passo
“Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”

“Çocuklara bütünsel yaklaşım çok önemli”

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Çınar dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve algıda soruna hareketin etkisi konusunda bilgiler verdi. “Beden ve beyin bir bütündür” diyen Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar, “Günümüzde tıp camiasının gündeminde […]

Gün FM’de yayınlanan Gündem programına Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sunduğu yayında konuşan Çınar dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu ve algıda soruna hareketin etkisi konusunda bilgiler verdi.

“Beden ve beyin bir bütündür” diyen Bilge Tam Gelişim Merkezi Yetkilisi Ferhan Çınar, “Günümüzde tıp camiasının gündeminde bile, ‘hastalıklara bütünsel yaklaşım, bütüncül sorgulama’ gibi konular var. O halde bir çocuk büyürken gözlemlenen pozitif yada negatif durumları tek başına değerlendirmek büyük bir yanılgıdır. 1982 yılında İsveçli Çocuk Psikiyatristi Christopher Gilleberg, 6 yaşındaki 3448 çocuğu motor algı ve dikkat eksiklikleri yönünden taradı ve uzunlamasına çalışmalar yaptı.Onun verileri gösterdi ki, dikkat, algı ve okul başarısızlığı gösteren çocukların çoğunda motor beceri eksikliği vardı. Doksanlı yıllarda İngiltere ve ABD’de dikkat ve algı sorunu yaşayan, orta ve üst sosyo-ekonomik sınıfa ait çocuklarda yapılan araştırma da bunu destekler nitelikteydi. Sonuç olarak dikkat eksikliği, hiperaktivite, okul başarısızlığı, güven eksikliği, içe kapanıklık ve disleksiyon gibi özel öğrenme güçlüğü yaşadığı düşünülen çocuklarda, sorgulama ve araştırma mutlaka bütünsel bir yaklaşımla olmalıdır. Değerlendirmelerde motor becerilerindeki yetersizliğin, dikkat, algı ve öğrenme sorunlarına yol açacağı unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

“Çocukları gelişim sürecinde dikkatle takip ediyoruz”

Bilge Tam Gelişim Merkezi olarak çocukları ve gençleri değerlendirmede NSP (Nöro sosyo-kültürel) yaklaşımlı bütünsel beyin ve yetenek analizi kullandıklarını kaydeden Çınar, “Çocukların motor becerilerinden tutun da, çoklu zeka düzeyi, dikkat ve algısı, özel yetenekleriyle duygusal durumuna varıncaya kadar, çocuk hakkında bütüncül verilere ulaşıyoruz. Yaşanan bir sıkıntı varsa nedenini bularak programlar oluşturup, gelişim sürecinde dikkatle takip ediyoruz” diye değerlendirmede bulundu.

1-7 Kasım tarihleri arasında Disleksi Farkındalık Haftası’nın kutlandığını belirten Çınar, bu konunun son derece önemli olduğunu kaydetti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır