passo
Çocuklarda grip vakalarına dikkat

Çocuklarda grip vakalarına dikkat

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Bükülmez konuk oldu. Bükülmez programda üst solunum yolu hastalıkları ve sağlıklı beslenme konularında bilgiler verdi. “Yaklaşık 2 yıldır COVID 19 nedeniyle maske, mesafe gibi sosyal izolasyon gibi […]

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) ve Gün FM işbirliğinde süren Sağlık Olsun programına AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Bükülmez konuk oldu. Bükülmez programda üst solunum yolu hastalıkları ve sağlıklı beslenme konularında bilgiler verdi.

“Yaklaşık 2 yıldır COVID 19 nedeniyle maske, mesafe gibi sosyal izolasyon gibi uygulamalar nedeniyle insanlar korunuyordu” diyen Bükülmez, “Ancak kısıtlamaların kalkması ile birlikte seyahat ve sosyalleşme tüm hızıyla geri döndüğünden COVID vakaları, diğer solunum yolu enfeksiyonlarında ciddi artışlar görüldü. RSV, rinovirüs, enterovirüs vakalarında ciddi artışlar görülmeye başlandı. COVID, influenza ve RSV genellikle hafif geçse de üçü birlikte çok sayıda çocuk ve erişkinin hastalanmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

“Eller mutlaka sabunla yıkanmalı”

“Grip vakalarında hasta kişilerin salgıları kirlenen eller ve eşyalar ile bulaşabilir” diyen Bükülmez, “Bir enfeksiyon bitince vücut bağışıklık sistemi zayıf düşer ve diğeri de eklenebilir. Sırasıyla tüm viral enfeksiyonları geçiriyorlar. El hijyenine dikkat edilmeli. Eller mutlaka sabunla yıkanmalı. Çocuklara bu alışkanlık mutlaka kazandırılmalı. Pasif sigara maruziyetinden kaçınılmalı” şeklinde değerlendirmede bulundu.

“Kalabalık ortamlarda maske kullanmak önemli”

Hastalanan çocukların istirahat etmeleri ve okula gönderilmemeleri gerektiğini belirten AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşegül Bükülmez, “Kalabalık ortamlarda maske kullanmak, mekanları havalandırmak, bağışıklama, düzenli uyku, stresten uzak durmak, yeterli su içmek ve dengeli ve sağlıklı beslenmek çok önemli. Bunlara dikkat edelim” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır