passo
“Çocuğun sahip olduğu bütün özelliklerde ailenin etkisi vardır”

“Çocuğun sahip olduğu bütün özelliklerde ailenin etkisi vardır”

2021 yılının Aile Yılı ilan edilmesi nedeniyle Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde sürdürülen Aile Saati programına Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe konuk oldu. Türe programda Aile Yılı’nın Mayıs ayı teması ailede şükür ve kanaat başta olmak üzere aileyle ilgili birçok konuya değindi. “Çocuğun sahip olduğu bütün özelliklerde ailenin etkisi vardır” diyen Dr. […]

2021 yılının Aile Yılı ilan edilmesi nedeniyle Afyonkarahisar Valiliği ve Gün FM işbirliğinde sürdürülen Aile Saati programına Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe konuk oldu. Türe programda Aile Yılı’nın Mayıs ayı teması ailede şükür ve kanaat başta olmak üzere aileyle ilgili birçok konuya değindi.
“Çocuğun sahip olduğu bütün özelliklerde ailenin etkisi vardır” diyen Dr. Alev Türe, “Başta anne baba olmak üzere yetişkinlerin hareketleri, duyguları, düşünceleri, gerek birbirlerine gerekse çocuğa ve olaylara karşı tutumları, konulara yaklaşımları çocuğu olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Şükür ve kanaat duygusunun kazanılmasında da ailenin etkisi önemlidir” diye konuştu.
“Anne babalar çocuklarına örnek olmalı”
İnsandaki bencillik eğilimini dengede tutabilmenin yardım etmekle, vermekle mümkün olduğunu belirten Türe, “Anne baba çevrelerindeki ihtiyacı olan, yoksul durumda bulunan insanlara karşı duyarlılık göstererek onlara yararlı olabilmenin yollarını aramalıdır. En azından onları ziyaret edip hâl hatır sormalı, ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmeli, onların gönüllerini almalı ve bu ziyaretleri mümkünse çocuklarla birlikte yapmalıdır. Çocukları yetiştirme yurtlarına, huzurevlerine götürmeli, oradakilerin durumları hakkında çocukları bilgilendirmelidir. Bir taraftan da kendileriyle karşılaştırma yaparak Allah’a çok şükretmeleri gerektiği üzerinde durmalıdır. Böylece çocuk sahip olduklarının farkına daha çok varacak, kanaatkâr olma, yardım etme ve şükretme duyguları daha da gelişecektir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Ailenin temel taşı annedir”
Önümüzdeki Pazar günü kutlanacak olan Anneler Günü öncesi tüm annelerin günlerini kutlayan Afyonkarahisar Tabip Odası Başkanı Dr. Alev Türe, ailenin temel taşının annelerimiz olduğunu vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır