passo
Çocuklarda istismar konuşuldu

Çocuklarda istismar konuşuldu

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Psikolog Ramazan Saotay konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Saoltay çocuk istismarı konusunda değerlendirmede bulundu. İstismarın Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre dört başlıkta incelendiğini belirten Saoltay, “Bunlar fiziksel istismar, duygusal istismar, ihmal ve cinsel istismardır. Fiziksel istismar çocuğa fiziksel olarak […]

Gün FM’de yayınlanan Sağlık Olsun programına Afyonkarahisar Devlet Hastanesi’nden Psikolog Ramazan Saotay konuk olarak katıldı. Gün FM Genel Yayın Yönetmeni Faruk Bangir’in sorularını yanıtlayan Saoltay çocuk istismarı konusunda değerlendirmede bulundu.

İstismarın Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamasına göre dört başlıkta incelendiğini belirten Saoltay, “Bunlar fiziksel istismar, duygusal istismar, ihmal ve cinsel istismardır. Fiziksel istismar çocuğa fiziksel olarak şiddet uygulamaktır. Bu tür istismarda fiziksel bulguları saptamak daha kolaydır. Duygusal istismar ise çocuğun ihtiyaç duyduğu sevgi ve ilgiden mahrum kalmasıdır. İhmal, çocuğun beslenme, barınma, sağlık, giyim ve korunma gibi yaşamsal ihtiyaçlarının kendisine bakmakla yükümlü kişiler tarafından karşılanmamasıdır. Cinsel istismar ise çocuğun tam olarak kavrayamadığı, gelişimsel olarak hazır olmadığı ve rıza gösterme ve onaylama kapasitesine sahip olmadığı cinsel aktiviteye zorlanmasıdır” şeklinde bilgi verdi.

“Çocuk ailesinden çekindiği için istismarı hiçbir zaman anlatmayabilir”

Çocuklarda cinsel istismar konusunda hangi durumlarda şüphelenilmesi ile ilgili bilgiler veren Saotay, “Çocuk cinsel içerikli konuşmalara aşırı ilgi gösteriyor veya bunlardan kaçıyorsa, uyku sorunları ve kabuslar yaşıyorsa, aile içi ve arkadaş ilişkilerinde içine kapanıyorsa, bedeninin kirli ve zarar gördüğünü hissediyor veya düşünüyorsa, okuldaki devamsızlığı artıyor ve derslerine karşı ilgisizlik gösteriyorsa, aşırı sinirliyse, intihar düşüncesi varsa veya girişimde bulunuyorsa, ilaç-alkol bağımlılığı ve yeme bozuklukları varsa istismardan şüphelenilebilir. Çocuk ailesinden çekindiği için istismarı hiçbir zaman anlatmayabilir. Bunun için aile ve çocuk arasındaki iletişim çok önemlidir. Genel olarak toplumumuzda ayıp düşüncesiyle çocuklara cinsel eğitim tam olarak verilmiyor. Tacizci tanıdığı biri ise çocuk onu koruma düşüncesiyle yaşadığını anlatmayabilir. Aileden biriyse ailenin parçalanmasını engellemek için yine anlatmayabilir. Veya tacizciden korktuğu için susabilir. Kendisine inanılmayacağını düşünür. Utanır, suçluluk duyar. Nasıl anlatacağını bilemeyebilir. Bu gibi şeylerden çocuk yaşadığını yetkililere ve ailesine anlatmaya çekinebilir” diye değerlendirmede bulundu.

“Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) 2016 Kasım ayından beri hizmette”

Çocuk İzlem Merkezi’nin (ÇİM) ilimizde 2016 yılı Kasım ayında hizmete girdiğini belirten Saotay, “Cinsel istismara uğrayan çocukların kolluk kuvvetleri veya adli merciler, sağlık ve eğitim kurumları tarafından ayrı ayrı değerlendirilmesi yapılıyor. ÇİM’in amacı çocukların ayrı ayrı kurumlarda sorgulanmasının bitirilmesi. Yaşadığı travmayı tekrar tekrar yaşatmamak için ÇİM hizmet veriyor. Yaşadıklarıyla ilgili sorular bir kez sorularak yaşadığı örselenmeyi daha aza indirmek ÇİM’in görevidir” şeklinde konuştu.

“Mutlaka uzmanlardan yardım alınmalı”

Çocuklara yaklaşırken ailelerin dokunma, sevme konusunda izin almaları gerektiğini söyleyen Saotay “Bu eğitim çocuğa mutlaka verilmeli. Ayrıca çocuklara özel bölgeleriyle ilgili aile tarafından kısa ve öz şekilde bilgilendirme yapılmalıdır. Anne, baba ve doktordan başka kimsenin bakamayacağı, ailenin de herhangi bir sağlık sorunu durumunda çocuktan izin alarak bu kontrolü yapması gerektiği anlatılmalıdır. Çocuklarda cinsel istismar vakalarında tedaviye yönelik çözümler aranmazsa ileride ruhsal durumları oldukça kötü bir hal alır. Bu nedenle mutlaka uzmanlardan yardım alınmalı” diye konuştu.

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan Sağlık Olsun programında istismar tüm yönleriyle değerlendirildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır