan Gazeteci Ahmet Tunca, “Birçok kimse bu yasağın bugüne kadar alınması gerektiğini söylüyordu. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde virüsün ilk ortaya çıktığı zamanlarda sokağa çıkma yasağı getirilseydi belki ülkemizde sayılar bu kadar artmayacaktı. Korona virüs kendini dünyanın sahibi olarak gören ülkelerde bile yoğun olarak görülüyor. Bu virüs bütün dünyayı esir aldı. ABD gibi güçlü bir ülke bile gözle görülmeyen bu virüsün hakkından gelemiyor. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı durmadan artıyor. Bu virüsten sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu arada doktorlara yapılan saldırıları kınıyorum. Sağlımız için gece gündüz çalışan sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi yasasının derhal çıkması lazım” diye konuştu.

“İşin sosyolojik tarafını yürütmek zor”

Korona virüsle ilgili kriz yönetimini yüzde yüz doğru veya yanlış olarak nitelemenin doğru olmayacağını kaydeden Gazeteci Ertuğrul Sevim, “Bu virüsün bilimsel bir mücadelesi var ve bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor. Hastaların tedavileri yapılıyor. Burada Sağlık Bakanlığı son derece başarılı. Ayrıca virüsün ekonomik boyutu var. Bununla ilgili de Hükümet tarafından çeşitli tedbirler alındı ve alınmaya da devam ediliyor. Bu işin bir de sosyolojik tarafı var. Bu tarafı yönetmek çok zor. Bununla ilgili Sosyologlardan oluşan yeni bir kurul kuruldu. Sokağa çıkma yasağı getirilince insanların markete ve fırınlara koşması başka bir psikoloji. Bir tarafta kurallara uyanlar varken, diğer tarafta sosyal mesafeyi hiçe sayarak alışverişe koşanlar var. Öte yandan Belediyelere yardım toplanmasının yasaklanması yanlıştır. Hem iktidarın hem de muhalefetin bu salgından siyasi rant kazanma çabalarına dur denilmesini umuyorum. Herkes can derdinde” şeklinde değerlendirmede bulundu.


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa