passo
“Çocuklarda ilk 6 yıl çok önemli”

“Çocuklarda ilk 6 yıl çok önemli”

Mustafa Özdilek Gündüz Bakımevi Müdürü Ayşe Aktuğ Gün FM’in konuğu oldu. Aktuğ çocukların gelişiminin en hızlı olduğu ve öğrenmeye açık olduğu dönemin ilk 6 yıl olduğunu söyledi. “Bildiğimiz gibi ilk 6 yıl çocukların en hızlı olduğu, öğrenmeye en açık olduğu yıllardır” diyen Aktuğ, “Bir daha geri gelmeyecek olan bu yılları en verimli şekilde değerlendirebilmek için […]

Mustafa Özdilek Gündüz Bakımevi Müdürü Ayşe Aktuğ Gün FM’in konuğu oldu. Aktuğ çocukların gelişiminin en hızlı olduğu ve öğrenmeye açık olduğu dönemin ilk 6 yıl olduğunu söyledi.
“Bildiğimiz gibi ilk 6 yıl çocukların en hızlı olduğu, öğrenmeye en açık olduğu yıllardır” diyen Aktuğ, “Bir daha geri gelmeyecek olan bu yılları en verimli şekilde değerlendirebilmek için çocuklarımızı mümkün olduğunca sosyalleştirilmeli, yeni beceriler kazanmalarını teşvik etmeliyiz” diye konuştu.
“Çocuklarımızın sorumluluk alması önemli”
İlkokuldaki kadar olmasa da okul öncesi eğitim kurumlarında da çocuklara yapabilecekleri seviyelerde bir takım ev ödevleri, hatta sorumluluk almayı öğretici bazı uygulamalar yapıldığına değinen Aktuğ, “Yumurtayı kırmadan eve götürüp ertesi gün sağlam bir şekilde okula geri getirmek gibi belli başlı görevler verilir. Bütün bunlar çocuklara erken yaşlarda sorumluluk almayı, verilen bir görevi layığıyla yerine getirmeyi öğretir. Gündüz bakım evimimizde hemen hemen her gün faaliyet saatleri ve bu saatlerde de bol miktarda boyama, kesme, yapıştırma gibi ince motor becerilerini geliştirici aktiviteler ve oyunlar yer alır. Bunun yanı sıra koşma, zıplama, tırmanma gibi kalın motor becerilerini geliştirici çeşitli sportif faaliyetler de okula giden her çocuğun çok severek dahil olduğu aktivitelerdendir” şeklinde değerlendirmede bulundu.
“Çocuklarımızı kurslarımıza bekliyorum”
Kurumlarında Cumartesi günleri çeşitli kursların mevcut olduğunu belirten Aktuğ, “Çocuklarımızın hobisinin olması ve kaliteli zaman geçirebilmeleri adına çeşitli kurslarımız mevcut. Bale, halk oyunları, İngilizce, modern dans gibi çalışmalarımıza 3-12 yaş arası çocuklarımızı kurumumuza davet ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır