passo
Çınar: “Mutlu çocuk algıları açık çocuktur”

Çınar: “Mutlu çocuk algıları açık çocuktur”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çınar, eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Kaygılı çocuğun algısı kapalıdır” Yeni eğitim-öğretim yılının öğrencilere, velilere ve eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni eden Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar, “Çocuklarımızın her anlamda […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Çınar, eğitimle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Kaygılı çocuğun algısı kapalıdır”

Yeni eğitim-öğretim yılının öğrencilere, velilere ve eğitim camiasına hayırlı olmasını temenni eden Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar, “Çocuklarımızın her anlamda geliştiği, yeteneklerinin beceriye dönüştüğü ve en önemlisi çok mutlu oldukları bir eğitim yılı diliyorum. Yaz tatilinde umarım ki tüm çocuklarımız yeterince koşup oynamış ve deşarj olmuşlardır. Anne ve babalara çok büyük görevler düşüyor. Çocuklarını okula götürürken anne ve babaların yüz ifadeleri, kaygıları, davranışları çocuklar için çok önemlidir. Çünkü özellikle ilkokul 1,2 ve 3.sınıflardaki çocukların dünyası anne ve babalarıdır. Bu yaşlardaki çocuklar anne ve babaları nasıl davranıyorsa tüm insanların öyle davranacağını düşünürler. Anne ve babaların çocuklarının eğitimiyle ilgili bir takım kaygıları olabilir. Ama bunu çocuklarına yansıtırlarsa bu sene başında çocuk için kötü bir başlangıç olacaktır. Çocuklarımız kaygıdan arınmış, kendine güveni tam olan ve etrafını öğrenme adına algıları açık bir vaziyete gelmelidir. Kaygılı çocuğun algısı kapalıdır. Yeni okula başlayacak olan çocuklarımızın her şeyi öğrenmesi gerekecek. Eğer kaygılı okula başlarsa kendisini geri çekecek ve daha çekingen olacaktır. Okula, öğretmenlere, derslere karşı antipati geliştirecektir. Eğitim hayatındaki başarı yada başarısızlığın temeli buradan başlar” diye konuştu.

“Çocuğun özgüveninin oluşması çok önemlidir”

“Bir çocuğun en büyük destekçisi anne ve babasıdır” diyen Çınar, “Ardından öğretmeni gelir. Öğretmenin tavrı, davranışı, ona sevdiğini hissettirmesi en büyük destektir. Sevildiğini hisseden çocuk mutlu çocuktur. Mutlu çocuk algıları açık çocuktur. Dolayısıyla çocuklara koşulsuz sevgi vermek lazımdır. Çocuğun özgüveninin oluşması çok önemlidir. Hangi okulu kazanırsa kazansın, hangi notları alırsa alsın bir çocuğun özgüveni tam ise o çocuk kesinlikle başarılı olur. Çocuğunuz doğduğu andan itibaren ona değer vermelisiniz. Başkalarıyla kıyaslamadan bunu hissettirmelisiniz” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Bilge Tam Gelişim Merkezi’nin uzun yıllardır faaliyette olduğunu kaydeden Çınar, yeni dönemde de alanında uzman birçok eğitimciyle birlikte çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır