passo
“Çocuk istismarının önüne eğitimle geçilebilir”

“Çocuk istismarının önüne eğitimle geçilebilir”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Park Hayat Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Gülseren son günlerde sıklıkla gündeme gelen çocuk istismarları nedeniyle çocuklarda cinsel eğitimi anlattı. “Çocuklar büyüdükçe çok soru sormaya, her şeyi öğrenmek istemeye meyillidir” diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren, “Aileler […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Park Hayat Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Gülseren son günlerde sıklıkla gündeme gelen çocuk istismarları nedeniyle çocuklarda cinsel eğitimi anlattı.
“Çocuklar büyüdükçe çok soru sormaya, her şeyi öğrenmek istemeye meyillidir” diyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren, “Aileler ise bir takım durumlarda çocuklarının sorularına nasıl cevap vereceklerini bilmiyorlar. Özellikle de çocukların cinsel soruları karşısında takılıp kalabiliyorlar. Dürüst bir cinsel eğitim saptamak için çocuğa mahrem alanları öğretilmelidir. Erişkinliğinde farklı alanlara yönlendirilmiş sebeplerle psikolojik takviye almak durumunda kalan hastalar incelendiğinde bu şahısların önemli bir kısmının çocukluğunda değişik cinsel travmalar geçirdiği, tacize maruz kaldığı görülür. Bu tür tacizleri önlemek çocuğa cinsel eğitim vermekle olası olur. Cinsellikle ilgili farkındalık kazandırılan çocuk, muhtemel bir taciz durumunda apaçık günahsız bir durumun olmadığını bilir ve bu durumdan büyüklerini haberdar edebilir” diye konuştu.
“Çocuğa bulunduğu yaşa uygun bir şekilde kesin bir cinsel eğitim verilmelidir”
Cinsel eğitimle cinsel özgürlüğün ve rasgele cinselliğin birbirinden farklı tutulması gerektiğini belirten Gülseren, “Herhangi bir konuda çocuğa içten şekilde eğitim verilmezse çocuk o konu hakkında kulaktan dolam, asılsız bilgiler edinebilir. Bunun daha büyük sakıncaları vardır. Çocuk kendisinden sadece birkaç yaş büyük bir çocukla cinsellik taşıyan bir oyun oynayabilir. Oyun esnasında ne yaptığının farkında olmadan hoşlanma duygusu hissedebilir. Sonrasında oyun tacize değin varabilir. Bu yüzden çocuğa bulunduğu yaşa uygun bir şekilde kesin bir cinsel eğitim verilmelidir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
Çocukların merak ve şaşırma duygularının öğrenmede kullandığı iki anahtar olduğunu belirten Gülseren, cinsel eğitim verilirken bu konuda çocuğun merakını ve hayretini uyandırmamaya özen gösterilmesi gerektiğini kaydetti.
Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Park Hayat Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güray Gülseren Gün FM’in duyarlı yayınlarının devamını diledi. Akar ise Gülseren’e çalışmalarında başarılar diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır