passo
Çocuk İzlem Merkezi anlatıldı

Çocuk İzlem Merkezi anlatıldı

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Emine Taşyürek konuk olarak katıldı. Taşyürek, Çocuk İzlem Merkezi’nin (ÇİM) çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çocuk İzlem Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Taşyürek, “Cinsel istismar mağduru çocuğun beyanının alınması, muayenesinin yapılması, aile görüşmesinin yapılması ve raporunun hazırlanması için gereken tüm personel ve […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Emine Taşyürek konuk olarak katıldı. Taşyürek, Çocuk İzlem Merkezi’nin (ÇİM) çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Çocuk İzlem Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Taşyürek, “Cinsel istismar mağduru çocuğun beyanının alınması, muayenesinin yapılması, aile görüşmesinin yapılması ve raporunun hazırlanması için gereken tüm personel ve ekipmanın bulunduğu, işlemlerin her aşamasında çocuğun yüksek yararı gözetilerek yürütüldüğü bir merkezdir. 7 gün/24 saat hizmet verilmektedir” şeklinde konuştu.
“ÇİM farklı kurumların eşgüdüm içinde çalıştıkları bir yapıya sahiptir”
Çocuk İzlem Merkezi’nin çocuğun yaşadıklarını tekrar tekrar dile getirmesini ve tekrar tekrar muayene edilmesini önleyerek adli süreçte yaşayabileceği travmayı en aza indirmeyi amaçlayan ve çocuğu koruyan bir oluşum olduğunu kaydeden Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Emine Taşyürek, “ÇİM farklı kurumların eşgüdüm içinde çalıştıkları bir yapıya sahiptir. Sağlık Bakanlığı çatısı altında çalışmakla birlikte ÇİM’in yapısında Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kolluk kuvvetleri ve Baro yer almaktadır” diye değerlendirmede bulundu.
İstismarı düşündürecek ipuçları anlatıldı
Çocuklarda cinsel istismarı düşündürebilecek ipuçlarına ilişkin bilgiler de veren Dr. Taşyürek, “Cinselliğe ilişkin her türlü konu ve duruma aşırı ilgi gösterme ya da aşırı kaçınma, baştan çıkarıcı davranışlar, çok sık öpmeye çalışma, göğüslere, bacaklara ya da genital bölgeye dokunmaya çalışma, sürtünme, kendi genital bölgesini gösterme, bedeninin kirli ya da zedelenmiş olduğuna inanma ve ifade etme, genital bölgesinde bir sorun olduğundan korkma, resimlerinde, oyunlarında ya da hayallerinde cinsel istismara uğradığını düşündürecek özelliklerin bulunması, tuvalet eğitimini kazanmış bir çocuğun altını veya yatağı ıslatmaya başlaması, kendine zarar verici davranışlar, bebeklik davranışları ve bebek gibi konuşma bazı ipuçları olarak sayılabilir. Bu belirtilerden hiçbiri çocuk istismarının kesin ve net göstergesi değildir. Çocuklar farklı sebeplerle de böyle davranabilir, patolojik davranış değişiklikleri gösterebilir. Ancak, bu belirtilerin fark edilmesi halinde istismar olasılığını da düşünmek gerekir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır